Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Метеоритът (в кръгчето) се взриви в атмосферата и падна в Румъния, но силният тътен стресна жителите на Видин. Кадър: Фейсбук/БНР-Видин
Метеоритът (в кръгчето) се взриви в атмосферата и падна в Румъния, но силният тътен стресна жителите на Видин. Кадър: Фейсбук/БНР-Видин
  • Астрофизикът Владимир Божилов и проф. Христо Пимпирев с пълен анализ за небесното тяло над Видин
  • Легендарният нож на Тутанкамон е изкован от метеорит, астероид убива динозаврите

Падналото небесно тяло над Видин със сигурност е метеор, съобщи пред „24 часа” астрофизикът доц. д-р Владимир Божилов от Софийския университет. Според него, ако подобен фрагмент достигне Земята, тогава той става метеорит, защото не е напълно изгорял в атмосферата. В повечето случаи те остават незабелязани, защото попадат в океани или морета.

„Във Видин няма данни за намерени фрагменти, възможно е напълно да е изгорял, но може и да е няколко десетки сантиметра – отбелязва Божилов. - Примерно Челябинският бе с диаметър около 15 м, защото не изгоря напълно, имаше счупени стъкла, и причини сериозен стрес. Така че сегашното събитие е свързано с много по-малък обект, едно нормално природно явление, което периодично се случва.”

Химичният състав на метеоритите е различен. Известно е, че легендарният нож на Тутанкамон има извънземен произход и за времето си е бил изключителна ценност. В случая той е бил изкован от метеорит с метално съдържание, но някои имат силициев произход.

„На този етап не можем да кажем нищо по този въпрос, някои се дължат на комети, които оставят фрагменти, други – на астероиди, чиито останки изгарят като падащи звезди”, казва Божилов. На въпрос дали при изгарянето може да се усети някакъв мирис, той казва, че единственото, което е установено, е лекото съскане.

„Дължи се на бързата скорост, с която тялото навлиза във въздуха, възможно е да се чуе гръм, за миризма нищо не мога да кажа, защото те изгарят на достатъчно голяма височина”, отбелязва още той.

Подобно е мнението и на полярния изследовател Христо Пимпирев. Той също е запознат метеорите и метеоритите, защото Антарктида е известна като Белият Марс – там изследователите най-лесно намират тези извънземни тела, защото лесно се забелязват на снежната повърхност. Колежката му Росица Янева отбеляза пред „24 часа”, че най-големият метеорит, падал на Антарктида е бил 7 кг. Самият проф. Пимпирев е участвал в няколко експедиции за търсене на тези небесни тела на Ледения континент.

„Зависи от големината на метеорита, по-скоро се чува свистене, дори може да се чуе удар, защото се движи с космическа скорост и е съвсем нормално при навлизането в атмосферата да има звук – коментира той пред „24 часа”. - За мирис не знам, защото, ако човек е близо, това е доста опасно. Представете си какво е да ви удари камък от Космоса – ще е смъртоносно, добре, че вероятността е нищожна. Метеорите в повечето случаи изгарят и си остават метеори, а тялото, което пада на Земята вече е метеорит.” Според него, ако е астероид в Слънчевата система, примерно между Марс и Юпитер, тогава размерите му могат да достигнат до няколко стотин километри.

„Тези останки са от една нереализирала се планета преди 4,5 млрд. години и някои от тях напускат този пояс – разказва той. - Ако по-големи фрагменти бъдат привлечени от Земята, това може да има и катастрофални последици. Смята се, че загиването на динозаврите в края на мезозойската ера е предизвикано от огромен метеорит в Мексиканския залив. Дали той ще е железен, дали ще е желязнокаменен, няма значение.” Според него в сегашния случай няма нищо уникално.