Ким пуска ядрена подводница. Тя ще носи балистични ракети, показват сателитни снимки
Северна Корея се подготвя да пусне ядрена подводница, показват сателитни снимки от 11, 16 и 24 ноември. Кадрите са заснети около втория ядрен опит тази година и публикувани на аналитичния сайт “38 норт”.
На снимките се виждат два цилиндрични обекта, които вероятно са част от външния корпус на подводницата върху стенд, а на нея има кула с подобно на контейнер съоръжение. Въпреки че на площадката няма дейност, анализатори смятат, че Пхенян строи подводница и се готви за нов ядрен тест.
След като влезе в експлоатация, тя ще даде възможност на режима на Ким Чен Ун да извършва още ядрени опити и да развие програмата си за изстрелване на балистични ракети под вода.
“КНДР се опитва да изстрелва не само космически, но и балистични ракети
от подводници. Това би позволило на Севера в случай на война да нанесе гарантиран ядрен удар по врага. Като се имат предвид успехите в тестването на ядрено оръжие и космическа техника, Пхенян може да създаде пълноценна триада от ядрени сили”, пише военното издание “Джейнс дифенс”.
Северна Корея създаде своя
ядрена подводница,
снабдена с балистични ракети, през 2014 г., пише “Ню Йорк таймс”. Според руски медии тя е копирана от съветската дизелова подводница от проекта Golf (по руската класификация “проект 629”), построена през 1958 г. и излязла от въоръжение през 1990 г., твърди руското издание “Военное обозрение”. Северна Корея я е получила в нарушение на международните санкции според южнокорейската агенция “Йонхап”.
През 1993 г. руснаците са продали на Пхенян 10 съветски подводници клас “Голф” за скрап, но Пхенян ги е проучил внимателно. Този тип подводници са снабдени с три балистични ракети R-21, които може да поразяват цели на противника до 1420 км и имат бойна глава с тегло 1180 кг. На 28 ноември 2015 г. Пхенян е осъществил първия си пуск на балистична ракета от експериментална подводница клас “Синпо”. Тестът явно е бил неуспешен, тъй като по-късно южнокорейските власти са открили останки в морето.
В момента Пхенян има една експериментална дизелово-електирческа подводница с балистична ракета: Sinpo-B. Има сведения за създаване на специални полигони и стендове за изпитване на балистични ракети, пускани от подводници. За момента се смята, че Пхенян все още не е завършил проекта по създаването на новата си подводница, но е завършил строежа и прави доста изпитвания, имитиращи пуск на балистични ракети.
“Изстрелването на балистични ракети е предизвикателство от техническа гледна точка. Но като се има предвид бързият напредък на Северна Корея в тази област, някои експерти смятат, че е възможно Китай да помага на Пхенян да развие технологията”, пише “Нешънъл интерест”. Анализатори прогнозират, че Ким Чен Ун ще има има
напълно функционална ядрена подводница
в следващите 5 години. Сегашната, първа подводница на режима Пукуксон-1 или KN-11, както още я наричат, може да изстрелва балистични ракети с обсег почти 750 мили.
Северна Корея осъществи серия пускове на ракети с различен обсег, сред които и далекобойни и от подводници. Последната изстреляна междуконтинентална балистична ракета бе най-мощна. Тя се придвижва 50 минути на приблизително 620 мили, преди да падне в Японско море.
Ракетата достигна височина 2800 мили, 10 пъти повече от Международната космическа станция. Лидерът на КНДР бе във възторг от пуска, ако се съди по снимките, публикувани в севернокорейските държавни медии. Ракетните “игри” на Ким и възможността
изстреляна ракета
да достигне територията на САЩ
предизвикаха осъдителни коментари от международната общност и война на думи между Ким Чен Ун и президента на САЩ Доналд Тръмп.
Американският президент постави Северна Корея отново в списъка на Държавния департамент на държавите, спонсориращи тероризма, а американският посланик в ООН Ники Хейли придупреди Пхенян, че ще бъде напълно разрушен, ако предприеме опит за война с Америка. Въпреки всичко това и натиска от Китай - основен търговски партньор на Северна Корея, режимът в Пхенян упорито отказва да изостави ядрените си амбиции. Според последните изявления, които идват от комунистическата страна, ядрените оръжия са й нужни, за да се спре “репресивният американски империализъм”.
Във вторник след извършването на последния и най-мощен досега ядрен опит Кингстън Райф, директор по разоръжаването в Асоциацията по контрол на оръжията, заяви: “Това може да зашемети, излъже и заслепи радарите, датчиците и да унищожи транспортните средства. Никой не може да го спре.”
Експерти твърдят, че ако има втора подводница, Южна Корея и САЩ ще бъдат
много по-уязвими
за ракетните атаки
от Севера,
без да имат възможност да прихващат изстрелваните под водата ракети. В Сеул не крият безспокойството си. Според руски медии южнокорейският подводен флот изостава в сравнение с този на КНДР като количество и качество.
По данни на експерти, цитирани в руски медии, в момента подводният флот на КНДР е сред най-многобройните в света със 70 подводници. За сравнение, Великобритания и Индия имат по 15 подводници, а САЩ – 72. Освен това, ако Северна Корея вече е създала подводници с балистични ракети, Южна Кория ще направи това едва след 10 години - през 2027-2030 г., когато е планирано да бъдат готови шест подводници с водоизместимост 3000 тона и с шахти за балистични ракети.
Тези подводници вече може да бъдат снабдени с балистични ракети. На Северна Корея ще й трябват две години, за да построи и въведе в бойна готовност новата подводница. Основният въпрос сега е колко бързо Северът може да създаде и бойни глави за ракетите. На ядрени държави като СССР, САЩ, Китай, Великобритания и Франция са им били нужни от две до седем години за това след провеждане на ядрените тестове. КНДР извърши първия си ядрен опит през 2006 г.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му