В Преслав изкопаха златното сърце на царица Мария
Върху уникалната находка със сложна техника са положени пет цвята. Византийката го купила от императорското ателие в Константинопол за сватбата си с цар Петър. Държавата отказала субсидия за разкопките, дала само 8 хил. лв.
Вспециална витрина, пазена с жива охрана ще се съхранява 23-каратовото златно сърце, което византийката Мария най-вероятно е донесла за сватбата си с цар Петър. То е открито от екип археолози при разкопките на двореца на владетелите във Втората българска столица Велики Преслав.
Украшението е изработено от висока класа злато - над 23 карата. Дело е на златари от императорските ателиета в Константинопол, Византия.
"Редно е изключителната находка да остане в археологическия музей в старата българска столица", сподели пред "168 часа" ръководителят на експедицията доц. Стойчо Бонев. Той уточни, че в успешните проучвания нямало нито лев държавна субсидия, а единствено финансова помощ около 8000 лева от община Велики Преслав.
Според някои археолози от Шумен уникалното бижу е било апликирано към благороднически дрехи и е принадлежало на съпругата на цар Петър (927-970) - византийката Мария. Донесено е в България във владетелската резиденция веднага след брака й с цар Петър заедно с огромната колекция от огърлици и други аксесоари.
Точно в центъра на тази резиденция, която археолозите проучват вече осма година, бе открит и златният уникат. Според доц. Стойчо Бонев бижуто е било притежание на важна царска особа.
"С известни резерви допускам притежателката да е царица Мария", заяви пред “168 часа” археологът. Той не се ангажира с отговор възможно ли е безценното украшение да е било притежание на съпруга на великия цар Симеон. Този владетел дава на България т.нар. Златен век в духовността, културата и изкуството.
На почти 1 метър дълбочина в земята първи забелязва златното сърце директорът на Преславския археологически музей Пламен Славов. Днес той е особено горд, че находката вече e оценена като върхово постижение във византийското ювелирно изкуство. Скоро тя ще бъде изложена за туристи от страната и чужбина. Заедно с други експонати в музейната експозиция ще носи сериозни приходи.
"Наистина попаднахме на един шедьовър на приложното изкуство. Изработен е в сложната техника многоцветен клетъчен емайл, практикувана изключително в императорските ателиета в Константинопол", заяви археологът доц. Стойчо Бонев. Находката е неповторима, уникална и какъвто и суперлатив да използвам, ще бъде слаб, обясни той. Смята, че бижуто е било апликирано върху дреха на знатна особа.
В кои още световни музеи се съхраняват подобни уникални експонати четете в хартиеното издание.
Най-четени
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Галерия Крият в Москва наследника на Асад - гений математик
22-годишният Хафез, кръстен на дядо си - архитекта на диктаторския режим в Сирия, е под санкции на САЩ от 2020-а Едва на 11 г., момчето "предизвиква" във фейсбук Америка да ги нападне
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Галерия Още през 70-те сър Логан - конспиратор и дипломат вижда провала на марксизма у нас
Британският дипломат идва в София с драматичен стаж – трябвало да унищожи тайните договорки между Великобритания, Франция и Израел, довели до Суецката криза Сър Доналд Артър Логан пристига като
-
Гледам, че ви е весело...
Гледам, че ви е весело. А претеглихте ли се? От