Шенгенското пространство трябва да бъде изцяло реформирано
Шенгенското пространство за свободно движение в ЕС трябва да се управлява посредством редовни министерски срещи подобно на еврозоната, заяви френският президент Еманюел Макрон, като уточни, че това може да започне още следващия месец, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тревогите за националната сигурност, вълните от мигранти, а в последно време и пандемията от коронавируса, доведоха до възстановяване на граничния контрол в Шенгенското пространство и до сериозни критики за начина по-който той се осъществява, подкопавайки едно от ключовите достижения на интеграцията в следвоенна Европа.
Пред министрите на правосъдието и вътрешните работи от ЕС Макрон вчера предложи орган, който той нарече "Шенгенски съвет", да преценява как функционира пространството за свободно движение, да взема общи решения и да улеснява съгласуването на действията при кризи.
"Този Съвет може да стане лицето на силна, защитена Европа, която е спокойна за контрола по границите си, а следователно и за съдбата си", каза Макрон при посещение в град Туркоен, Северна Франция.
Той отбеляза, че Съветът може да бъде учреден още на следващата среща на министрите на правосъдието и на вътрешните работи на 3 март.
За да влезе в сила, едно такова предложение трябва да бъде подкрепено от останалите страни в 27-членния блок, въпреки че според френски висши представители то няма да изисква никакви промени в договорите на ЕС.
В Евросъюза от години има дълбоки разногласия как да се действа по отношение на имиграцията и как да се контролират външните граници на Шенген. Предстои да се види какво ще постигне Франция по време на шестмесечното си председателство на ЕС.
Макрон, който ще се бори за преизбиране на президентските изборите през април, каза, че стъпка по стъпка някои страни може да бъдат спечелени.
"Длъжни сме да реформираме Шенген. Не може да има свобода на движението, ако не контролираме външните си граници", заяви той.
Франция предложи също създаването на механизъм за спешно реагиране, който може да бъде задействан при възникване на заплаха за външните граници на съюза.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър