От 8-те сеизмични зони Струмската е с най-висока активност
България е по-пощадена от унищожителни земетресения, но това не е повод за успокоение
Наричаме нашата планета Земя, но ако се вгледаме в карта на света, веднага ще забележим, че по-голямата част от нейната повърхност е вода, т.е. това е Световният океан, защото неговата площ е 361 млн. кв.км, докато сушата е само 149 млн. кв.км. В този смисъл големият английски писател Артър Кларк възкликва "колко неподходящо е да наричаме тази планета Земя, когато тя е почти изцяло Океан”. Но така или иначе, родната ни планета е наречена Земя.
Нерядко за устойчив и стабилен като характер човек се казва, че е стъпил здраво на земята. Да, стъпил е здраво, но земята не е стабилна в този смисъл. Тя пулсира.
Най-видимите пулсации са приливите и отливите
на водите на Световния океан. Под влияние на гравитационното влияние на Луната два пъти в денонощие се редуват приливите и отливите, които имат различна сила и височина на вълните в различните части на планетата.
Същото се отнася и за сушата. И тя се издига и спуска, два пъти на денонощие, но понеже това не се усеща, хората не могат да забележат тези движения. Само един пример: установено е чрез измервания, че Ню Йорк се издига с около 35 см и след това с толкова се връща в изходно положение.
Тези движения са с различно проявление в отделните части на континентите.
Слънцето, разбира се, като тяло с много по-голяма маса от Луната също влияе, но влиянието му е около 3 пъти по-слабо от това на нашия естествен спътник, защото Луната е много по-близо до Земята.
Средното разстояние Луна - Земя е 384 хил. км, докато Слънцето е на около 149 млн. км от Земята.
Друг вид явления са земетресенията, които се проявяват с различна честота и сила на сушата и в Световния океан.
Сеизмологията
(от гр. “сеизмос” – земетресение)
е науката, която изследва тези опасни за човечеството процеси.
Към основните физикогеографски или по-скоро природни особености се отнесат и характеристики, свързани със строежа на земната кора и горната мантия, които имат пряко отношение към земетръсната активност, която може или вече е проявена в дадена територия. В този смисъл трябва да се посочи един от най-важните параметри, какъвто е дебелината на земната кора.
В България според акад. Л. Христосков "от сеизмичните, гравиметричните и сеизмологичните изследвания се установява, че дебелината на кората се изменя между 30 и 50 км". Същият автор посочва, че тя е най-дебела в Рила (50 км), следвана от Пирин (45 - 50 км) и Родопите (40 - 45 км). Мизийската платформа или Дунавската равнина е с най-тънка кора - само 30 - 35 км. В пряка връзка с тези данни, наред с други условия и фактори, е земетръсната активност - този автор определя
8 сеизмични зони
на територията
на България
с потенциален магнитуд М > 4 по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник по данни за периода 1900 – 1990 г.
Те са: Видинска, Софийска, Струмска, Родопска, Маришка, Горнооряховска, Бургаска и Шабленска, сред които с най-висока активност се отличава Струмската зона (фиг. 1). Счита се, че по отношение на сеизмичната активност и опасност България е в по-благоприятно положение в сравнение с повечето от останалите държави от Балканския полуостров и специално от Гърция и Турция.
От фиг. 2 личи, че досега достатъчно точно установените прояви на земетресения с магнитуд над 7-а степен по Рихтер на днешната територия на България, а това са най-разрушителните, са доста по-малко, отколкото в някои от съседите на страната. Това проявление на тази природна стихия се отнася с особена сила за Турция и Гърция. Обстоятелството, че нашата страна еотносително по-слабо изложена на унищожителни земетресения досега, не може да бъде повод за успокоение.
Тук е полезно да се посочат разликите между двете най-често използвани скали за оценка на силата на земетресенията. Те са 12-степенната скала на Медведев, Шпонхойер, Карник и 10-степенната на Чарлз Рихтер, въведена през 1935 г.
При първата се установяват видимите последствия като
люлеене на
горните етажи
на по-високи жилищни или други сгради, падане на керемиди и покриви, огъване на жп линии и други поражения на терен.
Скалата на Рихтер се основава на измерване на мощността на отделената при дадено земетресение енергия (магнитуд) в епицентъра, т.е. в точката, в която на определена дълбочина в земната кора е станало то. При тази скала разликите между отделните степени са в логаритмична зависимост. Това, накратко, означава, че земетресение с магнитуд (М) примерно 5-а степен е 10 пъти по-силно от М 4 и 100 пъти по-силно от М 3 и т.н. Най-често се използват и двете скали като взаимно допълващи се.
Земетресения се усещат и в нашата страна. Разбира се, те са с
различна интензивност
Всички сеизмични процеси и явления в България се следят и измерват в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, в който е най-специализираната секция "Сеизмология”.
Секцията подържа денонощно интерактивна карта на земетръсните прояви в България и съседните й страни. Тя може да се намери на сайта на института. Към този институт е и Националният сеизмологичен център, който денонощно събира и обобщава всички данни, свързани със земетръсните прояви, които се регистрират от сеизмичните станции, разположени в различни части на страната. Центърът е в постоянна непрекъсната връзка с Гражданска защита.
Най-важният въпрос относно проявите на земетръсна дейност е дали могат да се прогнозират? Засега този въпрос е открит, въпреки че има установени
косвени признаци, които предхождат земетресенията,
но времето на тяхното проявление не е достатъчно, за да се предприемат съответни мерки с цел намаляване или предотвратяване на човешки жертви и материални щети. И все пак учени в редица страни продължават да работят над тази тематика.
Най-четени
-
Вълкът, глиганът и лисицата
Поп-културна басня, без връзка с Народния театър Значи, разхождал се веднъж вълкът из есенната гора и насреща му лисицата. А тя една красавица, с лъскаво кожухче, подготвено за зимата
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия Любовите на Николай Волев
Режисьорът отказва да замине за Куба заради младежката си любов, после бяга в Англия заради първата си съпруга Мери 4 г. се побърква от вина заради тайна авантюра с актриса