Пожар срива Народния театър до основи, бомбардировки унищожават южното му крило
Сградата се въздига като феникс от пепелта с иновации, които не отстъпват на най-модерните в света
Българин изгражда най-добрата акустика за времето си
Cлед скандалите около изграждането й емблематичната сграда на Народния театър е подложена на серия от тежки изпитания.
По време на спектакъл през февруари 1923 г. в нея избухва пожар, който унищожава театъра до основи. От този момент нататък започва новата му история.
Година по-късно държавата гласува кредити за изграждането на нов храм на Мелпомена и проектът е поверен на немския архитект Дюлфер. Благодарение на него сградата представлява истинска иновация за тогавашното време - това е
първата железобетонна постройка у нас, изпъстрена с решения, окачествявани години наред като истинско архитектурно чудо.
Освен изграждането на новата конструкция от Германия е доставена сценична механизация, каквато имат само най-добрите театри в европейските столици. Факт е, че тази техника от 1929 г. работи и до днес, като се използва във всички представления на Голямата сцена на театъра. Първи балкон, където седят зрителите, дори е имал възможност за движение, възможно дотогава единствено в сградата във Виена.
Радостта и възторгът на работещите в театъра и на обикновените зрители са неописуеми. Запазени са много свидетелства от онова време, които разказват за вълнението на публиката.
Малко известна е историята, че акустиката в обновената сграда не е дело на германския архитект. Тя е изработена от български инженер - Кирил Чапаров, и се слави като най-добрата за времето си в цяла Европа.
Самият
инженер има нелека съдба,
също като на любимата си сграда, по която работи.
Според исторически документи бащата на Чапаров - Стамат, е бесарабски българин с голямо наследство, което е включвало дори остров в делтата на река Дунав.
След като таткото умира твърде млад, бъдещият инженер е осиновен от свой вуйчо - известен и заможен аптекар.
Чапаров заминава за Германия да учи аптекарство, за да го наследи в професията. Но пристигнал там, записва Мюнхенската политехника. В крайна сметка
вуйчото разбира, че е измамен,
и прекъсва издръжката. Младежът завършва третата година инженерство, като преподава частни уроци по математика.
Връща се в България през лятото на 1913 г. и се жени за дъщерята на един от големите меценати в София, построил сградата на Първа мъжка гимназия на ул. "Врабча" №15.
С паричната поддръжка от жена си
Кирил Чапаров завършва успешно Мюнхенската политехника с отличен успех. Забелязан е от холандска фирма, която му предлага добре платена служба на остров Ява, но той отказва и се връща в България, за да работи за възстановяването на родината си след турското робство.
В периода между двете световни войни на два пъти опитвал да изгради модерна канализационна система на София, но намеренията му са осуетени от инфлацията и от хроничния недостиг на средства след войните. Въпреки че е участвал в създаването и на други сгради в столицата, най-ценна за него си остава именно тази на Народния театър.
Откриването на възстановената сграда е голямо събитие за времето си.
Творците вече имат свой дом,
в който да показват изкуството си, театърът се развива, привличайки млади режисьори и актьори, изпълнени с огромно желание да се развиват. За съжаление, този щастлив и вдъхновяващ период продължава кратко.
По време на бомбардировките над София на 10 януари 1944 г. е разрушено южното крило на театъра, което е възстановено две години по-късно. Автентична е останала само фасадата на сградата с двете каляски върху куполите.
Така по един своеобразен начин още от самото си създаване тя събира в себе си цялата драматична история на България от този период.
Най-четени
-
Килър изважда спокойно оръжието си и изстрелва 30 куршума в тялото на Фатик. Свидетелите са убедени, че гледат сцена от филм
15 април 2005 г., 11,30 ч, кръстовището на булевардите “България” и “Гоце Делчев”. Сребристосив “Мерцедес” спира на светофара, престроява се в най-лявата лента в посока пазара “Красно село” и чака
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Секретно Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Галерия Вижте дъщерята на Радев - Дарина на коледното парти в Народния театър
Дарина - дъщерята на държавния глава Румен Радев е била на коледно парти в Народния театър. Това става ясно от снимки, споделени във фейсбук от актрисата Стефания Колева
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г