Едно смазано от напрежение и очаквания поколение
Тя скочи. Може би заради напрежението в живота й. Може би заради семейна драма. Може би ... Няма да гадая, а и не искам. Само се моля Цветелина Стоянова да оцелее.
През тези дни обаче не мога да спра да си мисля за младите хора, които тръгват към живота, осъзнавайки, че той има и много тъмна страна. Едно смазано от напрежение и очаквания поколение, лашкащо се в крайности. Деца, пораснали без детство и влизащо в забързания, хаотичен и объркан живот, изпълнен с напрежение и несправедливост.
Много деца си отидоха в чужбина, но и много останаха.
В държава, в която ще трябва да работят, за да носят на гърба си цялата икономика, действаща при отрицателен прираст, да издържат с данъците и осигуровките си хиляди необразовани, социално слаби, маргинализирани.
България постепенно се превръща в страната с най-рязък спад между застаряващото население и хората в трудоспособна възраст. Има реална опасност в зенита на живота на младите днес, цялата система да гръмне, защото се отваря огромна яма между пенсионери и работещи. Просто първите ще са много повече.
Ще се вдигат данъци, доходите ще намаляват, защото няма да има квалифицирана работна ръка. Така без да усетиш, само на 20 години и вече се чувстваш на 30. Влизаш в 30-тата си година с мисълта, че си над 40.
Уж си млад, а сутрин се будиш като старец. После идват паник-атаките, депресиите, чувството, че животът те смазва. Родителите гледат безпомощно, сравнявайки днешния ден на децата си с тяхното лично вчера.
Но сравнение няма - всичко изглежда като една луда надпревара, в която се преследват материални придобивки в среда на липса на справедливост - и политическа, и обществена.
А нематериалното - то страда, линее, душата ти крещи, че така не може и животът не е това, което си мислиш, че е. Или което средата ти казва, че е.
Много трябва да си силен, за да запазиш младостта и усмивката си. Психиката на по-чувствителните, по-сензитивните понякога не издържа. Каква е рецептата - не знам. Само знам, че виждам все по-сериозни и угрижени лица на хората от моето поколение, а и това на по-малките. Всички изглеждат по-възрастни, по-недоволни, по-гневни и по-страдащи.
Това е синдромът на смазаните млади хора, поколението, което вика за помощ и за което трябва да мислим, за да я има България и утре.
Най-четени
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на
-
Галерия Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари". Реален човек, а не измислен герой
Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари", превърнал я в свое убежище, точно както онзи гърбушко от романа "Парижката света Богородица" на Виктор Юго
-
Галерия Мъжете в живота на Радина Кърджилова
Става актриса и заради връзката си със Стефан, сина на легендата Иван Иванов. След осем години бурна любов с него изхвърля годежния си пръстен в морето С Деян Донков се карат жестоко в тв риалити
-
Галерия Първородният син на Желю Желев умира на 80-ия си ден, дъщеря му се самоубива
Момчето, кръстено Митко, издъхва от вродена сърдечна недостатъчност Йорданка увисва на въжето в резиденцията в "Бояна", а Станка се бори с болестта на детето си - нарколепсия Първият демократично
-
Галерия Къде са децата на президентите?
Дъщерята на Румен Радев – Дарина, получи втора голяма роля в Народния театър, а малко преди това се и дипломира в НАТФИЗ. Междувременно бившият държавен глава Петър Стоянов се похвали