Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проф. Ива Христова
Проф. Ива Христова

Според директора на Националния център по заразни и паразитни болести въвеждането на зеления сертификат е дало резултат

Трябва да се изчака още известно време, преди да се реши дали да се продължи частичният локдаун, или да се наложи пълен локдаун. „В България, без да налагаме тежки мерки ,успяхме да преминем сравнително добре през пандемията”. Това заяви в студиото на „Събуди се” по Нова телевизия проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите й според данните, с които разполагат експертите, Делта вариантът на коронавируса не е с по-тежко протичане, а с по-бързо разпространение.

„Маската е една от защитите срещу коронавируса. Да, тя не е приятна и запарва. Но нямаме съществено друго средство, с което да се предпазим”, посочи професорката. И допълни: „Оптимист съм и виждайки намаляването на случаите, започвам да се надявам, че това ще е трайна тенденция. Броят на случаите обаче е следствие на нашето поведение. Намаляващият брой на заболелите сега се дължи най-вече на въвеждането на зелените сертификати”.

„За децата се реши тестовете за COVID-19 да бъдат със слюнка. Всяко дете е било в лаборатория, за да му бъде взет носен секрет многократно за различни заболявания. Аз лично не мисля, че е имало данни при взимането на този носен секрет да е имало някакви проблеми. Тези тестове за COVID-19 сега не са много по-различни”, обясни тя.

По думите й трябва да има някакъв филтър, за да може децата отново да тръгнат на училище и същевременно да не разнасят заразата. „Тези антигенни тестове са с достатъчно голяма чувствителност и специфичност. Трябва да успеем да намерим баланс с оглед на ситуацията, в която живеем вече втора година”, посочи професорката.

Ива Христова беше категорична, че тестовете, с които ще бъдат проверявани децата, са достатъчни, за да се хване евентуална зараза: „Те ще са филтърът, с който ще се отсяват децата още на входа на учебното заведение”.

Тя заяви, че много от народните лекове помагат в борбата срещу COVID-19, но не може да се разчита изцяло на тях.