Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

“Джихан няколко дни поред не спираше да плаче от щастие, след като момчетата се родиха, сега Бог ги прибра”, допълва роднина

Най-младата оцеляла напуска автобуса секунди преди да гръмне, предстоят пластични операции

Дежавю: преди три години край Ласкарци в катастрофа с рейс загиват 16 души, повечето от които студенти

Истинско дежавю за Северна Македония се оказа катастрофата на "Струма" с 45-те жертви, сред които 12 деца. Подобна ужасяваща трагедия връхлита страната преди три години, но през февруари, когато по пътя между Тетово и Скопие автобус с пътници се преобръща в канавка. Край село Ласкарци пристигат над 20 линейки, пожарни и багери, за да спасяват пострадалите.

Медиците на място констатират 7 загинали, но бройката им се увеличава до 16 през следващите месеци. Последният починал е 19-годишно момиче, чийто крак е ампутиран дни след фаталния ден. Всички са в шок, тъй като голяма част от жертвите са студенти. Но има и деца. Ранените са 30. Правителството обявява два дни на национален траур, а разследването доказва, че причината за случилото се са несъобразена скорост и неизправни спирачки.

На съд са изправени собственикът на агенция Durmo Tours - Дурмиш Белули, отговорникът за транспортните услуги Рамзи Мифтари и шофьорът на автобуса ковчег Маноел Трифуновски. С по-леко обвинение за съучастие се сдобиват трима служители в станцията за технически преглед.

Три години след тежкия пътен инцидент край Ласкарци семействата на загиналите, ранените и хората, които остават инвалиди след катастрофата, казват, че все още не са получили справедливост. Към днешна дата са проведени над 100 заседания, но присъди все още няма. Така процесът се превръща в най-дългия без епилог в сферата на пътнотранспортните произшествия, случили се в Северна Македония. 

И вместо правосъдие раната бе отворена отново, след като 45 македонски граждани загинаха на магистрала "Струма" в България.

"168 часа" научи, че сред жертвите в списъка са и двама полицейски служители. Единият от тях е Енис Раманоски, зам.-командир на полицията в град Дебър. Другият - Саде Мустафоски, полицай на ГКПП Блат с Република Албания. По-голямата част от пострадалите, които попаднаха в "Пирогов" след инцидента, бяха изписани преди дни. На 27 ноември към родината си заминаха 19-годишно момиче и 49-годишен мъж. Девойката всъщност е и най-младата оцеляла при трагедията.

Претърпяла е операция на дясната ръка, но й предстоят няколко пластични на лявата ръка и челото, тъй като по тях имала сериозни изгаряния. Пред роднините си оцелялата успяла да разкаже, че слязла сама от автобуса, без никой да й помага. Преди това опитала да дръпне братовчедка си от буйните пламъци, но се изгорила. За секунди огънят обхванал целия рейс и се наложило бързо да излезе от него. Малко след това чула и силен гръм. С оцелелите пациенти сега ще работят психолози, съобщиха вече македонските власти. С експерти ще се виждат и роднините на младото семейство Ахмети. Авни и Джихан, както и 4-годишните им близначета Луан и Албан също са сред жертвите в автобуса ковчег. Малчуганите са били най-малките пътници в рейса.

Историята на Ахмети разтърси всички. Часове след трагедията близки приятели на двойката разказаха, че те се познавали от деца, а любовта помежду им пламнала в училище.

Накрая се оженили и се появили дългоочакваните им синове. Правили опити за тях от цели 8 години.

"Не можете да си представите за какво щастие говорим, когато ги изнесоха от родилното - спомня си роднина на Авни пред "168 часа". - Плакахме цялото семейство, защото никой не знаеше какво точно ще се случи. Най-радостни от събитието бяха майката и таткото. Джихан няколко дни поред не спираше да плаче, като гледаше близнаците. Решихме да празнуваме дълго време.

Събрахме роднини от всички градове. Знахме, че това е дар - да са две момченца, не едно. Бяхме сигурни, че Бог ни обича и ни подарява тези деца, защото сме добри хора, които не са направили на никого лошо. Сега ги прибра обратно при себе си. Вярваме - на по-добро място. За това как Авни и Джихан са гледали малките, нямам какво да ви кажа.

Безкрайно добри родители, които правеха Луан и Албан най-щастливите деца. Месеци преди катастрофата Авни ми каза: "Бате, ще умра за синовете си. Толкова ги чакахме с Джихан, че не давам косъм да падне от главите им". Много ги обичаха. Затова наскоро решиха за почивните дни да ги заведат и на екскурзия до Истанбул."

Не по-малка е трагедията и за семействата на другите загинали деца. Преди дни ученици и учители от основното училище "Исмаил Кемали" в Скопие излязоха на шествие в знак на солидарност с пострадалите от катастрофата. Оказа се, че 5 от всички 12 деца, които са загинали в автобуса ковчег, са посещавали занятия в същото учебно заведение. Това са Белма Джахи - във втори клас, Омер Яхи - в шести клас, Разидже Джахи - в осми клас, както и Айла Джахи и Ергин Джахи - в девети клас.

Пред медии ръководителят на класа, в който са били Айла и Ергин, разказа, че голяма част от съучениците им не спирали да плачат за тях.

"Те бяха много добри, учтиви и образовани - описа ги той. - Помолиха ме да ги пусна до Турция за кратко пътуване, защото беше 22 ноември - Ден на албанската азбука. Искаха да посрещнат празника там. На връщане от Турция обаче трагедията се случва. Изразявам съболезнованията си на семейството им и моля Аллах да им даде търпение и сила, за да се изправят срещу тази болка. Страдаме безкрайно много и отказваме да приемем, че станалото е истина. Дано душите им да са на по-добро място."