Откриха уникална гробница в София (обзор)
Късноантична е и със запазени стенописи, излезе при ремонта на “Московска. Сердикийците ядели стриди и търгували със Северна Африка и Мала Азия
Уникална късноантична гробница със стенописи е разкрита при ремонта на ул. “Московска” в София. Тя се намира в близост до църквата “Света София”. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова, която провери разкопките при площад “Света Неделя”.
Засега стенописите могат да се датират към края на IV или началото на V век.
“Голямата изненада е, че гробницата е много добре запазена. Тя е от класически тип с куполно застрояване с тухли. Още по-голямата изненада е, че има стенописи. Изключително рядко се намират гробници със стенописи. На мен са ми известни други пет случая, когато сме намирали обекти с подобна украса”, обясни зам.-кметът по култура доц. Тодор Чобанов. Стенописите са признак, че вероятно гробницата е на богата сердикийска фамилия, която е можела да си позволи да плати голяма сума пари, за да дойде майстор.
Гробницата ще се експонира, а общината ще търси възможност посетителите да слизат на самия вход, за да се видят стенописите.
През септември общината ще обяви конкурс за разкритие на находките на площад “Св. Неделя”. Идеята е там да стане пешеходно пространство и да се ракрие богата археология.
Под площада се е намирала огромна сграда, над 50 м, с много помещения, сред които голяма тържествена зала с колони, магазини, заведения и ресторанти. В едно от помещенията има изключително добре съхранен хоросанов под, а две помещения са били отоплявани посредством хипокауст ( бел. ред. - подподова отоплителна инсталация). Около средата на III век под пода на едно от помещенията ѝ е било укрито съкровище от 2976 сребърни монети.
Събирани в продължение на почти 200 години, монетите са поставени в керамично гърне, върху което е издълбано името “Селвий Калист”.
Досега археолозите са открили и останки от глинени съдове, злато, накити, стъклени топчета за игра и др. Една от интересните находки е медальонче с мидичка.
През II-III век Сердика е било оживено място. Археолозите откриват дъно на лампичка с печат на производителя, който произхожда от района на днешна Либия. “Това показва, че са търгували чак до Северна Африка през морето”, обясни ръководителят на разкопките Веселка Кацарова.
Освен със Северна Африка жителите на Сердика са търгували и с Мала Азия и Египет, за което също свидетелстват съдове с типичната за Римската империя украса “барботино”.
Сердикийците са били и доста заможни, като дори са си поръчвали стриди за ядене от Егейско море.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега