Неудобни думи: навърших седемдесет години!
Благодаря на всички приятели и добри хора, които ме поздравиха по случай рожденния ми ден. Добрата дума е като светилник за душата. Няма да го загася.
Да станеш на 70 години никак не е лесно. Необходимо е много време и сериозни усилия. И не става само с искане. Наложи се и Господ да помогне. Вероятно ми е простил някои малки прегрешения. Но и не ми позволи нито веднъж да се отклоня от верния път. Благодаря ти, Господи!
И сега имам чувството, че съм живял два живота. Първият продължи 38 години. Това бе времето, което комунистите наричаха развит и дори реален социализъм. Когато приключи се оказа, че този техен социализъм е бил недоносче. И раснах аз в държава управлявана от недоносчета. Държава - комунистическа въртоглавица. Затова и вместо да се родя нормално в град Варна, аз съм се родил в град Сталин. Недоносчетата бяха преименували този древен и прекрасен град на прякора на най-известната престъпна мутра от онова време.
Детството е най-вълшебното време. Моето премина в крайния варненски квартал Аспарухово. С моите родители и сестричка живеехме в комунална квартира заедно с още едно тричленнно семейство. Стаите бяха общо три, хол естествено нямаше, а кухнята бе запазена за баба ми от Бяла Слатина. И може би, тъй като тази тема днес е актуална, трябва да поясня, че комуналката имаше само една тоалетна.
Бях бодро чавдарче, пионер очилатко и подстриган комсомолец. Основното си образование получих в училище „Христо Ботев”. Бях почти отличник, играех в училищния футболен отбор и дори една година бях знаменосец на училището. Сетне учих в две гимназии – Трета и Пета. Играех в гимназиалния баскетболен отбор и се бях побъркал по „Бийтълс” и „Ролинг Стоунс”. Тогава прочетох една книга, която ме разтърси дълбоко: „Един ден на Иван Денисович” на Александър Солженицин. Започнах да задавам неудобни въпроси. Отговори нямаше. Беше време, когато родителите съветваха децата си да си затварят устатата. Такива съвети получавах и аз. Имах прекрасни учители и приятели. През есента на 1970 г. постъпих в родната казарма. Озовах се в Мичурин. Комунистите бяха извършили и тая глупост - нарекли бяха старото българско градче Царево на името на съветски ботаник хибридчик. При военно учение претърпях катастрофа и се свестих в Бургаската болница. Но Господ реши да ме остави сред живите. Дали е преценил, че имам работа зда върша на този свят?
Като студент се влюбих от пръв поглед. И оттогава до днес, вече 48 години, сме неразделни с моята любима. И затова също благодаря на Господ! Бил съм и бригадир на разкопките на древната Плиска, работил съм и на полето, и в консервния комбинат в Каспичан. След първата любов дойде и втората – литературата. Първата си критическа рецензия написах във вестник „Студентски глас”, а първата ми литературно-критическа книга излезе в издателство „Народна младеж” през 1986 г. Тя пролежа в това издателство близо пет години, защото един мастит червен професор я бе дамгосал с клеймото: „липса на класов и партиен подход към литературата и живота”. Връстниците ми знаят какво означаваше това в ония години. През 1979 г. спечелих конкурс за редовен аспирант в Института за литература при БАН. Изпитната комисия бе шестчленна – и все професори. Но успях. Дисертацията ми бе за литературната критика на българския модернизъм . Оцениха я като приносна. Към 1989 г. вече имах близо 200 публикации в специализирания научен и литературен печат. Публикувах и в първите нелегални самиздатски вестници и списания. На едно от събранията на първите неформални организации в столичното кино „Д-р П. Берон” говорих и за „трупа на режима”, който е време да изнесем от дома си, защото се разлага и вони. Участвах в първото протестно шествие на „Екогласност”. След това дойде комедията "10 ноември". Тогава недоносчетата решиха за пореден път да излъжат и то яко, народа. И успяха. Казаха, че се променят, за да спасят кожите си и да си останат същите. И до днес има хора, които мислят, че промяната у нас е настъпила с пленума на 10 ноември на БКП.
Участвах във възстановяването на Радикалдемократическата партия в България, в създаването на коалицията Съюз на демократичните сили. Помогнах за издаването на вестник „Демокрация”. В първия му брой има и моя статия. Заедно със съмишленици създадохме седмичника за политика и култура „Век 21” на РДП - трибуна на демократичната интелигенция. Участвах и на Националната кръгла маса, където се постигна политическо споразумение за провеждане на първите след 45 години свободни и демократични избори за 7-то Велико народно събрание и започна разграждането на тоталитарната система.
През 1990 г. започна моя втори живот. Той е известен.
Написал съм 10 книги. В тях е истината за моя живот.
Още веднъж от сърце благодаря за добрите думи и пожелания по повод на моя 70 рожден ден. Ще продължа по пътя, който Господ ми е посочил!
От Фейсбук.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц