НАТО без САЩ? Това ще пречупи гръбнака на европейците
Може ли Тръмп, ако наистина бъде отново избран за президент на САЩ,да остави другите страни от НАТО без подкрепа, в случай че бъдат нападнати от Русия? Да, може – смята Клаудия Майор от германската фондация „Наука и политика". Пред германската обществено-правна медия ARD експертката по въпросите на сигурността казва, че в договора за НАТО не е посочено изрично, че задължението за взаимопомощ непременно се отнася до военна помощ.
Неясната формулировка на член пети може да включва всичко - "от телеграма за изразяване на съчувствие до изпращане на бронирана дивизия", по думите на Майор. Няма задължение за военна интервенция, допълва тя пред изданието, пише "Дойче веле".
"Въоръжено нападение срещу една или повече страни в Европа или Северна Америка се счита за нападение срещу всички тях", гласи член 5 от Договора за НАТО. В съответствие с това държавите членки "незабавно оказват собствена помощ и в сътрудничество с другите страни", включително чрез използване на въоръжена сила, се казва във въпросния текст.
Тръм не може да бъде задължен да окаже помощ
Проблемът обаче се крие в това, че помощта трябва да се оказва в рамките на онова, което се сметне за необходимо, така че да се възстанови и поддържа сигурността на територията на Северноатлантическия съюз". Каква точно помощ тряба да бъде оказана – не е точно дефинирано, потвърждава Щефани Бабст, която също е експерт по въпросите на сигурността.
От това излиза, че по силата на този договор Тръмп не може да бъде задължен да окаже военна помощ в случай на интервенция срещу страна от НАТО. Въпреки това през годините се е наложило разбирането, че под задължението за взаимопомощ се разбира тъкмо военна помощ, уточнява ARD.
С това, че Тръмп сега поставя под въпрос това положение, той подкопава силата на Алианса и отслабва неговата възпиращата мощ, казва в тази връзка Клаудия Майор. Защото силата на военния съюз от 31 държави се крие именно във взаимното доверие между тях, добавя тя.
С това е съгласна и Щефани Бабст, която над 20 години е работила на различни позиции в структурите на НАТО. „Ако Тръмп посее съмнение по този въпрос и намекне, че САЩ не са готови да изпълнят задължението си да окажат помощ при извънредна ситуация, той накърнява сериозно доверието – и в политическия, и във военния смисъл на това понятие", казва тя.
Това може да отслаби НАТО
По-нататък ARD припомня, че Тръмп не би могъл така лесно да изведе САЩ от НАТО, тъй като администрацията на Байдън се е подсигурила срещу такъв сценарий със специален закон. Той изисква Сенатът и Камарата на представителите да бъдат информирани за такава стъпка 180 дни преди желаното напускане на военния съюз. След това искането трябва да бъде одобрено от двете камари на Конгреса, като в Сената това трябва да стане дори с мнозинство от две трети от гласовете, разяснява ARD.
Но Тръмп би могъл да „отслаби фундаментално" НАТО и без да извежда САЩ от отбранителния съюз, казва Майор. Тръмп би могъл например да изтегли американските войници, участващи в мисии на НАТО, от балтийските държави или направо да оттегли поетите от САЩ ангажименти. „Дали САЩ ще продължат да присъстват в Европа със 100 000 военнослужещи не решава НАТО. Това е суверенно решение на САЩ", отбелязва по този повод Щефани Бабст.
НАТО е зависим от САЩ
С подобни решения Тръмп може да отслаби НАТО - политически и военно. Това е така, защото САЩ де факто осигуряват ключови способности в много от специфичните отбранителни планове на Алианса – от войски и логистика до събиране и предоставяне на разузнавателна информация, за да може отбранителният съюз въобще да функционира, припомня Майор. А САЩ и Германия са сред най-големите платци в НАТО.
Други потенциални проблеми са свързани с основните способности на САЩ, които са незаменими за командните структури на НАТО - например за организиране на военната подкрепа за Украйна, припомня Бабст, цитирана от ARD.
В състояние ли е Европа да се защитава сама?
Ръководителката на берлинския офис на Европейския съвет за външна политика Яна Пулиерин вижда опасност американците да замразят участието си в Европа. Тя визира обсъждан документ, предвиждащ конвенционалната отбрана на Европа да бъде гарантирана от самите европейци.
„Това може да счупи гръбнака на европейската отбрана", предупреждава тя и уточнява: американските войници ще бъдат изтеглени от Европа, а заедно с тях и дейности като разузнаване, въздушен транспорт и възможност за бързо разгръщане на бойни части. В общи линии „това е всичко, което в момента липсва на повечето европейски въоръжени сили", казва още Пулиерин пред ARD.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва