Хубавото на честите избори е, че отлагат плоските предложения на МВФ за равния данък
Прогресивните данъци предполагат, че някои са по-равни от другите и насаждат конфликт между различните подоходни групи, което е вид “класова борба”, казва икономистът пред РУМЯНА ДЕНЧЕВА за "24 часа"
- “Смятам, че е време да преразгледаме 10-процентния плосък данък”, защото прогресивното подоходно облагане позволява да се споделят по-успешно ресурсите на една страна в обществото”. Това е теза на новия стар директор на МВФ Кристалина Георгиева. Споделяте ли я, г-н Станчев?
- Не е ясно какво г-жа Георгиева разбира под “по-успешно споделяне” и “ресурси на една страна”. Ако под успех в този контекст се разбира увеличаването на доходите на хората, то най-голямото увеличение за последните 20 години е през 2007 и 2008 г. През 2000 г., когато започва преструктуриране и съкращаване на данъците върху доходите, средното богатство – движимите, недвижимите и финансовите активи на един възрастен гражданин на страната, е 3839 щатски долара. А през 2018 г. то е 42 685 долара. Това представлява увеличение от 1111,9% при регистриран спад през 2009 и 2010 г.
До 2022 г. , когато стига 47 000 долара, увеличението е 1226,2%. Най-значително е увеличаването на богатството от 2006 до 2008 г.: от 14,6 на 20 хиляди долара. Данните са от годишните доклади за богатството на Кризи Суис.
- Вероятно броят на богатите расте, а на бедните намалява... и това носи съблазън да се обложат с повече заможните?
- Нека погледнем разбивката по разпределение на богатството за 2019 г. Тогава богатството на един възрастен е 18,9 хиляди долара, под прага от 10 хиляди са 32% от населението, а над него – 61,2%. С богатство от 100 хиляди до 1 милион са 6,4%, а над 1 милион долара – 0,2% от населението. Може би г-жа Георгиева има предвид да се обложат с по-висок данък онези с над 100 хиляди долара богатство, т.е. 6,6% от населението?
- Ако визира точно тях, това би имало само популисткоморален, а не толкова фискален ефект...
- Чиста илюзия е, че дори всичките активи на това малцинство, веднъж или частично иззети, могат да подобрят положението на 93,4% от хората в България. Тази бележка е много важна, защото от казаното от нея се подразбира, че богатството на гражданите е “ресурс на страната” и по-голяма част от него трябва да е в ръцете на правителството.
- Защо правителството, а не хората?
- Защото това искане се основава на неимоверно висока вяра в порядъчността и безпогрешността на правителството. Тази вяра е всъщност липса на доверие в способността на хората сами да се справят.
Но в различните подоходни групи от населението точно обратната на несправянето нормалност се наблюдава и статистически. Това се вижда по стилизираните изчисления на Евростат за чистите възнаграждения, т.е. дохода, който хората имат на свое разположение. За един данъкоплатец без деца и с 50% от средния доход за България за последните 10 години увеличението на чистия доход е 221,5%, а за едно четиричленно семейство с доход на равнището на средния увеличението е 233,6%.
- Това едва ли е лично мнение на Георгиева, защото е записано в последния доклад на мисията на фонда. Дали обаче сега му е времето , не иска ли една данъчна реформа политически консенсус, който трудно може да бъде постигнат в момента. А и както се очертава, най-вероятно до края на годината?
- Там са казани много неща, препоръките са поне 11. Четири са за данъчната политика - реформата в равния данък, казано на македонски, разширяване на обхвата на данъчното облагане на въглеродните емисии, възстановяване на уредбата на ДДС от преди COVID-19 и отмяна на горната граница в облагането на данъците върху труда, т.нар. социалноосигурителни вноски. От тях само тази за ДДС е изцяло разумна. И е предлагана от Фискалния съвет, една дузина икономисти, включително и от мен и на вашите страници.
Фондът препоръчва още и строга фискална дисциплина, по-нисък дефицит - вероятно 1% от БВП, ефективност на разходите, особено социалните, а и най-важното - усилия за изваждане на България от сивия списък на Специалната група за финансови действия (FATF). Ако това не стане през тази година, може да забравите и за еврозоната, и за достоен ръст на доходите. Не мога да кажа защо почти никой не коментира тези неща, а всички повтарят недомислиците за равния данък.
Никога не е време за увеличаване на данъците и демонтиране на системата на равния данък. Хубавото на честите избори е, че точно този замисъл се отлага.
- Съгласен ли сте с тези, които смятат, че плоският данък е рай за богатите и ад за бедните? Можем ли и трябва ли през данъчната система да смекчаваме неравенствата в доходите?
- Македонският термин за плоския данък – “равен данък”, по-точно отразява неговата природа - той е по-справедлив от прогресивния, всички са равни пред данъчните закони.
Прогресивните данъци, появили се впрочем едва след Първата световна война, предполагат, че някои са по-равни от другите. А обосноваването им става чрез насаждане на конфликт между различните подоходни групи и е вид “класова борба”. По-богатите и сега плащат повече данъци, не е ясно защо искат да се създадат стимули да правят обратното или да не плащат изобщо.
Крайната бедност намалява с невиждани в историята на България темпове: от 37-40% от населението през пролетта на 1997 г. до 0,2% в края на 2023 г. Рекордите на България по бедност се коренят в разрушаването на дохода през 1995-1997 г. - от онези, които сега пропагандират отмяна на равния данък.
От 2007 г. досега делът на възнагражденията - заплати плюс социални помощи в БВП, се увеличава от около 39% от БВП до 55%. Друго такова увеличение в ЕС няма.
Г-жа Георгиева и колегите ѝ могат да прочетат собствените анализи на МВФ за причините за неравенствата. Там се казва, че те са многообразни и че само с данъчно преразпределение едва ли нещо може да се постигне.
- Ако все пак се стигне до отмяна, с какво да бъде заменен? Знаем, че прогресивният данък има разновидности - няколкостепенна скала с необлагаем минимум, необлагаем минимум и равен процент за останалите, връщане на данък на бедните както при Орешарски. Кой от тях би работил у нас най-добре?
- Нито един. Необлагаемият минимум предполага два прага на облагане - 0 и примерно 10%, което е вече не равно, а прогресивно облагане. Около всеки праг има несправедливост, напрежение и лицемерие.
Например защо на доход от 934 лв. ще трябва да се плаща 10% данък, а на 1 лев по-нисък доход - няма данък? Въвеждането на такъв минимум ще създаде недоимък в държавния бюджет. Лесно е да се изчисли, че през тази година той би бил около и над 2 млрд. лв.
Реверсивният данък, т.е. връщането е нещо като награда за това, че си беден. Изобщо праговете, данъчните привилегии, минималната работна заплата и облаги създават стимули за борба за привилегии и размиват стремежа към по-висока образованост и конкурентност и на търсещите работа, и на работещите.
Системата у нас не е напълно “плоска”, данъците върху труда, т.нар. осигуровки, са най-високият пряк данък. Но поне е постоянен. Непостоянството на тези плащания към бюджета бе основната причина за замяна на пропорционалните данъци с мека форма на прогресивно облагане в Чехия, Словакия и други страни. В нито една от тях неравенствата не се смекчиха, не нараснаха и бюджетните приходи. Впрочем у нас корпоративното облагане носи толкова приход в бюджета като дял от БВП, колкото има и Германия.
Международните компании в ЕС (сега вече с 15% данък) само в България изпълняваха изцяло своите данъчни задължения. Страните с плосък данък в ЕС - България, Естония, Румъния и Унгария, имат с около 10% по-високи социални разходи.
- Държавата и общините разполагат и с други данъчни инструменти - имотни данъци, за автомобили, осигуровки. Защо все се гледа първо и най-често само към облагане на доходите?
- Защото, първо, са най видими: когато купувате бутилка вода за 1 лев, вие не мислите, че 20 стотинки отиват в касата на правителството. Второ, защото срещу данъка за колата вие получавате нещо, а срещу данък доход не е ясно дали получавате нещо изобщо.
Трето, плащането на този данък е личен акт, само леко замъглен от автоматичното му превеждане към бюджета от работодателя.
- Инфлацията продължава да спада и очакваме да я видим до края на годината около 3%, казва още Георгиева. И заключава, че “София има път, по който да изпълни изискванията за влизане в еврозоната”. Според вас колко месеца и години ще е този път?
- По-важен е проблемът със споменатия сив списък. Ако страната не бъде извадена от него, следващият преглед е след 5-6 години.
- Инфлацията е данък върху доходите на хората и особено по-бедната част от населението много страда от нея, смятат от МВФ. Вярно ли е това според вас?
- Инфлацията винаги има една логика: правителствени и национални приоритети. Когато правителствата обещават и дават по-високи заплати, например на държавните служители, те казват на продавачите, че в икономиката ще има повече пари и променят очакванията за цените на широката публика.
- В какво са най-големите рискове в този политически вакуум, в който се намираме? За бюджет, за еврозоната и Шенген, за ръста на икономиката...
- Заплахите са три: популизъм, популизъм и пак популизъм - в данъците, отношението към чужденците и фалшиво национално самочувствие и обслужването на войната на Русия срещу Украйна от немалко тукашни държавни служители, министри, шефове.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото