Цяла нощ трусове на Санторини, най-силният е усетен и в Атика
Сеизмичната активност между Санторини и Аморгос продължи през цялата нощ, като най-големият трус беше регистриран при 5 по скалата на Рихтер в 03:14, на около 24 километра юг-югоизточно от Аркесини, Аморгос. Земетресението е усетено и в райони на Атика, на около 320 км.
Последваха още четири вторични труса в 03:35 , 04:14 , 04:18 и 04:23 в морската зона между двата острова, на разстояние между 20 и 25 километра южно от Аморгос, според данните на института, информира Bulgaria ON AIR.
Остават в сила спешните мерки за защита, които бяха взети през предходните дни за земетресенията в морската зона между Санторини и Аморгос. Това стана ясно след заседаниетото на комитетите за сеизмична опасност и мониторинг на гръцката вулканична дъга, в което участва и министърът на климатичните кризи и гражданската защита Василис Кикилиас.
Сред спешните мерки е удължаването на затворените училища, целящи да защитят учениците на островите, както и избягването на събиране на много хора на закрито.
Както заяви представителят на Комитета за сеизмичен риск Костас Папазахос, сеизмичната активност в по-широкия район на Санторини и Аморгос остава на същите нива.
Над 1100 земетресения с магнитуд над 3 по скалата на Рихтер от 1 февруари
През последните дни има леко изместване на епицентровете към Аморгос, но това е нормално, отбеляза Папазахос. Активността във вулканичната калдера в Санторини е на същите нива, както беше обявено в края на януари.
Комитетът призова жителите да се придържат към обявените мерки, като избягване на събирания в закрити пространства, придвижване по безопасни маршрути и избягване на райони, застрашени от свлачища.
Училищата в Санторини, Анафи, Аморгос и Иос ще останат затворени тази седмица.
Основният трус не е изключен
По-рано Националният център по сеизмология излезе с изявление относно сеизмичната активност в подводната зона на Цикладите, в което съобщи, че от 26 януари до понеделник, 10 февруари, са регистрирани над 14 000 труса.
От тях приблизително 12 000 са били с магнитуд 1. На 9 февруари са регистрирани над 1100 земетресения, като 240 са с магнитуд 2,5, 14 земетресения с магнитуд 4 и 2 земетресения с магнитуд 4,5, като най-голямото земетресение е с магнитуд 5. Според ежедневните данни за анализ на сеизмичните данни (без използването на методи за машинно обучение) на Сеизмологичната лаборатория на Националния университет в Атина, на 10 февруари са регистрирани 109 земетресения, от които 13 с магнитуд 4. и 4.5 Рихтер. Най-голямото земетресение е настъпило в 20:16:30 и е с магнитуд 5.2, докато в 22:37:26 последва земетресение с магнитуд 5 по Рихтер.
Тези земетресения могат да се считат за част от поредица, която ще продължи с няколко земетресения с подобен магнитуд. Въпреки това не може да се изключи възможността да последва голямо земетресение. Въпреки че голяма част от сеизмичната активност остава активна в участък 12 км югозападно от Анидрос, както и в предишните дни, епицентрите на най-големите земетресения са разположени североизточно от Анидрос.
Лабораторията по геофизика на Националния университет в Атина извършва инсталиране на една нова постоянна GPS/GNSS геодезическа станция в района на нос Коломбо, инсталиране на една нова постоянна GPS/GNSS геодезическа станция на остров Анидрос (в сътрудничество с Геоложкия отдел на Университета в Патра и Геодинамичния институт на Гръцката академия на науките). Прави се повторно измерване на непостоянната мрежа от 21 GPS станции в Тира - Тирасия - Камени.
Земетресенията в Санторини може да продължат с месеци
"Оптимизмът не е оправдан" за сеизмичната последователност, каза в изявленията си Димитрис Папаниколау. Както той обясни, "това беше период с няколко дни по-дълъг от очакваното, когато има явления, които се развиват за период от време, седмици и месеци".
Трите сценария на земетресение в Цикладите
От своя страна Константинос Синолакис избягва да прави оценка на продължителността на сеизмичната активност в морската зона между Санторини и Аморгос. Академикът и преподавател по природни бедствия очерта три възможни сценария.
Първият – и добър сценарий – е да се спре земетресението от 2011-2012 г.
Вторият е, че ще има по-голямо земетресение, но никой не може лесно да определи размера му. Той допълни, че е изключително важно къде са се разпространили епицентровете на земетресенията. Ако например имаме епицентри много по на юг, това ни дава информация, че зоната на деформация е много по-голяма. Логично е зоната да се изследва на всеки 15 дни.
Третият сценарий е за малко изригване на Санторини, Неа Камени или Колумбо, но това не е нещо, от което трябва да се страхуваме. През последните 100 години е имало три малки изригвания на Санторини, през 1925-1926, 1939-1941 и 1950 г. и доколкото ни е известно, без жертви.
Академикът и професорът по природни бедствия Константинос Синолакис се въздържа от оценка на продължителността на сеизмичната активност. „Не можем да знаем колко дълго ще продължат земетресенията", каза той, като същевременно не изключи възможността за вулканично изригване.