Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Или как заради мега кражби през 2016 г. имаме смъртност 15% с 3,2 млрд. бюджет за здраве, а през 1964 - 7,9% смърт с 350 млн. пари за болни

Днес в България има толкова много болници, че ако човек тръгне да ги обиколи всичките, ще му трябва точно една година, ако ползва само 20 почивни дни. И това без всевъзможни консултативни, медицински, дентални центрове, които са 6 пъти повече и надхвърлят 2000.

За съжаление обаче това изобилие не дава никакви гаранции за качество, а един малък паралел с не толкова далечното минало, направо ни шокира. През 1964 година населението на България е общо взето колкото и днес след демографската криза.

Тогава обаче бюджетът за здравеопазване в България е почти 350 млн. лева, а смъртността едва 7,9 процента. 52 години по-късно, през 2016 г., в страната ни умират два пъти повече хора, но парите за здраве са цели 3,2 млрд. лева.

И тук не са отчетени плащанията в брой. С тях реалният бюджет за здравеопазване през 2016 г. достига 8 млрд. лева. А този за наближаващата 2018 г. ще гони космическите 9 милиарда. В качеството на тази животоспасяваща услуга обаче днес ние сме много далече от космоса.

Всяка година държавата отделя все повече и повече пари, но вместо да се подобряваме, здравеопазването затъва, отказва се помощ, хора умират в линейки между болниците. И това в по-добрите случаи, когато линейката изобщо стигне до тях.

Защо се получава така? Защото при социализма сме живели по-добре? Категорично - не. Просто защото днес в здравеопазването се краде безобразно много. Здравната ни каса в края на 2017 г. е като клондайкската златна треска в Щатите от края на XIX век.

Днес няма апетитна приватизация - почти всичко се раздаде и окраде, източени в различни схеми банки фалират много рядко, еврофондовете ще се спихват все повече. Но виж, от здравеопазване може да се краде здраво, защото държавата не спира да налива пари, които накрая отиват в касите на частни болници, фармацевтични компании, лекари без морал, които фалшифицират дейност.

Преди цели 24 месеца бе разкрита емблематичната схема с кожната клиника във Военномедицинска академия. Оказа се, че с настаняването на частно отделение в голямата болница и със сключването на неизгодни сделки, ВМА е загубила цели 10 млн. лева.

Хубаво, но докато няколко министри оттогава се тюхкаха как е възможна подобна нагла далавера, тази схема порази цялата страна като заразен вирус. Много общински болници вече са на ръба на фалита заради подобни сделки, от които печелят частници.

Прокуратурата, полицията и Министерството на здравеопазването изнесоха нови потресаващи факти. Например частната болница, която получила от общинската във Враца цели 12 милиона лева за 5 години, без в това време да прегледа дори и един пациент. И за капак продала твърде скъпо на държавната морално остаряла апаратура.

Във Враца са рекордьори, защото управата на МБАЛ сключила договори и с друга частна клиника, която незаконно извършвала на територията на болницата същите услуги, което е изрично забранено от закона.

Въобще далаверата "малка частна болница, уютно настанена в голямата държавна болница" е заразила и отровила цялата система. И с всеки ден, всяка седмица и месец прави все по-богати частниците и все по-бедни общинските здравни заведения.

Разбира се, докато частните болници въртят големите далавери с милиони, продължават и стотиците афери навсякъде на ниво лекар - кардиолог от Шумен се води на работа във Враца и взема 33 000 лева на година, без да е стъпил в отделението, стоматолози слагат пломби на мъртъвци, хирург оперира по документи в една и съща минута в два града, отдалечени на 300 км един от друг, пациент научава случайно, че е получил помощ в болница в град, в който не е стъпвал през живота си и т.н. и т.н.

Сега държавата се заканва да наложи ред. Фактът, че участва новият здравен министър Кирил Ананиев, който прави бюджета на България почти без прекъсване в последните 20 години, дава надежда поне да се изясни механизмът на кражбата, ако не се пресекат далаверите.

Защо обаче трябваше да се чакат толкова много години? Какво правеха службите през цялото това време? Оказва, че никой не е анализирал подробно досега за какво конкретно се харчат парите от здравната каса.

Ако контролните институции не бяха в непробудна кома, отдавна щяха да се оформят тенденциите. Да се разбере каква доходна далавера е да направиш нова частна болница, като ощетяваш държавата и болните.

И сега е интересно дали държавата ще има топки и ресурс да спука този изкуствено надут балон, както строителният бизнес се спихна и саморегулира в кризата след 2009 г.?

Защото да се мълчи и да се наливат пари е най-лесно. И 20 милиарда да отделиш за здравеопазване, гарантирано ще потънат. Там още повече апетитът идва с яденето...