Случаят “Тервел Георгиев”: голямо лицемерие за “съдебната реформа” и “свободата на медиите”
Политическото дълголетие на Бойко Борисов му помага винаги да усеща кога, ако някой от неговите хора стъпи накриво, може да препъне цялата партия. Такъв е казусът с депутата Тервел Георгиев, който е адвокат на един от нападателите на журналиста и главен редактор на “168 часа” Слави Ангелов. Той бе жестоко пребит с метални пръти пред дома му в София на 17 март 2020 г.
Началото на делото срещу тримата биячи е на 23 декември 2020 г. Оттогава досега са проведени 87 съдебни заседания, много от тях са формални и се отлагат за следваща дата, в някои случаи поради заболяване на адвокат на подсъдимите, сред които е и Тервел Георгиев.
Той междувременно става депутат от ГЕРБ в два парламента, издига се до шеф на катедрата по наказателноправни науки в университета в Пловдив - няма лошо да правиш политическа и професионална кариера. Укоримото е, че г-н Георгиев в същото време проваля заседания на съда или заради “трафик по пътя” , или с “ангажимент в университета”. Като депутат пък иска съдът да заседава само в понеделник, когато парламентът не работи, с което всички се съобразяват.
През следващите 4 години тази история с болничните на адвокатите на подсъдимите продължава.
Защитникът Тервел Георгиев като депутат в 51-ото народно събрание миналия понеделник отложи делото с болничен за високо кръвно. Кръвното му се нормализира до сряда, когато парламентът заседава.
След като “24 часа” даде гласност на тези смущаващи факти, депутатът ще напусне парламента и това е правилно.
Но...
Народното събрание за 9-и път, без резултат, се опитва да си избере председател. И на всичките тези 9 заседания на парламента не остана депутат, който да не се е изказал от трибуната и да не си е късал ризата колко важна е съдебната реформа.
Всъщност “24 часа”, разказвайки историята с протакането на един съдебен процес от политик, който се бори за бързо правосъдие, показа абсолютното, тоталното лицемерие на законотворците.
Бавното правосъдие е това, което тормози българите и създава усещане за липса на справедливост.
Вместо да поправят тези закони така, че съдебните процедури да се ускорят, политиците се занимават с това как да се избират удобно началници на съдебната система.
Защо ли? Дали не е, защото искат да я овладеят?
А става дума за очевидно важно за обществото дело. За жестоко пребит журналист в центъра на София в европейска България. Бавенето на такова дело изпраща послание: няма възмездие за тези, които посягат на хората, пишещи и говорещи истините за случващото се в България.
Тъжно е, че историята с депутата Тервел Георгиев впечатли едва три медии и нито една неправителствена организация!
Става дума за нещо, което пряко засяга свободата на медиите! А иначе големи страдания има за това колко е назад страната ни в класацията за тази свобода.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва