Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

23-мата свещенослужители от дирекцията по религиозните въпроси в Турция контролират изцяло духовните дела в 21 районни мюфтийства в България.

Според наши източници дирекцията спонсорира мащабното строителство на джамии като тази в Кърджали, ремонтите на трите мюсюлмански училища в Шумен, Русе и Момчилград. Както и издръжката им.

В тези училища се подготвят бъдещите имами, които после ще проповядват, както са ги научили ходжите от Турция, споделиха депутати. „Нито една европейска държава не е приела така радушно служителите на Дианета, както България.

Нима никой не съзнава колко са опасни? Жалко е, че страната ни се превръща в разграден двор”, заяви за “168 часа” заместник-председателят на Народното събрание Красимир Каракачанов.

Религиозният живот на мюсюлманите в Североизточна България, основно в т.нар. Делиорман – районите на Шумен, Разград, Търговище и Силистра, се диктува от служителя на Дианета Ибрахим Йълмаз, показа разследване на “168 часа”. Официално той се води като имам във втората по големина джамия на Балканския полуостров - Томбул джамия в Шумен.

За местните хора, а и за самите духовни водачи Йълмаз е просто Гестапото.

“Сложихме му това име, тъй като е много зъл и държи на желязна дисциплина и ред”, разказа член на мюсюлманското настоятелство в Шумен. Той не застава с името си, тъй като се страхува от “челен сблъсък” с Гестапото.

“Всички се страхуваме от него. Много е властен. Реши ли да наказва имами за незначителни нарушения, се превръща в звяр. Прошка няма”, разказва нашият източник. Той уточни, че Гестапото изпращал по свое усмотрение имами на семинари и обучения в Турция.

После искал точен отчет за пребиваването и активността им. До районния мюфтия на Шумен Месут Мехмедов имало много устни сигнали от духовници, но той не им обръщал никакво внимание. Духовният лидер на мюсюлманите в Шуменско изгони репортера на “168 часа” при въпроса за дейността на имама.

„Гестапото работеше в екип с изгонения турски дипломат Угур Емироглу. Но водещият беше той. Двамата по време на сбирки в джамиите упрекваха нашите хора, че не работят активно за привличане на нови хора към Аллах, а се шляят по светски мероприятия”, допълва източникът на “168 часа”.

Имамът дори вземал важни решения в Районното мюфтийство- Шумен, изолирайки мюсюлманското настоятелство. Неговите функции били принизени до това да отговаря за управлението на вакъфите - джамийските имоти. И да разкриват далавери, за които да му докладват подробно. Докато рлигиозният живот и новите порядки били приоритет на Гестпото.

“168 часа” научи, че учениците от мюсюлманското училище “Нювваб” също били в полезрението на имама от Турция. Бивш учител обаче не го познавал. “Нямаме вземане-даване с хората от Дианета. Нямаме представа защо са в България”, сподели преподавателят. Според него не било изключено учениците да кланят намаз - молитва, по указанията на Гестапото. Познавам децата, дано не са се фанатизирали.

Според бивш директор на “Нювваб” турският Дианет контролирал училището в Шумен от години. В началото преподаватели от Турция четели духовни дисциплини – Коран, история на религиите, Фъкъх – тълкуване на ислямските канони.

А в последно време училището било “буквално подчинено на религиозни практики от Турция, непознати за нашето мюсюлманско съзнание”, възмущава се учителят.

Той си спомня, че за строителството на внушителната сграда на училището по сметките на Главното мюфтийство били преведени 900 хиляди евро. А за спортния комплекс турската дирекция наляла 200 000 евро.

Информацията беше потвърдена и от наш източник в спецслужбите. Каква е реалната цена на строителството, служител на “Нювваб” отказа да посочи. Той насочи репортера на “168 часа” към Главното мюфтийство за подробности. А сградата на шуменското духовно училище получи голямата награда от общинския съвет „Сграда на годината” в раздел “Архитектура”.

Турският Дианет финансира и градежа на огромна джамия в Кърджали, съобщиха отлично запознати с проекта. Иначе се знае, че финансите идват от частни спонсори. При първата копка, когато беше ритуално заклан вол, специална молитва прочете районнният мюфтия Бейхан Мехмед.

В района на Златоград и Неделино заплатите на имамите се изплащат изцяло от Дианета. Това ми го довери районен мюфтия с когото сме приятели, разказа адвокат от Смолян. Той смята, че по този начин управлението на мюсюлманите е поставено в пълно подчинение на чужда държава.