Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Харалан Александров, Калина Влайкова и Алексей Пампоров. СНИМКА: СТОПКАДЪР НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ
Харалан Александров, Калина Влайкова и Алексей Пампоров. СНИМКА: СТОПКАДЪР НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

"Човек не трябва да се радва на малко прасенце и нов политик.". Това каза социологът Алексей Пампоров пред Нова телевизия.

"Тази метафора е прекрасна, защото след една -две седмици малките прасенца ще квикнат за последен път и ще се превърнат в гозби за Коледа. Много се надявам да не се случи така и с новите политици. Нека да сме малко по-милостви и да не им правим гъди-гъди, за да може след това да ги заголим и да ги изядем. Това е една обичайна практика - да си ги отгледаме, а те ще се самоугоят. Много е опасно, когато авторитетни фигури правят мрачни предсказания", обясни социалният антрополог Харалан Александров. Определи лидерката на БСП Корнелия Нинова като женски Ван Хелсинг. Тя е като убиец на вампири, с каквито изобилства БСП, уби някои от най-неприятните чудовища, но другите са доста кръвожадни и според мен доста добре организирани, обясни още Александров.

Сблъсъкът между Прокуратурата и МВР заради делото за парите за магистрала „Хемус” според Харалан Александров е "продължение на двувластието, в което живеем".  „Има два разказа, две истории, един и същ сюжет търпи две коренно противоположни интерпретации. Така сме от година и половина”, коментира Александров. „Ще се научим сами да се ориентираме сами в истината, защото институциите очевидно не могат да се разберат помежду си”, каза още той. Според него това е прекрасна среда, в която избуяват частни истини. „Нашите институции за пореден път показват, че смятат да продължават да я карат по този начин – да живеят в тежък конфликт. Тази ситуация устройва хората с криминална нагласа на ума”, заяви Александров.

„Този конфликт е с продължение, като че ли е симптоматичен за това, че така чаканата правосъдна реформа, може би, ще се случи доста трудно”, коментира журналистът Калина Влайкова.

„Страшно е, че институциите се налага да си говорят през медиите”, коментира социологът Алексей Пампоров. „Допускам, че колегите от ГДБОП имат известни основания, защото е ясно, че трябва да има бързо и ефективно разследване. Ако има свидетел по такова знаково дело и прокуратурата 4 дни да не може да го разпита, прокурорите да казват – „Те ни оказват натиск” – това е хлапашка работа е. Вероятно си е изтървал нервите колегата от ГДБОП, няма как да е”, коментира Пампоров.