Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Започна лидерската среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Започна лидерската среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Може да ни предложите правителство, което заради личности не може да приемем и тогава директно отиваме на избори, опасява се Борисов и поиска предварително имена за кабинета на вторите

ПП-ДБ продължават да са категорични, че няма да подкрпепят правителство, предложено в мандата на ГЕРБ. За сметка на това обаче ще обсъдят в партиите си варианта да предложат управленска програма, която да бъде съгласувана с ГЕРБ. Първата по големина коалиция пък иска състав на кабинет, защото ако в него има неприемливи лица - те няма да го подкрепят.

Това стана ясно на лидерската среща между двете най-големи парламентарни групи в 49-то Народно събрание - на ГЕРБ - СДС и ПП - ДБ. Двете формации търсят "консенсус по темите, засягащи дневния ред на държавата и обществото в контекста на предстоящото връчване на първия проучвателен мандат".

Бойко Борисов, лидерът на СДС Румен Христов, Томислав Дончев, Десислава Атанасова и Даниел Митов
Бойко Борисов, лидерът на СДС Румен Христов, Томислав Дончев, Десислава Атанасова и Даниел Митов
Освен Бойко Борисов на срещата присъства лидерът на СДС Румен Христов, Томислав Дончев, Десислава Атанасова и Даниел Митов. Добро настроение демонстрира бившият премиер, който се появи минути преди уречената среща. С две минути закъснение пристигнаха и представителите на ПП-ДБ - Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Николай Денков, Владислав Панев и генерал Атанас Атанасов.
Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Николай Денков, Владислав Панев и генерал Атанас Атанасов.
Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Николай Денков, Владислав Панев и генерал Атанас Атанасов.

След консултациите при президента Румен Радев председателят на ГЕРБ Бойко Борисов настоя ПП-ДБ да отговорят какво смятат да правят и ако се надяват да реализират втория мандат, от кого очакват подкрепа и при какви условия. И заяви, че този път няма да е кандидат за премиер - три пъти били достатъчно.

Тази седмица ГЕРБ - СДС ще покани на срещи и лидерите на останалите парламентарно представени партии.

Борисов призова медиите да не подвикват, ако желаят да останат на срещата, която той поиска да е публична.

Бойко Борисов настоя ПП-ДБ да отговорят какво смятат да правят
Бойко Борисов настоя ПП-ДБ да отговорят какво смятат да правят

Лидерът на ГЕРБ предложи двете коалиции да направят комисия, която да обсъжда параметрите на бюджета. Ако прецените, да поканим и министерството на финансите, и да имаме резултат за бюджета, добави той.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов демонстрира добро настроение преди началото на срещата
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов демонстрира добро настроение преди началото на срещата

Асен Василев посочи, че е добре да се работи с министерството на финансите, за да се "поправят някои непълноти в бюджета, който е представило". Истината може би е по средата, вероятно ще получим един от двата транша, смята той. И отново настоя да се огледат дивидентите на държавните предприятия. Според него трябва да се провери капиталната програма. Разходите за издръжка на ведомствата са вдигнати с над 40%, а те вече са били вдигнати при кризата с енергията, смятат ПП-ДБ. Те искат да се види дали има недофинансирани дейности. Виждаме много сериозни харчове за капиталова програма, заяви Василев, изразявайки притесненията си от това.

Лидерите на коалицията ПП-ДБ закъсняха малко за лидерската среща
Лидерите на коалицията ПП-ДБ закъсняха малко за лидерската среща

Кирил Петков бе категоричен: "По темата за политики винаги сме готови да говорим. Дефицит от 3% е много важна цел, без вдигане на данъци и съкращаване на социална програма. Това е възможна цел, която трябва да се постигне", настоя той. 

"В първия мандат не можем да подкрепим правителство, но сме готови да говорим по политики и да видим в рамките на отговорното поведение какво може да постигнем, особено за бюджета", добави той.

Кирил Петков и Христо Иванов
Кирил Петков и Христо Иванов

Шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова изтъкна, че двете коалиции имат над 30 закона, по които са се обединили не само като наименование, а и смисъл. И посочи, че най-важни са тези с правосъдната реформа, свързани с плана за възстановяване. Атанасова изтъкна, че законодателната програма е предложена и на другите партии. Не ги лишаваме от законодателна инициатива или задължение да се съобразят с нея, подчерта тя.

ГЕРБ ще предложат паралелно да работят постоянните комисии и двете работни групи - за законодателната част и тази за бюджет и финанси.

"Имаме готовност за подобни групи по различни секторни политики. Има сериозен обем законодателство за сектор земеделие и енергетика", каза тя. И отново припомни, че служебното правителство не е изпълнило докрай ангажимента си да изготви целия набор от законодателни изменения по плана за възстановяване.

Бойко Борисов и Николай Денков
Бойко Борисов и Николай Денков

Бойко Борисов припомни думите на ПП-ДБ, че няма да ги подкрепят в първия мандат, а искат да ги подкрепим във втория. "По-точно ще ви цитирам: "чрез парламента да ви контролираме без да участваме в правителството". Ние така или иначе през парламента ще контролираме, което и да е правителство, това ни е работата. Това не е привилегия, което ни се дава. В парламента има още 4 партии. По този начин може да формираме много мощна опозиция", заяви Борисов.

"Да приемем, че е така. Да чуем, хубаво е да ни представите състав за кабинет, за да видим какво предлагате - премиер, министри, на базата на което да мислим. Аз няма да изпадам в повече детайли, но ме разбирате. Разумни хора, когато няма камери работим добре. Нищо в нашите отношения не затруднява да свършим добра работа", заяви бившият премиер. Имало тема за разговор и ако харесат кабинета. Ако имате друг вариант извън нас за подкрепа, също трябва да кажете, настоя той.

А Петков обясни, че при втори мандат пред страната има тежки задачи и "празният чек" ще зависи от законодателната инициатива. "Аз не бих дал празен чек, сигурно и вие - трябва да се виждат политиките, които тази изпълнителна власт трябва да изпълни и с какви цели. Хората, които ще изпълняват тези политики трябва да могат да ги защитават. Ще изчакаме вашите размисли по първия мандат, ако искате да влезе в дискусия за важните неща и в какъв срок за правителство във втория мандат, отворени сме да ги обсъдим. Не е някакъв инат, това е ясно зададена политика от органите на партиите ни и избирателите. Но ние също искаме правителство. Готови сме да продължим този разговор по задачи и времеви срокове. Не искаме да изземаме инициативата за първия мандат", добави Петков.

"Темата с празния чек ще изчерпим следващите дни. Дали ще продължи наше, ваше или служебно правителство, този бюджет няма да е празен чек, той ще е разписан. Като ви слушах съм абсолютен оптимист", контрира Борисов.

"Хубаво е, че този разговор се води преди връчването на мандат. Въпросът е да има правителство. Не е просто любопитство или да ви видим министрите. Ако кажем - правим само само с вас, изпускаме нашия влак и идваме при вас. Може да ни предложите правителство, което заради личности не може да приемем и тогава директно отиваме на избори", поясни Борисов.

С нетрадиционен изход от ситуацията излезе Асен Василев. Според него освен законодателна програма трябва да се разработи и ясна управленска програма, която да казва какво трябва да свърши правителството. Обикновено мандатоносителят води този процес, но ПП-ДБ също искат да участват.

"Нека се консултираме с партийните органи при нас и да видим дали такъв процес е възможен - това са важните неща, това трябва да има в правителствената програма. И да започнем по нея - има и политики освен бюджета", заяви той. И поиска детайлна програма, която да се разглежда и ако има съгласие по нея, вече да се мисли за състав на кабинет.

"Остава това, което заявихме като условие - правителство, излъчено от ПП-ДБ. Ако такъв процес за вас е приемлив, може да го обсъдим", заяви бившият вицепремиер.

"Нестандартна е ситуацията. Затова са нестандартни предложенията и решенията", коментира Бойко Борисов. И отбеляза, че ако двете формации не се разберат, август се отива на избори, хората са на почивка. Каква активност ще има и след това пак ще водим същия разговор, попита той.

"В случая първият и вторият са без значение. Нашите избиратели са казали "на втори избори сте първи" - направете правителство, не ни пращайте за шести път на избори. Затова нестандартно решение трябва да се намери и всички го очакват. Отчаянието на хората е факт", заяви той след изненадващото предложение.

Преди това Десислава Атанасова от ГЕРБ подчерта, че по измененията във връзка с правомощията на главния прокурор акцентът трябва да е, че всеки трябва да е отговорен по един и същи начин пред закона.

"Ще подкрепим законопроекта, разделящ КПКОНПИ на 2 - едната с разследващи функции и друга - по отнемането на имуществото. Детайлът е, че бихме подкрепили и проекта на МС, което сме обещали на нашите евроатлантически партньори. А ПП държат на своя и ще го внесат. Ще разглеждаме и двата законопроекта".

Що се отнася за Закона за домашното насилие: "Имаме готовност още днес двете коалиции заедно да внесем. Това ще е и посланието - започваме действително законодателната дейност на НС заедно". Всички останали закони ще бъдат акцент в работата на комисиите, когато бъдат сформирани.

Кирил Петков пък обясни какво значи Шенген за България - всички малки и средни фирми да изнасят спокойно към Европа, българите да са първа ръка европейци.

"Дефицитът може да излезе и на излишък, въпросът е на каква цена. Това е същественият политически въпрос", репликира Томислав Дончев.

Още в началото, преди да бъде засегната темата със съставянето на правителството и всичко звучеше сякаш двете коалиции са намерили общия път, Томислав Дончев каза: "Не искам да развалям духа на консенсус, но буквално от утре трябва да започнем с МФ, работа по бюджета. Ако няма правителство, парламентът се разпуска до 3 месеца", предупреди той, И изрази скептицизъм, че без такова ще се приемат всички тези закони. Асен Василев пък репликира, че в миналото НС са приети много закони, а тези 35 могат да минат сравнително бързо.