995 убити журналисти за 11 години. В България никой не е наказан за посегателство, побой или сплашване на репортери
Въпреки че случаят с репортера на "Господари на ефира" Димитър Върбанов е инсценировка, това не променя факта, че по света има стотици журналисти, които са убивани, пребивани и изтезавани.
Според генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в девет от 10 случая виновните не са подведени под отговорност.
Статистиката показва, че само за 10 години - между 2006 и 2016 г. - по целия свят са убити 930 журналисти, а хиляди други са били подложени на преследвания или тормоз. През 2017 г. бройката се увеличава с още 65-има репортери, - като 39 от тях са ликвидирани умишлено, а останалите 26-има са загинали в изпълнение на служебните си задължения.
Един от малкото случаи, за които може би ще има възмездие, е убийството на словашкия журналист Ян Куциак и годеницата му Мартина Кушнирова.
Те бяха намерени през февруари застреляни в дома им.
Куциак беше убит с куршум в гърдите,
а Кушнирова е била улучена в главата. Двамата са щели да сключат брак през май и по тази причина момичето беше погребано с булчинската си рокля.
Двете убийства предизвикаха силно обществено негодувание и доведоха до големи протести, които свалиха премиера на Словакия Роберт Фицо.
Основната версия, по която работи прокуратурата, е, че приживе Куциак е разследвал връзки на словашкото правителство с италианската мафия и злоупотреби с европейските фондове за земеделие.
Осем месеца след смъртта на журналиста 8 души бяха арестувани в Словакия за убийството му. Съдът обаче остави в ареста само четирима обвиняеми по делото.
Според разследващите по случая са задържани 44-годишната жителка на град Комарно Алена Жужова, смятана за поръчител на убийството, както и предполагаемият наемен убиец - 40-годишният Томаш Сабо, работил в миналото като полицейски следовател в същия град, роднината му Мирослав Марчек и помощникът им Золтан Андруско, предаде ТАСС.
Ненаказана обаче все още остава смъртта на известната разследваща журналистка в Малта Дафне Каруана Галиция.
Тя беше взривена
с бомба,
поставена в колата й, близо до дома си на 26 октомври 2017 г. в столицата Ла Валета.
Причината за нейното убийство е сходна с тази на Ян Куциак. Малко преди да бъде убита Дафне Галиция разкри корупция по висшите етажи, покайзвайки връзките на малтийски политици с офшорни данъчни убежища чрез изтеклите "Панамски досиета".
Тя се бореше сама срещу беззаконието подобно на ирландската журналистка Вероника Герин, която беше убита, защото разкриваше истината за наркобосовете и престъпността в Ирландия.
На 26 юни 1996 г. Герин става 24-тият журналист, загинал по време на работа.
Докато чака зелената светлина на светофара в автомобила си, 2-ма мъже на мотори спират от двете й страни и откриват огън,
прострелвайки
Герин 5 пъти
- във врата и гърдите. Убиват я за секунди. Извършителите успяват да избягат, преди да има време за реакция.
Полицията започва разследване веднага, а основният заподозрян е Джон Джилиган. Той напуска Ирландия в деня преди убийството и по-късно е екстрадиран от Амстердам, макар че в крайна сметка е оправдан. Неговите най-близки подчинени обаче - Браян Мийхън и Пол Уард, получават доживотни присъди. Въпреки това много хора се съмняват, че тези двама мъже не са истинските убийци на Герин.
За щастие в България няма убити журналисти, но има много опити за отмъщение и сплашване.
Такъв е случаят от 1998 г., когато журналистката Анна Заркова беше залята с киселина на спирка в столичния кв. "Младост". Въпреки големия обществен интерес и натиска от страна на журналистическата колегия полицията не успя да посочи извършителя.
Година по-късно репортерът от в. "Капитал" - Алексей Лазаров е причакан пред блока, в който живее, и е
пребит от трима маскирани мъже
Удрян е с метални пръти с шипове и с бухалки. Мотивите също остават неизяснени.
Десет месеца по-късно, през февруари 2000 година, е запалена колата на репортера Момчил Милев, който тогава пише критични материали за прокуратурата и съдебната система. Разследването и по този случай не стига доникъде.
Заради разследващите си репортажи жертва на покушения е ставал и журналистът Васил Иванов. През 2006 г. пред вратата на апартамента му
беше взривена бомба,
но за щастие никой не беше пострадал.
Неговата колежка Миролюба Бенатова също е била в опасност. При разследване на схема за изкупуване на лични карти, които се използват след това за трафик на хора, Бенатова беше блъсната и заплашвана.
Жестоко пребит беше и главният редактор на сайта за новини Frognews.bg Огнян Стефанов през 2008 г. Тогава трима души с маски, които се представили за полицаи, счупиха краката и ръцете му. Той беше в критично състояние, но както във всички у нас подобни случаи, разследването не пожъна успех.
Въпреки множеството посегателства върху журналисти в България няма наказани за покушенията.
Четете още:
Платили 70 000 евро за поръчковото убийство на словашкия журналист
Най-четени
-
Социално ангажиран ресторант
Заставам пред ресторант, на вратата пише, че има европейска награда за качество, отдолу друга табела казва, че взел и награда за нещо 2024-та и си викам бравос, годината не е свършила
-
Мишел му казал, че си приказвали с краля малко. Оня припаднал
Това е история отпреди осем години вече, той си замина, Бог да го прости. Припомням я, за да пазим паметта му, отмина това време: Веднъж месечно се събираме със старите приятели, от 1990-та
-
Големият майстор на малките роли
Срещнах го в театър „Зад канала" през 1994-а година. Той беше един от доайените в актьорската трупа, а аз – начинаещ режисьор, който правеше първите си стъпки в професията
-
Израел и Турция си поделят Сирия?
Иран и Русия са големите губещи от свалянето на Башар Асад БВП на глава от населението спада от $5000 преди войната на $782; 69% от сирийците са бедни Център на неолитната култура "Палмира" преди 10
-
Галерия САЩ удрят София с 25 хил. бомби преди 80 г. (Снимки)
Столицата е в руини, разрушени са 12 567 сгради, 40 учебни заведения, 24 болници 80 години от разрушителните бомбардировки на София се изпълниха тази година и това е поводът да се появи албумът