3 вида хляб с таван от 15% на надценката в магазина
Събирачи на билки и гъби остават с патентен данък
Три вида хляб - бял, “Добруджа” и типов, с таван от 15% на надценката в магазина, приеха депутатите на извънредно заседание във вторник.
За да стане факт обаче, парламентът ще изчака анализ на финансовото и икономическото министерство за това какво е съотношението при формирането на цената на хляба. Ако проучването на ведомствата установи, че тази надценка не е ефективна, ще има предложение за промяна.
Поставеният срок на министерствата е до 1 юли, когато, ако резултатите се окажат ефективни, трябва да влезе в сила и мярката.
Предложението е на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ. Цонев се аргументира с предупреждението на производителите, че 60% от продажната цена на хляба е транспортни и търговски разходи, а 40% е себестойността му.
Освен надценката
депутатите удължиха и нулевата ставка
на ДДС за хляба и брашното
до края на годината. Тя трябваше да изтече на 30 юни. По думите на Йордан Цонев производителите се интересували от тази преференция с цел предвидимост.
Депутатите обаче не гласуваха отмяната на алтернативния данък за берачите на гъби, билки и трюфели. Той е в размер на 30 лв. и се плаща всеки месец от лицата, извършващи тази дейност.
Отново по предложение на Йордан Цонев и Теменужка Петкова той трябваше да отпадне, но ПП-ДБ, “Възраждане” и БСП, които гласуваха “против”, успяха да запазят сегашните мерки.
Твърдо против се обявиха и гъбарите, които излязоха на протест пред парламента във вторник, за да настояват за отпадане на текстовете, които бяха приети на второ четене, но в бюджетната комисия по-рано през деня.
“Ние сме против внесените промени на действащия закон, които предвиждат отмяна на алтернативния данък и въвеждане на данък на физическите лица, който е в пъти по-голям от сегашния”, коментира инж. Юлиян Колев - председател на Българската асоциация “Горски гъби”.
Той допълни, че браншовите асоциации намират действащия в момента данък за добър и не искат стария закон, който въвеждал хаос.
В тяхна защита по време на гласуването се включи и бившият финансов министър Асен Василев.
Обясни, че е
имало продължителни разговори с бранша
и се е стигнало до приемането на наредба. Тя предвижда берачите на гъби и трюфели да плащат едновременно такса за събиране, както и здравна и пенсионна осигуровка, която е за половин работен ден. “По този начин 50 хил. души, които се занимават с тези дейност, плащат осигуровките като всички други. Ако се върне старият режим, фирмите, които изкупуват, ще минат в сивия сектор и няма да плащат данъци”, каза още Василев.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха