Не е ли време за Горна камара на парламента, която да контролира депутатите?
Още не е преминала опасността от изчезването на БСП. Кандидатирам се за председател, защото имам опит и искам партията да има бъдеще, казва председателят на Стратегическия институт за национални политики и изследвания
Още акценти от интервюто:
- Партия на президента би била заплаха за БСП, ако тя не е в кондиция
- След прекия вот в през 2020 г. останаха много съмнения за честността му - ако успеем да ги изчистим, би бил добра опция. Но има гласове и за вот от конгреса
- Нинова не е първият председател, който прави проект след изключването - видяхме Първанов и Жан Виденов
- Както каза другар след изключването на Нинова - БСП, след като не може и да се зарадва, представяме си какъв дълбок сън е заспала. Днес тя е разграден двор, някои структури са в насипно състояние
- Радев е явление, което се харесва, защото е опозиция на всички. Но не самият той, а хора около него искат да бърза с проект
- Г-н Паргов, и на деветия опит парламентът не успя да си избере председател. Как може да се излезе от тази криза според вас?
- Трябва депутатите най-сетне да проявят разум, отговорност и далновидност, защото всяко следващо ялово гласуване сваля още повече доверието на гражданите в институциите и политическата класа. И на следващите избори, които явно се задават, шамарът ще е още по-звучен от предишните седем избора за парламент.
А конкретно ръководството на БСП - ако счита, че са изчерпани възможностите с Наталия Киселова и трябва да има друго решение, трябва незабавно да свика Националния съвет още в края на тази седмица, а не да се правят самосиндикални анонси по медиите.
- Как ще се отрази на БСП прегръдката с ГЕРБ за подкрепа за Наталия Киселова?
- Не вярвам чувството за самосъхранение на сегашното ръководство да е излетяло като дим през комина. Щеше да е безспорен успех за БСП, ако Киселова беше избрана за председател, без значение дали ще има правителство, или отиваме на избори.
- И смятате, че това е еднократно действие и то няма да премине в бъдещи взаимодействия, евентуално общо участие или подкрепа за правителство?
- Искрено се надявам.
Не съм чувал някой красноречиво да говори за коалиция с ГЕРБ. Тиражират се много спекулации и слухове. Но твърдя, че в трудни ситуации БСП е участвала в исторически компромиси. И то с идеологически противници. В случая, за да заработи Народното събрание, този компромис по-скоро го прави не БСП, а ГЕРБ, избирайки Киселова.
Изборът на Вежди Рашидов - давайки правото на Корнелия Нинова да го предложи лично, беше подобен елегантен изход.
- Само това, че на председателя на парламента се гледа като на бъдещ служебен премиер, ли е спънката партиите някак да се разберат и парламентът да заработи?
- Да, защото промените в конституцията доведоха до този политически хаос. Това допълнително условие, което беше вкарано само и само да се ограничат правомощията на президента Радев, е в основата на сегашната парламентарна криза. Искрено се надявам, че в Конституционния съд ще намерят сили да върнат стария конституционен ред. Очевидно е, че в момента ролята на Горна камара на парламента се играе частично от президента с ветото му и частично от КС, ако бъде сезиран.
Бих лансирал тук една идея - не е ли време за други конституционни промени? Като например запазване характера на парламентарната република и въвеждането на Горна камара на парламента. Но не с повече депутати, а за сметка на сегашните 240. Така ще има контрол. Защото кой контролира парламента сега? Президентът с едно вето, което после бива отхвърлено от мнозинството. Конституционният съд, ако има основание да се намеси по даден казус. Но има редица други закони, актове и решения на парламента, които не се санкционират и контролират.
- Ако бъде избран председател сега, ще има ли правителство, или отиваме на избори?
- Виждаме как някои открито заявяват, че решението са избори и няма какво повече да си губим времето. Извън ГЕРБ като първа сила и тяхната теза “да мислим за държавата” и извън БСП - защото мога да гарантирам, че партията няма сметка от скорошни избори, трябва ѝ време, за да може да си подреди къщата. Но доколкото усещам партиите, за избори са не само “ДПС - Ново начало”, но и “Възраждане”, и МЕЧ.
- Кандидатирате се за лидер на БСП, какво ви мотивира?
- Кандидатирам се за председател на БСП, тъй като лидер не се избира. Лидер се става, това е признание. Понякога не е нужно и да си формално начело, както не е бил Димитър Благоев. За мен това е голяма отговорност и предизвикателство, тъй като извървях дълъг път. Преди 20 г. тръгнах от най-ниското стъпало, от края на София, докато стигна до най-висшето ръководство. Натрупах доста опит - и партиен, и управленски, минах през премеждия и познавам добре партията. И това ми дава увереността, че в този исторически критичен момент за БСП мога да помогна тя да го преодолее и да има бъдеще.
- Вие обикаляте из страната - в каква кондиция е БСП в момента? Как ѝ се отрази изключването на Нинова?
- Ще перефразирам партиен активист, част от идеологическото ядро - Анко Панчев, който каза нещо подобно: БСП, след като не може и да се зарадва на изключването на Нинова, представяме си в каква кондиция се намира, какъв дълбок сън е заспала и в каква апатия е. Защитните сили на БСП бяха отслабени и виждаме, че днес тя е разграден двор. На места структурите са в насипно състояние. Вътрешнопартийният цикъл тече различно на различните места, някъде дори още няма насрочени конференции, а срокът е 15 декември. Това ясно показва липса на необходимата кондиция. А искаме да печелим избори, да увеличаваме резултата. Това е много тревожно и затова отговорността е голяма, но е и голямо предизвикателство. Лесно е, когато нещата са във възходящ тренд - тогава желаещи много. Но аз никога не съм бягал от трудностите, защото тогава се ражда истинското лидерство и човек разбира на какво е способен.
- И сега има голям интерес, двама от ръководството вече се заявиха...
- Най-хубаво е да има конкуренция. Но този път трябва да е различно, ако искаме да се случи нещо по-съществено, а да не е от типа на “Хотели как лучше, а получилось как всегда” - тоест не сблъсък на технологии, в каквото се превърна политиката. И не само вътрешнопартийната, а и националната. Защото виждаме, че парламентарните избори са по-скоро сблъсък на технологии, а не сблъсък на идеи и платформи, които да се отличават в кампанията. Изборът на председател на БСП трябва да е сблъсък на платформи и идеи, защото държавата се намира също в критичен момент.
- А кога всъщност ще е този избор? Беше отложен заради предсрочните парламентарни избори, но сега се очертават нови? И чувам, че има две линии - едните искат връщане на избора от конгрес, а другите - да се запази прекият вот. Вашата позиция каква е?
- Едно е сигурно - до 15 декември ще приключи първият етап, в който общинските и районните конференции ще изберат своите нови ръководства и ще направят номинациите си за националните органи. След това Националният съвет ще определи заседанието на конгреса и вида избор - дали да е пряк, или от конгреса.
- Има опция да се върне избор на лидер от конгреса?
- Има и такива гласове, но още на 15 юни, когато избрахме това временно ръководство, призовах Националния съвет да се направи допитване сред структурите ни, за да се видят техните предпочитания. Прекият избор, така както беше проведен през 2020 г., хвърли доста съмнения върху легитимността, без значение, че всички бяха наясно, че предпочитанията тогава бяха за Нинова. Останаха обаче куп съмнения в честността и легитимността на този избор. Например, не може председателят на партийната ЦИК Емил Войнов да е същевременно и председател на Общопартийната контролна комисия, пред която обжалваш, ако не си доволен. Второ, не беше ясен численият състав на БСП. Трето, разхождаха се из България близо 600 подвижни изборни урни без надзор, без да е ясно кой гласува, дали въобще е гласувал и т.н. Можем още много да говорим. Ако успеем да изчистим всичко това, прекият избор би бил добра опция. Въпреки че през 2017 г. аз бях противник на прекия вот, готов съм да чуя хората и да се съобразя с тяхното мнение.
- Нинова вече обяви, че прави партия, ще дръпне ли от БСП?
- Не искам да коментирам г-жа Нинова и това, което тя ще прави. Ще кажа само, че не е първият бивш председател на БСП, който поема по този път. Видяхме, че Жан Виденов го направи, макар и десетилетия по-късно с участието на друга формация. Георги Първанов го направи веднага след изключването му от БСП. Така че тя ще е третата, която е подходила по този начин.
Дали ще успее да издърпа членове на БСП? Сигурно ще има и такива, но противоречието е, че този човек, който беше превърнал в знаме защитата на партията и недопускането да се отклонява и един глас в посока към други, които искат да цепят от БСП, в момента прави същото. Това е абсурдно, защото има принцип: “Не прави това, което не искаш на теб да ти правят”. Очевидно тук няма принципи, само интереси.
- Не сте притеснен, че след нея ще тръгнат голяма част от социалистите, така ли?
- Роенето вляво е от 30 г. Всички, които са се отцепвали от БСП, са се стремели да откъснат някаква част от нея. Но вижте парадокса - от 2017 г. досега БСП загуби 800 хиляди гласа. Тези, които бяха доскоро извън коалицията и претендираха, че са алтернатива на БСП, не успяха да привлекат тези 800 хил. гласа. Кое сега гарантира, че новият лявоцентристки проект на Нинова ще привлече този електорален резерв?
- Но видяхме, че не успяхте да ги привлечете и вие с това голямо ляво обединение, което БСП направи за тези избори.
- Доверието лесно се губи, но трудно се печели. Обратният път е по-труден - да покажеш, че се променяш, че си разбрал защо те е наказал избирателят. Защото отказът от гласуване е най-честото наказание в политиката. Пътят назад не е лесен и той не става само с избора на нов председател, който автоматично да ги върне.
Резултатът на 27 октомври трябва да се приеме като глътка въздух, не за успокоение. Опасността от изчезването на БСП още не е преминала. И въпросът не е дали, а кога, ако се продължава така. Тоест трябва много сериозен разговор. Затова казвам - нужен е сблъсък на платформи, за да сравним посланията. Това ще обогати дискусията в БСП, която в момента липсва. Структурите се събират само за да издигнат някакви хора за определени постове.
- Как ще се отрази на партията евентуална формация на Румен Радев? Няма ли тя да удари много по-силно от партия на Нинова?
- Румен Радев има свои привърженици и симпатизанти в БСП и това е нормално. Въпреки поведението на предишното ръководство, което имаше за цел да си ги прибере, но не успя.
Радев е явление, което се харесва, защото е опозиция на всички. А когато избирателите се завърнат в един момент, те ще гласуват за опозицията. Това е удобно поведение за позициониране на самия президент, което носи негатив на цялата политическа система заради невъзможността да го опровергаят. Включително и на БСП като част от тази система.
Партия на Радев би била заплаха за БСП, ако тя не е в нужната кондиция и не може да задържи своите избиратели. Казвам го, защото през 2021 г. лично аз смятах, че 2 в 1 президентски и парламентарни избори ще повиши много избирателната активност. А видяхме, че и вотът за самия Радев бе почти равен на вота за парламент. Това означава, че нова партия ще разчита на преразпределение на сегашните активни избиратели и твърди ядра, което вече е проблем. Сигурно ще има и нови, но едва ли ще достигнем 70% активност. А проблемът е отказът да се участва в политическия процес като избирател.
- А кога очаквате да се появи този проект на Радев? Говори се, че може да е още напролет при новите избори?
- Виждам, че има много желаещи около Радев да го тласнат в тази посока. Не усещам такова желание у самия него. Това, разбира се, си е тяхно решение. Мен ме интересува БСП и час по-скоро да приключим с тази безтегловност, в която сме изпаднали. Тъй като тя се отразява зле на партията. Особено когато е в цикъл отчети и избори и той за втори път продължава по-дълго от обикновено. Тогава партията подчинява всичко на този вътрешен избор като поведение и позиции, включително на ръба на популизма, с оглед на печелене на територии.
ВИЗИТКА
- Роден е на 13 юли 1977 г. в Пловдив
- Завършил е международни отношения в УНСС. Магистър е по европейска интеграция и доктор по финанси
- Председател на Градския съвет на БСП - София, от 2013 до 2022 г.
- Член е на Националния съвет на БСП
- Има четири мандата като общински съветник. От 2015 до март 2022 г. беше председател на групата на БСП в Столичния общински съвет
- Председател е на Управителния съвет на Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ)
*Интервю на Лиляна Клисурова
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц