Стефан Стефанов, фотографът със снимката от протестите: У нас взех 70 лв. за кадъра, а от Холивуд все още не са ми платили
Най-емблематичната снимка на протестите през 2013 г. е част от филм в Холивуд с Мерийл Стрийп.Кадърът предизвика истински фурор в интернет пространството, спечели награди и стана част от световни класации, но авторът взема само 70 лв. за него и дори дълго време след това стои без работа.
Стефан Стефанов е фотографът, който успя да улови един момент от протестите, който трогна толкова много хора, че се превърна в символ. Снимката, предизвикала интерес и на Запад, е с 16-годишната Деси Николова, която разплакана е хванала за раменете полицай с каска.
Тя му носи първо място на конкурса "БГ прес фото"
в категорията "Единични снимки", а за "Репортаж" се класира втори.
Снимката не остава незабелязана и за екипа на "Пазителят". За да подберат най-добрите кадри от протестите в цял свят, правят голям подбор. В лентата в рамките на около 30 секунди се сменят няколко емоционални снимки. Фотографията на Стефан е единствената от България.
"Радвам се за това, което се случи. Бях поласкан, че са стигнали до мен и че мой продукт се нареди до невероятни кадри от най-големите агенции по света.
Въпреки всичко, сякаш не отдавам чак толкова голямо значение на това. Някои хора снимат една чаша и й придават голям смисъл, но аз не съм такъв.
Снимката донякъде е
и голямо бреме
Кара ме да се замислям дали ще се повтори това постижение и дори дали изобщо ще има друго такова", казва Стефанов.
Историята във филма се развива във време, в което хората са загубили смисъл - живеят като роботи. По някаква ирония на съдбата това не е далеч от българската реалност, но, разбира се, там е доста по-засилено.
"Свързаха се с мен, докато филмът бе в постпродукция и трябваше да се действа бързо. Казаха ми, че са я избрали, защото е добър пример за кураж и именно в такъв момент се появява на големия екран", казва авторът.
Стефан е студент по фотография в НАТФИЗ, но зад гърба си има и 2-годишно следване в специалността "Компютърна химия" в Софийския университет. Зарязва първоначалния си избор, защото не приема начина на преподаване. Избирайки да се занимава с изкуство, започва да стажува в национален ежедневник. Отразява протестите срещу кабинета "Орешарски". Ходи всеки ден, защото според него, за да усетиш къде ще се случи нещо важно, трябва да си част от бунта. В онзи ден, когато всички медии, включително и Стефан, са съсредоточени единствено върху момчето, което скочи върху колата на Антон Кутев,
фотографът прави най-добрия си кадър,
без да подозира какъв
отзвук ще има
"Спомням си, че тогава трябваше много бързо да се върна в редакцията, за да дам снимките, преди да се затвори броят. Качих я в системата заедно с другите кадри, но тогава не й обърнах голямо внимание, дори не се публикува на следващия ден във вестника.
Вечерта подбрах няколко снимки за фейсбук, но ги качих в албум, който не беше публичен. Една приятелка ми каза да променя настройката му, защото иска да я сподели. Впоследствие на другия ден вече ме беше заляла вълна от съобщения, а снимката беше навсякъде. Чак тогава я публикувахме и във вестника", спомня си авторът.
Снимката обиколи много медии, но почти никой не е платил за правата й на Стефан. Единствените пари, които получава, са два хонорара - един от 50 и един от 20 лв. Все още не е взел дори и договорената сума с холивудската продукция.
"Много интернет медии и вестници я бяха свалили от профила ми във фейсбук, тъй като не се нуждаят от висока резолюция. Някои се свързаха с мен, за да поискат разрешението ми, но по-голямата част, особено от чуждите медии - не. Дори на някои места бе посочен друг човек като автор на снимката. Свързах се с тях, за да им кажа, но нямаше никаква реакция.
Все още не са ми изплатили и парите за филма. Хонорарът за "Пазителят" е колкото средната заплата в България. Скоро ми писаха, че приближава финализирането и ще ми изплатят сумата.
Предполагам, че няма
да позволят да се стигне
до съдебни дела
Надявам се все пак да останат коректни", казва фотографът.
Според него в България хората не обръщат голямо внимание на авторите на снимките. Почти няма и фотографи, които да пишат истории с кадрите си, и отдава това на ниското заплащане.
"Наскоро с мои колеги си говорехме, че почти всеки човек може да се сети за невероятни снимки от историята на фотографията, но не и за имената на авторите. А в България и самите артисти губят хъс след време, за да излязат и да направят нещо наистина стойностно.
Дори да са мотивирани в началото,
парите не са достатъчни в тази професия, а това убива всякакъв ентусиазъм
Отделно няма и редактори, които да умеят да отсяват добрите кадри. Попадал съм на случаи, в които има много добри снимки, но се вземат по-тъпите, за да се илюстрира даден текст. От една страна, това се случва заради цензурата, а от друга - е просто липса на вкус, няма я визуалната култура", казва Стефан.
Напоследък фотографът се замисля да замине някъде в чужбина за определен отрязък от време. Причината не е само заради политическата ситуация в страната, нито заради финансовото му положение. Просто иска да се сблъска с друга култура, за да се обогати. Но засега е в България, продължава да снима и да е нащрек за следващия си фотоудар.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса