Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Румяна Бъчварова КАДЪР: bTV
Румяна Бъчварова КАДЪР: bTV

Безспорно е добра новина, че има редовно правителство - може би не е правителството, което очаквахме и искахме, но е реалното, възможното правителство. Има някои положителни страни - целта в първите месеци е да възстанови работата на институциите и да върнат тази нормалност, която ни трябва. В дългото време, когато нямахме редовно правителство, станаха видими кризите в тях. Светът се променя, а ние като че ли не успяваме да го догоним и да се борим за мястото си в променящия се свят.

Това заяви Румяна Бъчварова, бивш вицепремиер и министър на вътрешните работи, доскорошен посланик на България в Израел, пред Би Ти Ви.

Точно това се случва при всяко ново правителство - в първите месеци се сменят кадрите и това забавя старта му. Но на практика повечето министри са доста опитни, имат съществен парламентарен опит, минали са през поредица кризи. Ще има и различна динамика в кабинета, но г-н Желязков е достатъчно опитен да ги организира. Очаквам бърз старт, посочи Бъчварова.

Според нея има логика Даниел Митов, който е външен човек за системата, да оглави МВР. "И аз съм минала по този път, беше трудно да изградим доверие, но задачите на вътрешното министерство са да се определят какви са глобалните заплахи за сигурността и да се работи по тях. Дипломатическият опит на Даниел Митов ще му помогне - и за заплахите с бежанците, и с Русия... Смисълът да има политическа фигура, начело на МВР, е да стои равноотдалечен и ако има достатъчно време, един министър на тази позиция може да постигне неща, които изглеждат трудни", коментира още Румяна Бъчварова.

Липсва обаче голямата идея и визията каква държава трябва да бъде България по въпроси като зелената сделка, съвременните заплахи в сферата на сигурността, в сферата на културата, здравеопазването, коментира Бъчварова очакването каква управленска програма ще предложи редовното правителство. Ако не се внесе нов вариант на бюджета, основната тежест ще падне на парламента според нея. Но и парламентарното мнозинство не би рискувало да загуби шансовете си в този момент. То е обречено на успех - първото е влизането в еврозоната и второто - по плана за възстановяване и развитие.
Най-големият риск е, че това правителство може да стане заложник на конфликта между двете ДПС, битката там не е приключила, смята Бъчварова.

2009 година имаше такава конфигурация  - правителството на Борисов мина и просъществува почти 4 г. с подкрепата на Доган, защото ГЕРБ имаше 117 депутати, припомни Румяна Бъчварова. Тя препоръча да е ясно по какъв начин ще се вземат решенията в мнозинството по отношение на правителството. При тройната коалиция лидерите се събираха периодично и вземаха решения, каза още тя.