Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел, защото най-силните му качества определено не са в шпионажа.
Той е човек с богат опит в управлението на големи компании, доказал се е като професионалист в привличането на чужди инвеститори и като дипломат, откриващ компромисни решения, когато се водят ожесточени спорове между ведомства. Защо човек с ясно изразен бизнес профил и склонност да се занимава с икономика е поставен на този пост, е загадка и отговорът трябва да се търси някъде в миналото.
Роден през 1954 г., Наришкин е част от семейство на обикновени работници, живеещи в малък апартамент в тогавашния Ленинград – днес Санкт Петербург. Завършва радиоинженерство и познатите му от университета казват, че бил умен, приятен, можел да говори с всеки. През 1978 г. заминава да учи в Москва. Именно там вероятно е преминал висшата школа на КГБ, чийто кадър е и руският президент Владимир Путин. Самият Наришкин казва, че през 1980 г. е работил в ленинградския филиал на разузнаването, където се засича с Путин.
През 1982 г. той е издигнат за зам.-ректор на Политехническия университет в града, а 6 години по-късно е назначен в съветското посолство в Брюксел като експерт на Държавния комитет по наука и технологии.
Попада там в интересни времена – Перестройката е в разгара си и в Източния блок предстоят мащабни смени на соцрежимите.
Връщайки се през 1992 г. в Санкт Петербург, Наришкин веднага е привлечен от кмета Анатолий Собчак, който тепърва кове своята кариера и тази на Владимир Путин. Двамата са в отдели към Комисията по външни отношения и там Наришкин открива своето призвание – да привлича чуждестранни инвестиции. Именно той убеждава гиганти като Philip Morris, Caterpillar и Ford да изградят своите мегазаводи в района.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били