В Приморско готвят първата сватба в единствения в Европа подводен параклис
Те обаче няма да отплават на романтично пътешествие, а ще се гмурнат на 6-7 метра дълбочина в морето, за да си разменят халките в единствения в Европа подводен параклис "Св. Николай Чудотворец".
Влюбените ще се врекат във вярност пред иконата на светеца и ще пият шампанско под вода. А на брега ще опитат екзотични плодове и морски дарове.
Това вълнуващо преживяване очаква смела двойка от Стара Загора, която е проявила интерес към подводна сватба през юни, разкрива дайв мастерът Ирена Бадалова.
Тя е основно
действащо лице в брачната подводна церемония,
която се осъществява с логистичната подкрепа на водолази от морския град. В церемонията има готовност да се включи и кметът на Приморко Димитър Германов, казва Ирена Бадалова.
Дамата е председател на общинския водолазен клуб в Приморско и един от създателите на подводния параклис, заедно с Тодор Попов, собственик на водолазен център "Посейдон".
Неговият син Иво и дъщерята на Ирена Михаела също са сертифицирани водолази и през лятото обучават туристи. Младежите са и основни фигури в организирането на подводни ритуали и сватби край морето.
„Миналото лято на сватба на Южния плаж в Приморско, която организирахме, дъщеря ми изскочи от морето облечена като русалка с пръстените на младоженците. Беше много атрактивно, защото тя нямаше водолазна екипировка. Долу, на дъното, Иво я обдишваше, докато изчакваха момента с пръстените", разказва Ирена. Тя бе единствената жена, която на Великден се гмурна ритуално до параклиса заедно с 13 мъже. Под вода водолазите пиха шампанско и се бориха с яйца, но преди това празничната трапеза бе осветена на брега от отец Гавраил.
"Когато спускането под вода е ритуално, то не е просто гмуркане, а нещо много по-специално", споделя Ирена, която по професия е проектант.
За нетрадиционното посрещане на Христовото Воскресение в Приморско пристигнаха любители на дайвинга от цялата страна.
Първият в Европа подводен параклис "Свети Николай Чудотворец" бе открит през юни 2013 г. Иконите са положени под вода в акваторията на Приморско, южно от Маслен нос.
Намира се на шест метра дълбочина и е изграден от четири водоустойчиви плочи. На едната е образът на свети Николай - покровителят на рибарите и мореплавателите, а другата представлява олтар със свещник и метален кръст. На третата плоча има християнски надпис, а на четвъртата - поздравът "За равен брой", който водолазите си разменят като пожелание за безаварийно гмуркане. Същият текст е изписан и на плоча на брега, която указва къде се намира параклисът.
"Когато Тодор сподели идеята си за подводен параклис първата ми мисъл беше
кой ще е най-подходящият материал за изработването на иконите,
за да са устойчиви. Използвах бетон и арматура. Отец Гавраил от Приморско ни "вкара" в православния канон. Не съм експериментирал много с иконата на Св. Николай, но си позволих да го направя малко по-млад, отколкото го изографисват обикновено. Поставих бронзови орнаменти на главата и благославящата му ръка. Радвам се, че след всичките катастрофални зимни бури, които преживяхме през последните две години, параклисът не е мръднал", споделя скулптурът Никола Диков. Той все още не се е гмурнал до творението си, за да го види на живо, но непрекъснато гледа видео, заснето от водолазите при всяко гмуркане.
А ритуални гмуркания в подводния параклис има през цялата година. Въпреки студа и ледените води, водолази от Приморско почетоха светеца и на Никулден, 6 декември.
"И тогава, и на Великден преживяването беше много вълнуващо, но вече подготвяме следващото. За празника на Приморско 24 май ще монтираме бронзова плоча на тюлен монах в Тюленовата пещера край Маслен нос.
Тя също се намира в местността Крокодилите, където е подводният параклис, но в посока към носа.
Преди години там са намирали убежище тюлени монаси, но много отдавна ги няма. Изчезнали са някъде към 70-те години на миналия век, като последно са срещани по Северното Черноморие - около Калиакра, Шабла и Тюленово", разказва Тодор Попов.
Ето какво споделя негов "колега" - гмуркач от Бургас в блога си "Булти и приятели":
"Реших да проверя северния склон на Маслен нос, морето беше тава.
Там ме очакваше нещо, дето виждах за пръв път в живота си - бряг, на метър от него - вертикална стена завършваща някъде в мъглявината към дъното. Гмурнах се по нея - видя ми се безкрайна, след малко изплувах - не очаквах такива дълбочини в непосредствена близост до брега. Раздишах добре и повторих, видя ми се безкрайно времето, докато стигна дъното, поне 20 метра имаше, ако не и повече и... гладка стена. Гмурках се многократно и
не вярвах на сетивата си Местих си и лодката насам- натам, докато не попаднах в Тюленовата пещера. Бях чувал само за нея и я бях зървал отдалече.
Е, пичове, такова място няма! Пожелавам на всеки от вас да я посети, както подводната, така и надводната й част. Имах чувството, че съм попаднал в храма на Нептун, таванът й бе осеян със сталактити и сталагмити. Въпреки че този ден термоклинът бе плитък около 6-ия метър, се оказа че подводната част е също дълбока и бистра, там бе кристално, сенчесто, тъмносиньо, нереално, вълшебно, безброй иларии се гонеха и проблясваха под сноповете лъчи, струящи от осветените от слънцето проходи, хиляди огромни паури се бяха наредили по стените, като фигури на теракота в банята на Господ...
Почувствах се някак си особено... ЛЕВИТАЦИЯ е точната дума... в същото време изпитвах и страх - пещерата завършваше с много дълбоки лабиринти, водещи някъде към преизподнята...".
Водолази от Приморско също са категорични, че мястото е невероятно. За да припомнят за популациите на тюлена монах, който се е срещал и по южното ни Черноморие, са се заели с поредното подводно предизвикателство.
Бронзовата плоча ще бъде поставена на около 15 метра дълбочина, на стената на Тюленовата пещера. Тя ще бъде в умален мащаб, а каменна плоча с естествените размери на тюлен ще бъде монтирана на сушата в местността Крокодилите, близо до плочата за подводния параклис.
"Ще има и информационни табели за тюлена монах, който е вписан в Червената книга на изчезващите видове. Той обаче все още се среща в Румъния и е възможно популацията му да се възвърне и у нас, стига различни екоорганизации да се активизират", убеден е Тодор Попов.
Той разказва, че достъп до надземната част на пещерата има и откъм сушата, но преходът е труден.
"Пещерата е изцяло подводна, има водно око - дупка, през която тюлените са вдишвали въздух. Не случайно те са наричани монаси, защото тюленът не живее на големи групи, той е самотник. Събират се само за периода, през който се чифтосват и после се разделят", обяснява водолазът.
Двете плочи за Тюленовата пещера вече се изработват от скулптура Никола Диков, направил иконите за подводния параклис. Той е софиянец, но от близо 10 г. живее и твори в село Ясна поляна край Приморско. Диков е създател и ръководител на известния симпозиум по скулптура в дърво "Ясна Поляна", който се провежда още от 1984 г. в китното странджанско селце.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса