Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Доц. Михаил Околийски. Кадър БНТ
Доц. Михаил Околийски. Кадър БНТ

Нелогично е решението на президента Доналд Тръмп да изкара САЩ от СЗО, коментира в "Тази сутрин" представителят на България в организацията и бивш зам.-министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски.

"СЗО осигурява добро обществено здраве във всяка страна-членка. Идеята на СЗО, заради която е създадена през 1948 г. и САЩ е страна учредителка, е да гарантира здравната сигурност по света", обясни доц. Околийски.

Той уточни, че докато "науката се прави в Женева, но екипите в критични точки, където могат да възникнат нови патогени, често са с участието на американски учени", а освен това "около 300 млн. е членския внос на САЩ, но те са платили двойно повече доброволно".

"Има здравна реформа която се изготвя от години, в която САЩ участват активно - те ако излязат, няма да могат да бъдат част от нея, да взимат решения", обясни още доцента.

"Съветите и насоките как да изградиш системата си за зравно осигуряване няма от къде другаде да ги вземеш - Тръмп казва, че ще работи с други алтернативни организации, аз поне не знам за такива по света", посочи още Околийски.

"САЩ могат да направят най-доброто възможно, свидетел съм на изследвания в Харвард например, но живеем в глобален свят, една страна не може ефективно да контролира границите си и патогените, които пътуват с хората, могат да бъдат по-умело адресирани с международно сътрудничество посредством международни здравни правила", допълни още той.

Спрямо критиките на Тръмп за борбата с COVID-19 Охолийски посочи, че "никога не е имало колебания по отношение на главните мерки от СЗО - ваксините, дистанцията, маските", но "някои страни обаче станаха жертви на дезинформация, СЗО създаде концепция за информиране, за да може хората да са доверчиви към полезните послания, но всяка страна се справи различно".

Относно последиците за СЗО без САЩ доцента уточни, че "вече се е случвало организацията да загуби финансиране", като има план Б, в който ограничава разходите в някои точки.

"CDC (Организацията на САЩ за контрол и превенция на заболяванията) е мощна организация, но е най-добре да се работи с международен екип", категоричен е доцента.