Пеевски с ходове пред Доган - гони го от ДПС, събра кметове на върха, има нова централа (Обзор)
На първа линия в движението са "братя", обещали предизборно свалянето на почетния лидер
Делян Пеевски е единственият председател на Движението за права и свободи.
Ахмед Доган е изключен от партията заедно с Джевдет Чакъров и още десетки, а партийните органи са подменени.
Това са решенията, взети на заседание на Централния съвет на партията в събота, свикано от председателя Пеевски. Първоначално изключването на Доган не бе официално оповестено. Но то е било обещание към депесарите, обясни ден по-късно депутат.
Трима нови зам.-председатели има партията. И тримата кметове - Ерол Мюмюн (Кърджали), Нида Ахмедов (Каолиново) и Радослав Ревански (Белица).
Те заемат местата на евродепутата Илхан Кючюк, арестувания за вземане на подкуп Джейхан Ибрямов и първата изключена от групата на ДПС в миналия парламент Айсел Руфад.
Зам.-председатели остават Йордан Цонев, Искра Михайлова, Станислав Анастасов и Халил Летифов. Четворката, на която Пеевски видимо се опира и доверява още откакто за първи път прозвуча слога за новото начало.
Изборът на Мюмюн не е изненада след победата на “ДПС - Ново начало” над Алианса за права и свободи в Кърджали. Двете формации вкарват равен брой депутати - по двама, но “Новото начало” има преднина от 2023 гласа. Водач на листата бе самият Мюмюн. 45-годишният кмет бе от първите, подкрепили Пеевски в партийния конфликт през юни, начело е на всички прояви в региона, а заедно с Ревански бяха на първа линия и на протеста “Ние не сме фантоми” пред парламента на старта му.
Ерол Мюмюн кара първия си мандат като кмет на Кърджали. Смени на поста Хасан Азис, който управлява 20 г. и също бе зам.-председател на ДПС до последната конференция на 24 февруари, когато Пеевски и Джевдет Чакъров станаха съпредседатели. И като че ли още тогава, с отстраняването на Хасан Азис, зараждането на процесите започна да става видимо. Той
остави Кърджали, все едно е във военно положение,
критикува го сега Мюмюн и уверява, че няма намерения “да управлява 20 години, да има сараи, хотели и фотоволтаици за 600 млн. лева и накрая да изпадне в депресия”.
39-годишният Радослав Ревански, трети мандат кмет на Белица, пък ще е най-младият зам.-председател. И той бе сред първите, заели страната на Пеевски. А преди разцеплението - през 2018 г., кумува на сина на Доган - Демир. На 10 юли Доган поиска оставката му Централното оперативно бюро заедно с тези на “момчето”, Халил Летифов, Станислав Анастасов, Хамид Хамид и Ертен Анисова. Любопитно е, че Пеевски избра да гласува в село Бабяк, община Белица, където е роден Ревански. По време на предизборната кампания пък се показа на живо само веднъж и избра да го направи от Якоруда, където се яви отново заедно Ревански. В свое интервю преди дни другият зам.-председател Станислав Анастасов го нарече “мой брат” и разказа, че благодарение на Пеевски на протеста Ревански за първи път е имал смелостта да признае, че е помак.
Най-малко познат сред новите зам.-председатели е Нида Ахмедов. Той е на 51 г. и също бе на протеста пред парламента. Заедно с кмета на община Върбица Мердин Байрям поведоха осем автобуса с избиратели, които да скандират, че не са фантоми, протестиращи от общините Каолиново, Върбица, Венец и Никола Козлево. Точно на тези 4 малки общини направиха “ДПС - Ново начало” първа сила в Шумен, а в Каолиново резултатът му бе разбиващ - има секция, в която взема 161 от общо 167 гласа.
Така 3 от 5-те силни области за ДПС вече имат свои заместници на лидера - Благоевград, Кърджали и Шумен. Освен това са и представители на местната власт, която е най-близо до проблемите на хората, за решаването на които Пеевски постоянно зове. И често говори високо за безводието, работните места, колко важни са проектите за общините. Явно в лицето на Мюмюн, Ревански и Ахмедов вижда хора, които да работят в тази посока.
Седмината зам.-председатели заедно с Пеевски влизат и в състава на новия ЦОБ. Останалите имена в него са на депутатите Хамид Хамид, Байрам Байрам, Цветан Енчев, Ертен Анисова и Димитър Аврамов, евродепутата Танер Кабилов, кметовете на Черноочене и Джебел Айджан Ахмед и Неджми Али, областния управител на Хасково Мехмед Атаман, областния лидер на ДПС в Търговище Хамди Илиязов. Почти всички те са нови в бюрото.
То осъществява оперативното ръководство на партията и се свиква директно от председателя. Заседава често, за разлика от Централния съвет (широкото ръководство) и Националната конференция. Решава актуални въпроси и за позициите на партията в парламента.
Когато започна резцеплението, ЦОБ и ЦС на ДПС не бяха свиквани отдавна, на практика имаше блокаж. И от дветех страни се чуваха призиви органите да се свикат и там да се реши казусът.
Доган опита това през август - свика ЦОБ и изключи Делян Пеевски и приближените му от партията (а на 23.09. и от ЦС), но те не зачетоха решението. Защото бюрото не може да сваля председателя. Три месеца по-късно - тази неделя, Пеевски изключи Доган и хората от алианса му на заседание на по-широкия формат, Централния съвет.
Преди да удари в София, вълната се надигна и премина през Кърджали, Габрово, Благоевград, Хасково
и пр., изхвърляйки от партийните редици хора като Хасан Азис и Илхан Кючюк, общински кметове. До петък вечерта изключените бяха поне 70.
Какво се случва и кой е силният в ДПС, вече е ясно - немислимото до онзи ден Доган да загуби партията, която основа и която до огромна степен предопредели хода на българския преход, е на път да се реализира окончателно.
Пеевски надмогва другите с това, че си представя играта няколко хода напред, а “останалите не показват тази възможност”. Това коментира Даниел Вълчев, който има богат опит в политиката, а днес я анализира внимателно от първия ред като декан на Юридическия факултет.
Например не е ясно за момента как точно се случват изключванията, тъй като двете формации все още се борят за марката ДПС. Но се видя, че заличаването на Пеевски като председател, за което хората на Доган се борят от месеци, няма шанс засега да мине в съда.
Вероятно и изолацията, в която повечето останали партии се опитват да вкарат Пеевски, е заложена в “хронограмата” му. Докато се късат ризи да се организирали ли санитарен кордон около него и този залог е напът да ни прати на 8-ите избори, лидерът на “Новото начало” не губи време, а си разчиства къщата.
Взехме решение за изключване на всички самоизключили се от партията, които вече са членове на друга коалиция и парламентарна група. Те сами се лишиха от правото да са част от ДПС. Затова от днес “ДПС - Ново начало” има само един лидер в мое лице. Джевдет Чакъров е изключен, всички други са изключени и им пожелавам успех по техния земеделски път, каза Пеевски в неделя.
Изключването на Ахмед Доган ще се тълкува поне до 22 декември, за когато Пеевски насрочи извънредна конференция, на която да “изгони деребеите” от партията. Той е вписан в устава, макар и не поименно. Чл. 9а гласи: Основателят и първи председател на ДПС е Почетен председател на Движение за права и свободи. Почетният председател на ДПС олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията. Също по устав той може да бъде променян само на конференцията.
Почетният деребей заедно с цялата му шайка деребеи с този измислен председател и всички, които бяха по регионите и забогатяха на гърба на народа, ги изключихме. Това беше обещание към всички депесари, към нашите избиратели, защото това трябваше да се случи, за да започне новото начало в ДПС, обясни Байрам пред БНТ в неделя. Причината за изключванията била, че са се опитали да превърнат партията в “място, от където да трупат богатства”. Според него всички изключвания са издържани по устав, а на другата страна - не, понеже са взети без кворум.
Откъм лагера на Доган не приемат изключванията.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха