Има и ползи от пушенето
Отношението към пушенето е варирало през годините. Приемано е и като изтънчено, и като вулгарно, като полезно и като вредно за здравето. В наши дни навикът да се пуши е най-охулваният от всички навици. Медицината вече е категорична, че тютюневият дим вреди. Затова случаите, в които той доказано помага, се споменават под сурдинка.
Например установено е с научни изследвания, че умереното пушене предпазва от шизофрения, паркинсон и алцхаймер. Помага и за отслабване. Още през 1920 г. цигарите са рекламирани като средство за отслабване при жените, тъй като никотинът намалява апетита и ускорява обмяната. Телесните мазнини на умерени пушачи са 1,5 пъти по-малко от количеството им при въздържателите. При пушене в кръвта се отделят ендорфини и те потискат чувството за глад. Съчетано с физически натоварвания, това е отличен начин за отслабване.
Някои хора имат “застраховка” срещу рак на белия дроб, който се причинява от цигарите. Според лекарите съществуват т.нар. идеални пушачи - хора, чиито гени им позволяват да пушат колкото искат, без това да им вреди.
Вредата от пасивното пушене също се преувеличава, вероятно злонамерено. Установено е, че ако в помещение от 6 кв. м 6-има души пушат постоянно, един непушач трябва да остане там цели 100 часа, за да погълне дима от една цигара.
Изненадващо, но се оказва, че пушачите мъже са по-малко застрашени да претърпят хирургическа подмяна на тазобедрената става от непушачите.
Според учените пушенето подпомага действието на лекарството за сърце клопидогрел. Нещо в дима от цигарите активира един вид белтъци, наречени цитохроми, които повишават ефективността на клопидогрела.
Американски изследователи твърдят, че никотинът подобрява паметта, изостря ума, засилва концентрацията и помага на фините двигателни умения.
Всяко прекъсване и последващо пропушване носи повече вреди от равномерното пушене. Екипът на британския учен Бо Ланбейк е изследвал белодробната функция на 1116 мъже и жени от 35- до 68-годишна възраст. Оказало се, че при пушачи, които не са прекъсвали, тази функция е влошена само с 3%. А при прекъсналите и пропушили пак след година белодробната функция е влошена с 5%.
Изследване, публикувано през 2010 г. в сп. “Неврология”, показа, че рискът пушачите да се разболеят от паркинсон е с 44% по-малък от риска при непушачите. Учените обаче не успяват да открият защо е така.
Непушачи, ползвали никотин под формата на дъвки или лепенки, казват, че чрез тях се борят успешно със сънливостта, леността и липсата на концентрация.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха