Кой е Олександър Новиков, който разкри корупция в украинската армия и играе на руска рулетка?
Новиков се заема енергично със задачата, въвеждайки електронни системи в министерствата, и днес страната може да се похвали, че е шеста в областта на отворените данни и дори вече задава тенденции в областта на прозрачността на институциите.
С президента Зеленски зад гърба си магистратът налага технологии, които сигнализират за евентуални нередности и несъответствия, и не след дълго обявява впечатляващи постижения. Установява се, че след въвеждането на електронната система за обществени поръчки страната е спестила над 6 млрд. долара, които иначе биха изтекли в джобовете на висши политици, чиновници и олигарси. Нещо повече, с нея се прекратяват обичайните за страната незаконни търгове, на които са се поделяли колосални публични средства между „точните“ хора.
Разработена е и най-модерната в света система за финансово разузнаване и проверки с помощта на регистъра на действителните собственици. Новиков с гордост споделя, че „Национална агенция за превенция на корупцията притежава най-голямата в света цифрова база данни за имуществото на държавни служители. Тя няма аналог в света. Всяка година до 1 милион чиновници подават декларациите си в електронния регистър и обществеността има достъп до всеки документ. Проверките се правят автоматично, показвайки дали държавният служител е дал точна информация за имуществото си“.
Усилията изглежда си заслужават и в края на миналата година на международен форум магистратът отчита, че агенцията е разкрила над 1000 служители, злоупотребили с държавни ресурси. От тях шестима са министри, 11 са в ръководството на ведомства от изпълнителната власт, 20 са депутати, а съдиите са цели 67 души. Нещо повече, над 120 млн. долара откраднати държавни активи ще бъдат възстановени в бюджета и навреме е предотвратено присвояване на други 80 млн. долара.
Екипът на Новиков работи под пара и създаденият преди 2 години Антикорупционен съд вече е издал 49 присъди и 58 служители са осъдени.
Мнозина ще си кажат, че с международна техническа и финансова помощ всеки може да постигне подобни впечатляващи резултати, но не е точно така. Пречките и подмолните удари са буквално на всяка крачка.
До началото на инвазията Новиков и хората му работят в среда, където корупцията е нещо толкова обичайно, че чак се приема за задължителна част от чиновническото ежедневие. Затова администрацията и олигарсите уж с най-благородни мотиви блокират всяка възможна инициатива, която може да застраши благоденствието им. В парламента гласуват да отпаднат отчетите за партиите и декларациите на политиците. Претекстът – да не бъдат уязвими данните им за руснаците.
Новиков и хората му знаят какво значи това, но не могат да направят нищо, освен да пренесат компютрите си в мазето и да търсят План Б. Заедно с това юристите работят в пълна бойна готовност да излязат въоръжени и да защитават столицата. В съседното помещение са поставени боеприпаси и оръжия.
Когато врагът е отблъснат и руските сили се изтеглят от Киев, служителите отново заемат местата си в Агенцията, за да продължат „неприятния“ за политиците и чиновничеството мониторинг.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха