“И аз за тия хора съм тръгнал да умирам…”
Когато застанем пред паметниците на Ботев на 2 юни, очите му ни гледат критично
Българският народ е един от народите, платили най-скъпо за своята свобода. Народ с изключителни качества! Народ, който може да оцелее физически и да се съхрани духовно след първо 2 века тежко византийско владичество и сетне още 5 века зловещо османско душманство, е много силен народ. Народ, който може да роди личности като нашите възрожденци, е велик народ!
И сред тях колос като Христо Ботев. Длъжен съм тук да го кажа съвсем еднозначно:
Христо Ботев е най-великото в Европа
съчетание на дивен литературен талант и осъзната саможертва за народното дело. Друга такава личност в Европа няма!
Но мисля, че сме длъжни да си кажем ясно: когато застанем пред паметниците на Ботев – поне на Втори юни – очите му ни гледат критично. Защото гласът му вече звучи “тихо, като през пустиня”.
Почитаме свободата и героите си само на единични дати – а в останалото време почти сме ги забравили – и тях, и заветите им, и смисъла на великите им дела и на святата им саможертва. И по-общо смисъла на това да имаме свободна национална държава.
И най-вече защото възприехме свободата за даденост, а не като висша ценност, която всеки ден трябва да се отстоява. И все повече като слободия…
Затова се боя, че днес по-силно от всякога звучат думите на Ботев, изстенати по пътя към Околчица: и аз за тия хора съм тръгнал да умирам…
Ние не си отговорихме защо Апостола написа “Народе ????”. Защо Славейков изстена “Не сме народ, а мърша”?… И защо Каравелов ни нарича “българино-дълготърпче”?…
А отговорът ми изглежда прост: най-големият кусур в българската народопсихология е
нашето безмилостно търпение –
същото, срещу което Ботев гръмогласно негодуваше в “Елегия”. 146 години след края на робството нашето търпение все още изглежда робско – и отново “глухо и страшно гърмят окови” и “кръстът е забит в живо тело”, но “мълчи народа” и “ние без срам, без укор, броиме време”…
И не, не е нужна патетика. Нито въстания и саможертва като на Ботев и другите ни национални герои. Необходимо е само да осъзнаем, че
НЯМАМЕ ПРАВО:
- да позволяваме изопачаване и дори изтриване на историческата ни памет – и децата ни да четат в одобрените от държавата учебници, че преди Освобождението сме били “част от империя” (колко величаво…), в която тежкото е било, че “народът плащал високи данъци и не можел да носи хубави дрехи и да строи високи къщи”;
- да търпим потъпкване на българската национална свяст от който и да било властник;
- да прощаваме в бърза забрава греховете на който и да било управник;
- да приемаме – и още по-малко да си позволяваме – кражба, корупция, злоупотреба с власт;
- да търпим – и още по-малко лично да участваме – във всякакви манипулации на демократичните избори;
- да се съгласяваме отново
някой отвън да определя посоката
или решенията ни - и в крайна сметка да обезсмисляме това, на което Ботев и героите ни посветиха живота си: свободното и демократично съществуване и развитие на Отечеството!
Всичко това се отнася не за една или друга политическа партия, нито само за днес или вчера. Отнася се за осъзнаването и осмислянето ни като силна, горда и достойна европейска нация. Нация от активни и почтени граждани, които непримиримо отстояват правата си и националната си памет. Народ, който се старае колкото може – и всеки ден поне малко – да прилича на своите апостоли.
Дължим го на Ботев. И на децата си!
Имам нужда да вярвам, че все още можем да бъдем такъв народ…
Текстът е публикуван в “Ботйов лист”, издание на Обществен инициативен комитет – Враца
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"