Петър Стоянов: Преодоляхме трудностите преди 25 г., ще преодолеем и днешните (Обновена, видео, снимки)
Пред 200 известни българи президентът (1997-2002) каза: Дано бъдем запомнени като хората, дали вярна посока и не позволили да изгубят честта си
"След като преди 25 години успяхме да преодолеем онези трудности, съм убеден, че ще преодолеем и днешните трудности", каза пред журналисти в резиденция "Бояна" президентът Петър Стоянов (22 януари 1997 – 22 януари 2002 г.). Днес той навършва 70 години.
На 25-годишнината от встъпването му в длъжност като държавен глава и 25 години от трите знакови събития, които промениха в голяма степен най-новата история на България и за които президентът Стоянов изигра ключова роля, е посветена и конференцията "Цивилизационният избор на България: 25 г. назад и още толкова напред (1997 – 2022 – 2047 г.)".
"Дано бъдем запомнени като хората, дали вярна посока и не позволили да изгубят честта си", добави той пред 200 известни българи, сред които политици, актьори, спортисти, събрали се, за да отбележат двойния празник. Сред тях бяха настоящите кметове на София и Пловдив - Йорданка Фандъкова и Здравко Димитров. Това са двата града, чийто почетен гражданин е Петър Стоянов. Присъстваха също и известният неврохирург Николай Габровски, бившите премиери Стефан Софиянски и Филип Димитров, надеждата на българската астронавтика Татяна Иванова, Васил Найденов, Теди Москов, Кирил Маричков, доц. Георги Лозанов, Валя Балканска, Любо Ганев, Силвия Лулчева, Захари Карабашлиев и много други.
"Това, което се случи преди 25 години, бяха три знакови събития, които до голяма степен определиха съдбата на България до днес, спомни си Стоянов - разрешаването на политическата криза на 4 февруари 1997 г., когато отказах мандат на БСП, подаването на молбата за членство в НАТО и споразумението за Валутния борд. И, когато днес всички новини започват с това в каква тежка криза живеем и в какво тежко време сме, ми се ще да напомня, че времето отпреди 25 години беше може би най-тежкото в новата българска история", отбеляза той.
Стоянов напомни - тогава нямахме 125 милиона, за да си платим житото, България оставаше без хляб, сметките ни бяха блокирани, защото страната ни беше във фалит, но той заяви, че е оптимист, че България върви напред и нагоре, независимо, че у нас продължава да има хора, които носят бремето на прехода.
"Ако трябва днешните политици да мислят, то е как, вървейки нагоре, развивайки се икономически, България да успее да обърне внимание на тези хора, които са най-малко защитени", посъветва Стоянов.
Според него идеята да се следва сляпо и винаги общественото мнение в някои исторически моменти може да се окаже неправилната идея. "В определени исторически моменти всяка страна има нужда от лидери, които да прогледнат няколко десетилетия напред", отбеляза президентът.
Петър Стоянов е убеден, че начинът да се излезе от кризата е да си повярваме. "Ние не можем да стоим на края на стола в Европейския съюз като в последния момент поканен роднина от провинцията, задължително трябва да имаме своя физиономия, свое мнение, свой ясен изказ", каза президентът. "Не можем непрекъснато да се тревожим дали сме оценени и дали сме получили достатъчно поздравления и да изпадаме в униние, когато не ги получим - иска се самочувствие", категоричен е Петър Стоянов.
По време на събитието беше организиран панел, който да припомни ключовата роля на Стоянов, а именно разрешаването на политическата криза през февруари 1997 г., подаването на личното му настояване за членство в НАТО и сключване на споразумение с Международния валутен фонд.
"Помним сякаш беше вчера гладът на Виденовата зима, все едно нямаше излизане от нея. Колективното унижение се изля в истински стихиен бунт. Парламентът като институция просто се бе разпаднал. И тогава излезе новият президент с мегафон, успокои народа и му посочи посоката", разказа проф. Михаил Неделчев.
Соломон Паси пък направи препратка към войната в Украйна. " Украйна ни показа колко сме били на прав път за цивилизационния си избор и че сме избрали правилната цивилизация. Не ми се мисли какво щеше да бъде, ако не бяхме направили този избор. Петър Стоянов даде доказателство, че е бил прав, с това, че не беше преизбран. както пише в Библията, истината ще се разкрие пред малцина", каза той.
Поетът и драматург Стефан Цанев изпрати поздравление, в което изрази гордостта си, че е бил "близо до него в онези драматични времена преди 25 години", а писателят Георги Господинов написа, че не са много съвременните български политици, минали през мелницата на тукашното и останали с достойнство.
"Петър Стоянов е оптимистичният лидер на един дълбоко песимистичен народ", припомни водещият на конференцията Ириней Константинов.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От