Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Лекарите са изписали 678 хил. болнични през първите три месеца на годината.
Лекарите са изписали 678 хил. болнични през първите три месеца на годината.

Болничните за дълги уикенди на морето повече от тези в грипна епидемия

Българите боледували 4 млн. дни през първите три месеца на годината

Болничните, които са вземани през април, май и юни тази година, вероятно ще доведат дотам, че общият брой отпуски по болест през 2019 г. ще е двоен на 2018-а.

Само през април, май и юни са издадени около 1 милион листа.

През първите три месеца на годината, когато бе и пикът на грипа, има издадени около 678 хил. болнични.

Още през май от Националния осигурителен институт се усъмниха в нарастването на болните работници и служители около празниците. Тъй като между Великден и Гергьовден се получиха общо 8 почивни дни с разпръснати между тях 3 работни, така някои си събраха с помощта на болничен 11 дни ваканция накуп.

Само през първите 6 месеца на тази година болничните са стигнали 1,7 млн.,

а прогнозата сочи, че до края на 2019-а ще станат 3,5 милиона. Това бе причината премиерът Бойко Борисов да предупреди в началото на юли лекарите да внимават, за да “не се стига до арести на медици”. “Това е страхотен бич и за работодателите, някой си пълни джобчетата с раздаване на болнични листове. Това са още 1,5 млн. повече заболели, което няма как да е истина”, обясни тогава Борисов. Зачестявали случаите хора да вземат болнични без причина с ясното съзнание, че работодателят и бюджетът ще им плащат. “А те отиват да берат гъби, ягоди, през това време си им текат заплатите, не могат да бъдат заместени”, разгневи се премиерът. И поиска мерки за ограничаването на фалшивите листове.

Наблюденията на бизнеса показват, че винаги около празници болничните се увеличават с 30%. Те поискаха първите три дни да са неплатени, вместо да се плащат от работодателя. Депутатите от “Воля” пък предложиха първите 3 дни да се плащат от държавата.

Българите са ползвали болнични за 3 957 403 дни през първите три месеца на годината, за тях държавата е изплатила близо 130 млн. лв. Средно болните са взели 189,76 лв. обезщетение, или по 32,99 лв. на ден. Болничните през първите три месеца са с 20 хил. повече спрямо същия период на миналата година.

Продължава тенденцията жените да боледуват повече. В болничен те са били над 2 270 022 дни, докато мъжете са били на легло 1 687 381 дни. Жените обаче вземат с 3,65 лв. по-малко на ден от силния пол, освен това обикновено те гледат децата, когато се разболеят.

Най-болнави са хората над 65 години, които са ползвали над 45 хил. обезщетения за общо заболяване. Хората под 35 г. пък не минават границата от 20 хил.

Най-много

болнични -

249 253, са

издадени

на софиянци,

докато в Пловдив те са почти три пъти по-малко. Топ 3 на най-болнавите се запълва от Варна с 48 617 обезщетения. Най-малко болнични са ползвани във Видин, където са едва 4614. Около 9000 са в Добрич, Търговище, Разград и Кърджали.

1110 чужденци също са излезли в болничен през първите три месеца на годината. За тях държавата е платила 226 хил. лв. за над 5000 дни. Средно на ден те са вземали 44, 91 лв.

Статистиката показва, че по-често в болничен са били работниците от малките предприятия. Така във фирми до 9 души средно един човек е ползвал по 14 дни, а в тези с над 500 души - 9 дни. (Виж таблицата.)

308 хил. са болничните от първична извънболнична медицинска практика. За зъболекар пък са изплатени 115 обезщетения за 13 хил. лв.

383 819 са общо първичните болнични листа, което означава, че всеки втори е бил продължен. 50 хил. са обезщетенията за хора, които гледат болен член от семейството. Като едва 5402 от тях са били мъже.