Как пред очите на цар Фердинанд акад. Буреш улови готова за атака кобра-убиец
По течението на река Нил, двамата се отправили на експедиция, за да разгледат Судан
Монархът отказал да влезе в Хеопсовата пирамида
Иван Буреш още съвсем млад имал сериозна сбирка от насекоми, растения и минерали, събирани главно по Витоша. В четвърти клас вече бил горд собственик на малък музей, а през следващите 4 години колекциите му се използвали от светила като проф. Порфирий Бахметиев, проф. Ханс Ребел във Виена и учителя му в гимназията Никола Недялков.
„През 1904 г., по случай 25-годишнината на Първа мъжка гимназия, излагат колекциите на дядо ми с насекоми и княз Фердинанд бил толкова впечатлен от постиженията му, че го препоръчва за лаборант в природонаучния музей“, спомня си пред "24 часа-168 истории" неговият внук Алекси Попов. Там отдаденият на науката Буреш бързо се издига до поста директор на музея и цар Фердинанд му поверява обучението на синовете си Борис и Кирил.
„Ходили са заедно в околностите на София - до Витоша, Люлин планина, ловели са пеперуди - разказва Алекси Попов. - Когато Борис е бил 8 - 9 годишен, той вече е можел сам да препарира. Запазени са първите му две кутии, надписани от него, като на някои места се вижда, че е бъркал кирилица с латиница. На някои пеперуди не им е изпънал правилно крилата, но като цяло - добре се е справил.“
„Цар Фердинанд е бил канен на почти всички научни конгреси, бил е почитан и уважаван като учен, защото е бил много добър познавач на тропическите птици - продължава Алекси Попов. - Отглеждал ги е в нещо като зоологическа градина, организирал е екскурзии за изучаването им.“
През 20-те години на миналия век цар Фердинанд поканил Буреш да го придружи до Египет. „Истинско съвпадение е, че точно тогава е била открита и гробницата на Тутанкамон“, разказва Попов.
По време на това пътешествие се е разиграла и една знаменателна случка. Когато отишли да видят пирамидите, цар Фердинанд казал, че не иска да влиза в камерата, защото там било записано: „никой да не нарушава покоя“. Монархът искал да спази препоръката, макар че все още не бил чувал за проклятието на фараоните. „Дядо все пак отишъл да разгледа“, казва Алекси Попов.
„В един малък оазис в Египет пред дядо пробягала змия, която привлякла вниманието му - допълва Попов. - Той решил да я улови, но в себе си имал само една мрежа за пеперуди. В един момент змията се изправила, разтворила ветрилото си и хипнотизиращо започнала да се взира право в очите на дядо. В този момент той разбрал, че срещу него стои кобра, чието ухапване причинява моментална смърт. Той обаче си бил наумил да я хване и с много търпение, с помощта на мрежата и малко по-дълъг прът успял.“
Според Попов след това Фердинанд и Буреш тръгнали по течението на река Нил, за да видят и Судан. Известно е, че през следващата година цар Фердинанд пътешествал из Кения, Уганда и Танганайка.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега