Никой не иска жълтите стотинки, но остават, за да не скочи още инфлацията (инфографика)
Експертите по парична политика са категорични, че без монетите от 1, 2 и 5 ст. търговците ще трябва да закръглят всички цени
Освен това ще трябва да се сменя софтуер по разплащания и счетоводство на всички, което означава допълнителни разходи за бизнеса
Поскъпването през последната година и ускореният заради войната в Украйна ръст на цените са направили излишни монетите от 1, 2 и 5 ст. С тях се затрудняват плащанията, а хората не ги вземат дори като ресто. Това показа анкета на “24 часа”, проведена сред търговци и потребите.
Освен това жълтите монети удължават разплащанията, без да имат особена покупателна стойност.
От БНБ обаче са категорични, че
монетите от
1, 2 и 5 ст.
няма да
се премахват
Експерти по парична политика обясняват това решение с притесненията, че инфлацията може допълнително да се повиши, ако жи махнат.
Защото без тях търговците ще трябва да закръглят всички цени. И нямало механизъм, с който да се контролира, че цената на стока, която сега например е 3,62 лв., няма да стане 3,70 вместо 3,60 лв.
Втората причина за оставянето на дребните монети е, че за да се извадят от оборот, трябва да се сменя софтуер по разплащания и счетоводство на всички, както и подмяна на ред машини, програмирани да работят със стотинките.
Което означава допълнителни разходи за бизнеса, което не било допустимо в момент като сегашния, при който всички са притиснати от негативните промени заради войната в Украйна.
Изтеглянето на жълтите стотинки от обращение
изисква и преизчисляване
на всички плащания от
и към държавата,
на междуфирмени разплащания и други операции.
Последните данни на БНБ отчитат, че в края на 2021 г.
в обращение са
2,865 милиарда броя монети,
които са с 44,5 милиона броя, или с 1,6% повече в сравнение с края на септември 2021 г. Общата им стойност се е увеличила с 9,7 млн. лв., или с 1,9%.
Средната по стойност разменна монета в обращение в края на 2021 г. е била 0,18 лв. и се запазва без промяна спрямо края на 2020 г. Остава общата тенденция към увеличаване на броя на разменните монети в обращение от всички номинали, подчертават от централната банка.
За една година общият брой на монетите се увеличи със 143,7 млн., или с 5,3%, а общата им стойност - с 34 млн. лв., или със 7%.
С най-бърз темп - 11,2%, нараства броят на монетите с номинал 2 лева. При останалите нарастването е различно. Например 4% е за тези от 1 стотинка и 6,4% - за 20 стотинки.
Дебат за монетите с малък номинал има и в Европа. През януари
Европейската
комисия призова
за общи правила
за закръгляване
в търговията и обяви консултации с държавите членки. И тогава обаче тя не обяви подготовка на решение за премахване на най-малките монети, дори това да спести разходи за транспорт и производство на монетите и усилията, свързани с разплащанията.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков