Русия взриви спътник до МКС, 7 астронавти се крият в защитна капсула. На 90 минути покрай тях минават отломки
Изпитанието ще затрудни мисиите в орбита в продължение на години, смятат от НАСА
Русия удари с ракета стар съветски спътник при тест на антисателитна система и го разби на хиляди части, които застрашиха Международната космическа станция (МКС) и живота на 7-те астронавти в нея, съобщи Ройтерс. Последиците от руския опит ще оказват влияние върху космическите дейности поне в следващите няколко години, допълва агенцията.
4-мата астронавти от САЩ, един от Германия и 2-ма руски космонавти, които работят на станцията, са били принудени да потърсят убежище в защитна капсула, където се наложило да останат в продължение на два часа, докато опасността отмине, съобщиха от НАСА. Бил е подготвен спешен план за евакуация с корабите “Союз” и “Крю Драгън”. Американската космическа агенция изрази недоумение и възмущение от безотговорните действия на Русия.
Според НАСА разположената на 402 км над Земята
изследователска
лаборатория се е
разминавала с
отломки на
всеки 90 минути,
но след преминаването на третия клъстер от космически боклук покрай нея е било преценено, че астронавтите могат да се върнат на станцията и да продължат работата си.
Екипажът освен това е трябвало да запечата люковете към няколко модула на МКС. В специално изявление шефът на американската космическа агенция Бил Нелсън обяви, че НАСА ще продължи да следи движението на космическите останки в следващите дни, за да бъде гарантирана сигурността на екипажа в Космоса. Според експерти тестовете с оръжия, които разбиват сателити в орбита, водят до създаване на облаци от фрагменти, които могат да се сблъскат с други обекти.
Руското министерство на отбраната не е коментирало пред западни медии провеждането на теста. В съобщение в туитър руската космическа агенция “Роскосмос” е омаловажила риска.
“Орбитата на обекта, принудил екипажа на МКС да потърси защита в капсулата, което е стандартна процедура, се намира далече от орбитата на станцията. Тя е разположена в зелената зона”, твърдят от “Роскосмос”.
По-късно руското Министерство на отбраната официално потвърди, че на 15 ноември е проведен опит, вследствие на който е
бил поразен
изваденият от
употреба руски
космически
апарат
“Целина-Д”,
който се намира в орбита от 80-те години на миналия век. Министърът на отбраната Сергей Шойгу определи провеждането на изпитанието като “ювелирно”, а външният министър Сергей Лавров нарече обвиненията на САЩ лицемерие, тъй като в миналото самите американци провеждали такива ракетни тестове.
По данни на американците удареният обект е съветският спътник “Космос - 1408” от клас “Целина”. Става въпрос за сателит за радиотехнически шпионаж. При удара по него той се е взривил.
Антисателитната ракета, изстреляна от руснаците, е ударила един от техните собствени спътници от съветско време и
го е разбила на
1500 забележими
парчета
и вероятно на стотици хиляди по-малки фрагменти, обяви американското космическо командване. “Москва демонстрира умишлено пренебрежение към сигурността, стабилността и дългосрочната устойчивост на космическото пространство, което принадлежи на всички нации”, заяви генерал Джеймс Дикинсън, шеф на космическото командване на САЩ.
Според него ракетният тест ще продължи да поставя на изпитание и риск всички спътникови и космически мисии през следващите няколко години и ще направи много по-сложни маневрите за отбягване на отломки.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън определи поведението на Русия като безразсъдно и безотговорно. А според Пентагона има спешна нужда от въвеждане на строги международни стандарти за поведение в Космоса.
На практика
Русия застраши
живота не само
на астронавтите
от САЩ
и техните международни партньори на МКС, но дори на собствените са двама космонавти, заяви шефът на НАСА Бил Нелсън. Космическите отломки от разбития сателит са поставили на изпитание и екипажа на изграждащата се китайска космическа станция, на която в момента работят 3-ма тайконавти.
Трима от американските астронавти и германецът от Европейската космическа агенция пристигнаха на МКС едва преди 4 дни, като мисията им ще продължи 6 месеца. Те бяха посрещнати от другите трима свои колеги - един американец и двама руснаци.
“Това беше един напълно луд, но и много добре координиран ден. Наистина оценихме ситуационните познания и опит, които той ни донесе - коментира в радиовръзка американският астронавт Марк ван Хей, опитвайки се да обърне нещата на шега. - Това беше чудесен начин да се обединим като екипаж, започвайки първите си работни дни в Космоса.”
Международната космическа станция, чиито размери от единия до другия край са като на футболно игрище, е постоянно обитаема от 2000 година. Тя е управлявана в партньорство от пет космически агенции и 15 държави, включително руската “Роскосмос”.
Стрелбата по сателити става част от космическите войни
САЩ, Индия и Китай също са провеждали такива изпитания
Русия не е първата страна, която провежда антисателитни тестове в космическото пространство. Първият е осъществен от САЩ през 1959 г., когато обаче спътниците са все още нещо рядко и ново.
През април тази година Русия извърши друго изпитание на антиспътникова ракета, като официални лица заявиха, че Космосът ще се превръща все повече в бойно поле.
През лятото на 2020 г. САЩ и Великобритания обявиха, че Москва е провела изпитания на противоспътниково оръжие. През юли в орбита бе пуснат спътникът “Космос - 2543”. Тогава от него по посока на друг руски спътник се отдели малък обект. Според американското космическо командване това е бил снаряд, но Русия твърдеше, че става въпрос за малък космически апарат, инспектирал работата на другия спътник.
През 2019 г. Индия свали един от собствените си спътници в ниска орбита около Земята с ракета земя-въздух. Тогава самата тя се обяви за космическа държава. Подобни възможности притежава и Китай. През 2007 г. Пекин унищожи свой матеорологически спътник, който се разхвърча на поне 2000 отломки. Този боклук пречеше дълго време не само на китайските космически проекти, но и на тези на други страни.
Тестовете повдигат въпроси за дългосрочната устойчивост на операциите в космическото пространство, които са ключови за голям брой търговски дейности - от развитието на телекомуникациите и спътниците за прогнозиране на времето до банковите и джипиес услугите.
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Неуважаеми Румен Радев, дали някой призоваваше Кувейт, нападнат от Садам, да търси мир
Неуважаеми Румен Радев, Ний военни не сме и вий много хубаво ни се накарахте още 2022 да се не обаждаме много по военни въпроси във връзка с кратката специална военна операция
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"