Появата на Алексей Петров стана възможна като част от руския модел на преход към контролиран капитализъм
Винаги ме е интересувала голямата картина в политиката и икономиката - макар понякога детайлите кой откъде е дошъл с каква мисия и защо си е отишъл също да имат значение. Но маргинално значение.
Алексей Петров е една от тези фигури на интерфейса между невидимо и видимо в нашия политически живот. Неговата поява стана възможна като част от руския модел на преход от комунизъм към контролиран капитализъм. Основните черти на този модел са свързани с преминаване на членовете на бившия комунистически елит на заден план (“задкулисие”) и осребряване на тяхното политическо влияние през посредници, които за кратко време стават приказно богати с публично обяснение за рядка “предприемчивост”.
Всъщност, ценността на посредниците се състои в други качества, които притежават: способност за организация на силова структура, чрез която отвъд закона и правилата на пазарната икономика могат да развият първоначалната инвестиция на своя вложител. Тяхната единствена пречка се оказват не по-добрите предприемачески качества, а дулото на конкуренцията.
По-интелигентните посредници оцеляха, като също минаха зад кадър и си назначиха свои посредници, които изпратиха в политиката да защитават техните интереси. Най-видният от тях е бивш премиер и водач на най-голямата парламентарна група.
Но не само той, а и неговите критици са от подобен сой. Колкото и Нинова да проклина връщането на мутренските времена, остава ноторният факт, че заедно с ГЕРБ, ДПС и Възраждане гласува срещу промените в закона за зелената карта в подкрепа на Алексей Петров. А преди време беше в групата на БСП, издигнала и гласувала Пеевски за шеф на ДАНС. И започна своята биография от приватизацията - процесът на окончателната трансформация на комунистическия в олигархичен елит.
С други думи, с малки изключения, цялата ни политическа класа е създадена, отгледана, финансирана да защитава първо, интересите на стария комуно-десарски елит през 90те години, а с идването на Царя в началото на века - и на техните посредници.
Тогава къде се къса връзката ?
Връзката се къса, когато настъпят значителни геополитически промени, които налагат промени в законодателството, разместване на властови позиции и поради тази причина - нарушаване на статуквото и договорките между посредниците на задкулисието. Най-често - заради неизпълнени поръчки отвън и волно напускане на отредена роля с натрупана информация.
Така например, най-интензивните разчиствания на сметки между посредниците става в периода 2003-2005 г, когато влизаме в НАТО и ЕС. Да припомним, че тогава се прощаваме с най-важните “бизнес” лица на нашия преход.
Сега е втори такъв момент, когато след 15 години шикалкавене заради кражбите на еврофондове предстои България - форсирана от войната в Украйна - наистина да стане пълноправен член на НАТО и ЕС. И някои стават излишни.
От Фейсбук.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото