Радев иска да отслаби БСП и да обедини прокремълските формации
Боряна Димитрова, управляващ съдружник в социологическата агенция "Алфа рисърч", коментира парадоксите в българската политика.
- Г-жо Димитрова, какво успя да постигне всяка от партиите за краткия период на 48-ото народно събрание - ПП, ДБ, ИТН, БСП, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане"?
- ПП успя да изземе политическата реторика на ДБ и да се наложи като водеща сила за либерално-центристките избиратели, с висок потенциал да ги радикализира и мобилизира. ДБ еволюира към умиротворител и посредник, изтриващ, а не налагащ червени линии. Това я превърна в желан партньор за управление, но отслаби електоралните й позиции. ИТН успя за най-кратко време да премине разстоянието от първа политическа сила, до границата за влизане в парламента.
След дълги години вън от властта БСП се държа като същинския мандатоносител – едновременно прокарваше червени линии и стабилизираше електората си. ГЕРБ се показа като опитна, настъпателна, добре организирана опозиция.
Демонстрира обаче висока степен на ехидност и липса на самокритичен рефлекс, което не й позволи да снижи негативизма към себе си. ДПС запази влиянието си, а "Възраждане" се възползва от всички грешки на управляващите и политическата конюнктура, за да капитализира електорални дивиденти.
- Коя от партиите излиза с позитив от този мандат на парламента и защо?
- Позитивите могат да бъдат мерени по различни критерии и с различен аршин. Понякога, когато печелиш, не знаеш какво губиш, и обратното. Ако използваме критерия "разширяване на политическия капитал и възможности да упражняваш влияние", няма партия, която да излиза с категоричен позитив. Главните герои продължават да бъдат главни, но вече в категория second hand. ПП не отговори на очакванията и загуби авторитет. ГЕРБ запази привържениците си, но продължава да бъде нежелан управленски партньор. Всички останали са в поддържащи роли. С позитив излизат
някои личности, около които може да се очаква пренареждане
на политическия пъзел.
- Кои личности имате предвид?
- Не бих искала да конкретизирам, но са от дясноцентристкия спектър - както от ГЕРБ, така и от ПП и ДБ.
- А какво се случва вляво? Какво предизвика ожесточената престрелка между БСП и излъчения от тях президент?
- На пръв прочит престрелката между президента и левицата е продиктувана от персонални съперничества. В този ред на мисли вероятно не е без значение и стремежът на Радев, който вижда в себе си тежката фигура на българския политически небосклон, да откъсне опашката си от изстрелялата го преди 5 години ракета носител.
Видимо антагонистичните действия на президента към БСП обаче очевидно не са рамкирани само от лични подбуди, а от негова по-дългосрочна стратегия – отслабване на БСП до степен, че самият той да се превърне в обединител на прокремълските формации в България. Само ако имат общ символен изразител, те могат да бъдат противопоставени на доминиращите прозападни настроения в страната.
Ако погледнем в проучванията кои са най-силните поддръжници на Радев, то това са именно симпатизантите на БСП, "Възраждане" и "Български възход" на Стефан Янев.
Политическо късогледство беше ПП и ДБ да се асоциират с Радев.
Не по-малко късогледство би било ГЕРБ да се прилепи към него сега.
- Какво би могло да промени нагласата за оспорвана битка между ПП и ГЕРБ за първото място и ще има ли по-важен въпрос в тази кампания извън това кой ще се класира на първо място?
- Не мисля, че нагласата за оспорвана битка между ГЕРБ и ПП ще бъде променена. Първо, такава е политическата реалност. И второ, това е основен залог на предстоящите избори. Този залог обаче ще бъде разглеждан изцяло в светлината на типа управление, което ще има страната след изборите. Реално това е най-важният въпрос. Ако няма ясни управленски алтернативи, голяма част от хората може и да не отидат до урните. Ако обаче възможностите са ясни, избирателят ще предпочете онази евентуална коалиция, която има най-висок шанс да се реализира и при която той (или тя) биха загубили най-малко.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него
-
Алеко
Името му винаги ме кара да потрепервам. Алеко е толкова голям, че не може да бъде обгърнат с един поглед. Как е възможно по нашите земи да е живял такъв гений