Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Българи помагат на Сталин в атентат срещу посланика на Хитлер в Анкара

Сталин
Сталин

Иван Винаров възлага на съгражданина ни с турски корени Омер Токат да взриви Франц фон Папен, бомбата експлодира в ръката му

Плевенчанинът е съветник на Георги Димитров, а след 1944 г. оглавява разузнаването у нас

Помага на атентаторите от “Света Неделя” да избягат от България

В плана на Сталин и НКВД за ликвидирането на германския посланик в Турция българският разузнавач Иван Винаров е дясната ръка на Наум Ейтингон, съветският шпионин, на когото Кремъл възлага задачата. Франц фон Папен е заплаха за СССР, тъй като има за цел да привлече Анкара за съюзник на Хитлер.

Дипломатът е впрегнал целия си потенциал и в разгара на Втората световна война - около 1941 г., вече

разполага с широка мрежа от агенти

и активно подкрепя турски организации, привличайки бежанци от Азербайджан и Грузия, които са антисъветски настроени. До Кремъл достига информация, че във висшите германски кръгове се върти идеята да свалят фюрера и начело на страната да излезе именно Фон Папен, коетода доведе до мирен договор с Великобритания. Това не се харесва на Сталин.

Генералисимусът

издава заповед за ликвидирането на дипломата,

който протестира в началото на нацистките изстъпления и след неговата реч се случва нощта на дългите ножове. В изпълнение на плана Наум Ейтингон влиза в Турция с чужда самоличност под името Лев Наумов заедно с резидента на международния отдел на НКВД в Турция Лев Василевски и Иван Винаров.

Българинът е от военното разузнаване на СССР,

спечелил доверието на съветските разведки

с информацията, която е доставял от Франция и от Испанската гражданска война през 30-те години на XX век. След 1944 г. е назначен от Георги Димитров за шеф на разузнавателния отдел на Държавна сигурност.

Но през 1942 г. влиза в групата, която крои заговор срещу германския посланик в Турция. Вероятно именно Винаров е избрал основния атентатор Омер Токат - български гражданин от турски произход. Той е 26-годишен и трябва да хвърли бомба срещу посланика. Заедно с други участници в заверата влизат в Турция още през септември - октомври 1941 г., за да убият нацисткия дипломат.

Изпълнението на плана е насрочено за 24 февруари 1942 г., когато Франц фон Папен се разхожда вечерта по булевард "Ататюрк".

Засечка проваля плана - бомбата, маскирана като приемник "Телефункен", се взривява в ръцете на диверсанта, когато издърпва предпазителя.

Токат умира,

а Фон Папен и жена му се отървават само с рани.

Случаят е описан в книгата "Ликвидаторите" на Александър Колпакиди и Дмитрий Прохоров.

Веднага след експлозията турското правителство излиза със съобщение, в което се казва, че германският посланик и жена му са се намирали на 17 метра от мястото й. Вследствие на взривната вълна са паднали на земята, но после станало ясно, че са невредими, и са се прибрали в посолството. В информацията се препоръчва на прокурора да обърне внимание, че може бомбата да е била предназначена за немския посланик.

Турската полиция намира на мястото на взрива петата на обувката на Омер Токат с печат от хотела, в който е отседнал. Така стигат и до останалите от групата. Арестувани са ръководителят й - студентът в Медицинския университет Абдурахман Сайман, и помощникът му - бръснарят Сюлейман Сагол. Първият разказал как се е свързал с руснаците. Признал, че се е срещнал със старши помощника на военния аташе на съветското посолство - майора от авиацията Новиков. Сайман му предложил документи за

подготовката на покушение срещу Сталин

Това предизвикало гнева на Новиков, който дори не го изслушал и го изхвърлил. Но след това агенти на Москва го откриват в Истанбул, където е с Токат, за да ги вербуват като сътрудници на съветското генерално консулство и търговско представителство. Впоследствие ги включват в неуспешната мисия.

Провалът й разгневява изключително много Сталин и Берия. Те обвиняват Ейтингон и са готови да се разправят с него, но той намира покровител в лицето на шефа на 4-то управление на НКВД с особено предназначение Павел Судоплатов. Той твърди, че

посланикът може да е оцелял, но целта е изпълнена

- уплашен от атентата, спира действията си за привличане на Турция като съюзник на нацистите и тя запазва неутралитет във войната.

Така Ейтингон става заместник на Судоплатов в създаденото месец по-рано 4-то управление. То се занимава с

формиране на нелегални резидентури

в окупираните територии, внедряване на агенти в окупационните военни и административни органи, подготовка на разузнавателно-диверсионни групи в тила на немските войски, осигуряване на оръжие на агентите.

Като по чудо

наказание за провала на атентата избягва

и роденият в Плевен Иван Винаров. Изпратен е като командир на международен полк от Мотострелковата бригада със специално предназначение на НКВД, която изпълнява разузнавателно-оперативни задачи в тила. В същото време е и съветник на Георги Димитров по въпросите на разузнаването.

Животът му е тясно свързан с БКП и СССР. Още през 20-те години на XX век

той е част от нелегална група в България,

която изземва оръжия от складовете на Съюзната контролна комисия, и е активен участник в тайния канал Варна – Севастопол - Одеса. Властите у нас го залавят и го изправят пред съда за терористична дейност. От 8-те години, на които е осъден, излежава по-малко от една и

успява да избяга в СССР

От чужбина, в качеството си на член на военното разузнаване, помага на комунистите, участвали в атентата в църквата "Света Неделя", да се измъкнат от България. Обучаван е в специално военно училище в град Тамбов. Няма официални данни как се е справил, но фактът, че Москва го изпраща като резидент в Китай за 3 години (1926 - 1929), говори, че са оценявали заслугите му.

В Пекин помага на Китайската комунистическа партия с шпионска дейност, включително и с доставка на оръжие. Връзката на групата е жената на Винаров - Галина Лебедева, която е шифровач в съветските представителства. След това става главен резидент в Австрия, като същевременно наблюдава Полша, Чехословакия, Румъния, Югославия, Гърция, Унгария, България и Турция.

Неизвестно защо обаче точно по време на сталинските репресии - през 1938 г., е

уволнен от военното разузнаване

за известно време, след което отново е преназначен и му е възложена задачата да помага на Наум Ейтингон да убият германския посланик в Анкара.

А след 1944 г., освен че е оглавявал разузнаването, е бил и министър на железниците и строителството. След пенсионирането си се завръща в Плевен и става инициатор на създаването на парка "Кайлъка" на мястото на ловния парк "Сокол". Умира през 1969 г.

Българският разузнавач Иван Винаров е дясната ръка на Наум Ейтингон в плана за ликвидирането на Сталин.
Българският разузнавач Иван Винаров е дясната ръка на Наум Ейтингон в плана за ликвидирането на Сталин.
Франц фон Папен иска да привлече Турция на страната на Германия и при атентата, поръчан от Сталин, оцелява.
Франц фон Папен иска да привлече Турция на страната на Германия и при атентата, поръчан от Сталин, оцелява.
Вожда се доверявал изключително много на Иван Винаров.
Вожда се доверявал изключително много на Иван Винаров.
Атентаторът на Фон Папен.
Атентаторът на Фон Папен.

Видео

Коментари