У нас е било едно от най-силните земетресения в Европа с по-висок магнитуд от вранчанското от 1977 г.
Именно в България е било едно от най-мощните земетресения в Европа - това през 1904 г. южно от Благоевград, което е било с М7,8. Магнитудът му е дори по-висок, отколкото този на известното вранчанско разлюляване на земята през 1977 г. (М7.4)
“Става дума за Симитлийския грабен,
който минава перпендикулярно на Струмската сеизмична зона. Това е Крупнишкият разлом - обясни проф. Емил Ботев от Националния сеизмологичен институт към БАН. Тогава се е променило руслото на река Струма, напрежението се е разтоварило. Сега имаме най-много микроземетресения именно в Кресненското дефиле.
Слоевете на земната кора така са се напукали, че вече не могат да задържат по-сериозно напрежение. Това е и причината оттогава да няма чак толкова силни земетресения".
Повече от 90 години в България не е имало земетресения с М6+ - от 1928 г., когато Чирпан е разлюлян, като най-силният сеизмичен трус е бил с М7, но е имало и такъв с М6,8. Според класификацията на специалистите трусовете с магнитуд от 5 до 6 се смятат за умерено силни, тези от 6 до 7 - силни, над 7 - много силни, над 8 - катастрофални, а тези от порядъка на М9 и повече - релефопроменящи.
Последните се случват само при взаимодействието на най-големите тектонски единици като централноамериканската (Наска) и японската, казва проф. Ботев.
Те са по-здрави и затова там всички трусове се отличават с изключителна сила.
За щастие в България подобни силни шокове не са характерни. След 2000 г. например по-сериозно е само пернишкото земетресение, чийто среден магнитуд е 5,6. Точната сила според експертите е трудно да се измери, за нея се съди по сеизмичните вълни и други косвени белези. В Перник за щастие нямаше жертви, а само срутени къщи в областта. В самия град бяха повредени една водна кула и един комин.
По-страшни бяха последствията при земетресението в Стражица през 1986 г., което беше близко по сила с това край Перник - М5,7. Тогава е приет специален Правилник за строителство в сеизмичноопасни райони, с който строителите се задължават да вземат мерки още при проектирането на сградите, за да няма разрушения при евентуален трус.
Близо до нашата територия - само на около 120 км, на остров Самотраки в Гърция, преди 5 години разтресе много силно. Земетресението беше почти с М7 навръх 24 май. Усети се и у нас. В хасковско и кърджалийско се изпочупиха прозорците на някои блокове. Имаше паднали елементи от подпокривните пространства.
Но въпреки силния трус в Самотраки нямаше загинали, както беше в Албания в края на ноември.
Защо според специалистите
у нас катастрофални бедствия могат да
се случат веднъж
на хиляди години?
"На нашата територия земекорните блокчета се придвижват едно към друго средно с 1-2 мм на година. В Югозапада скоростта е малко по-висока - 3-4 мм на година - обясни проф. Ботев. - В Централна Гърция тя е 20-25 мм, а в Южна Гърция - 30-35 мм на година. За да се натрупа напрежение в пластовете на българската земя, трябва много повече време в сравнение със силносеизмичните Гърция и Турция."
Повтаряемостта
на много силните земетресения
у нас е над 300 г.
Експертите правели специални експерименти в крупнишкия разлом и при р. Марица - между Пловдив и Чирпан. Това са местата, където е имало трусове с магнитуд над 7.
"Проведохме изкопни дейности на десетки метри. Проследихме земните пластове и разкъсванията между слоевете, които са показател за настъпило сеизмично събитие с голяма сила. Установи се, че 10 000 г. назад има по 3-4 такива разкъсвания - разказа проф. Емил Ботев. - Което означава, че в тези райони земетресения около и над М7 се случват на хиляди години."
Така че страната ни е много по-слабо сеизмична в сравнение с останалите съседни страни - Гърция, Румъния и Турция, които са в топкласациите с най-рискови зони в Европа. По проекта SHARE, финансиран от Европейската комисия, е съставена карта на опасните места в Европа, като именно югоизточната част на континента е оцветена с най-тъмни багри.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него
-
Алеко
Името му винаги ме кара да потрепервам. Алеко е толкова голям, че не може да бъде обгърнат с един поглед. Как е възможно по нашите земи да е живял такъв гений