Едва ли ще има нещо повече от носене на маски срещу COVID
С ваксините и достатъчно здрав разум можем да продължим напред", подчерта вирусологът
Омикрон протича доста по-леко, защото хората имат един първоначален имунитет
Ситуацията с COVID-19 в момента е динамична, но едва ли ще изисква нещо повече от носенето на маски на определени места. Това заяви в студиото на „Събуди се” вирусологът от БАН професор Радостина Александрова, коментирайки новите мерки, които ще бъдат въведени от понеделник в някои райони на страната заради увеличения брой на новозаразените.
„Мисля, че носенето на маски на някои места за момента, е напълно достатъчно. В началото на пандемията, когато нямахме никаква алтернатива – беше нормално да разчитаме на затваряне и изолация. Сега обаче с ваксините и достатъчно здрав разум, мисля, че можем да продължим напред. Не очаквам да вървим към нещо, което да изисква друго, освен носенето на маски”.
"Ако в началото на пандемията вирусът беше нов за всички и всеки човек, който е бил в контакт с него – имаше реалния шанс да бъде инфектиран – сега ситуацията не е такава.
В момента, когато вирусът се появи в дадена общност – той се изправя пред една бариера – по-висока или по-ниска. Това са хората, които имат имунитет. Не можем да кажем конкретно колко са тези хора, но при всички случаи не е така, както беше преди две години. Сега вирусът се чувства у дома си само сред един малък контингент. Това са хората, които имат нисък имунитет", подчерта тя.
По думите й ситуацията е динамична, но се появяват нови варианти, които успяват да избягат от имунния отговор и ваксините. „В момента такъв е случаят с Омикрон. Той се промъква през имунитета, създаден от ваксината, но това е една нормална тенденция. Но той протича доста по-леко, защото хората имат един първоначален имунитет. За мен лично въпросът е да не се стига до някакво драматично заболяване”.
Според професор Александрова новите подварианти на COVID-19 се разпространяват все по-успешно в Европа. „Най-застрашени са при хората над 65 години, където можем да очакваме и по-тежко боледуване. Затова и призивите за бустерни дози не са случайни. Това е начинът да бъде освежен имунният отговор и да се поддържа в напрегнато състояние, за да се пребори. Аз не виждам причина защо да не можем да продължим живота си нормално”.
„Вирусът еволюира непрекъснато, защото и той търси начин да оцелее. Да с течение на времето ще ставаме все по-адаптирани, но в никакъв случай не бива да бъде подценяван Омикрон.
Нормално е вирусите да се променят, а с тях и ние, защото сме в непрекъснат контакт. Затова е хубаво всеки да се замисли кога е боледувал, кога е ваксиниран, защото с времето имунният ни отговор трябва да бъде подсещан”, заяви още вирусологът.
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Видях бездомник с ПОС терминал
Видях бездомник с ПОС терминал на централна лондонска улица! Тук вече почти не може да се намери къде нещо да се плати кеш и липсата на дребни явно е притиснала просещите да минат на нова технология
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици