Невяна Владинова: Очаквам злато от олимпиадата в Париж!
- Стилияна е виртуоз, Боряна е обожавана от хората и съдиите, казва вицепрезидентът на федерацията по художествена гимнастика
- Не ми липсва да съм на килима, наиграх се
- Уча се много от Илиана Раева. Тя е силна и постоянна, дипломатична
Невяна Владинова е един от най-ярките диаманти в короната на българската художествена гимнастика. Само допреди четири години се състезава активно, а днес още по-отдадено работи за успехите ни в спорта, но в качеството си на вицепрезидент на федерацията по художествена гимнастика. Тя винаги гони личностно усъвършенстване, но също така е човек, който би пренебрегнал себе си в името на общото благо.
- Как оценяваш дебюта си като главен съдия на Световната купа в София?
- Доволна съм и смятам, че изпълних добре това, което зависеше от мен. Мисля, че състезанието мина спокойно. Разбира се, въпреки че бях главен съдия, имах подкрепата от екипа си, както и от техническия делегат Марсия Аверсани, която беше изпратена от международната федерация също да контролира състезанието. Много добре се стиковахме с нея и си паснахме като начин на работа.
- Имаш ли забележки към звездите на купата Боряна Калейн и Стилияна Николова?
- Винаги може още. Но мисля, че момичетата се представиха много добре. Оценката ни е висока за резултатите им - станаха шампионка и вицешампионка на купата, взеха медали и на финалите. Видяхме силна игра и от двете, но и грешки и от двете. Рано е още. Смятам, че с всяко следващо състезание ще се представят все по-добре. Съчетанията им са конкурентоспособни за златни медали - много са трудни и много се отличават от всички останали. Така че в момента трябва да се наблегне изцяло на изпълнението.
- Какви са най-силните черти на двете и съответно слабостите им?
- Те са много различни както една от друга, така и от конкурентите ни. Двете момичета гонят максимума от това, което искат да покажат за олимпиадата. Постарали са се много в композициите си.
Стилияна е един виртуоз, бих я нарекла. Изключително силна гимнастичка и в техниката си с уреда, и в качествата си с тяло. Успя да го покаже на финалите на купата в София с рекордна оценка на топка. Подчертавам - напълно реална оценка. Това бяха заложени и изпълнени неща. Тя е много силен състезател.
Боряна - всеки знае, че носи нещо в нея, което докосва всички. Докосва и съдиите, защото, колкото и да се опитваме спортът да става обективен, все пак човешкият фактор е там. Обожават я Боряна хората и съдиите. Тя е зряла, тя е опитна. Това личи на килима.
Както казах, за изпълнение трябва да работят и двете, за да се изчистят съчетанията.
- Ти там ли си винаги за тях, когато имат нужда от подкрепа?
- Разбира се. Винаги, когато имат нужда, съм до тях. Както и до ансамбъла, и до по-малките момичета. Все пак аз съм най-прясно отказалата се, която продължава да работи с тях, и смятам, че наистина мога да ги разбера. Знам през какво преминават, знам какво се очаква от тях, и мисля, че знам как да им вдъхна повече увереност и спокойствие.
- Имаш ли някакъв съвет към момичетата от ансамбъла, които все още се затрудняват със сложните, но много ефектни съчетания на треньорката на олимпийски шампионки Весела Димитрова?
- При нея летвата е много висока, а тя винаги я вдига още и още. Момичетата от ансамбъла вървят добре, въпреки че все още грешат. Тази година те вече приличат на отбор, чувстват се като отбор и излизат на килима като отбор. Това е един голям скок за тях, съчетанията им действително са много сложни. За съжаление, в София и двата дни допуснаха сериозни грешки с обръчите.
Може би дори и феновете не можаха да видят наистина колко красиво е това съчетание, но става все по-добре. Ще им пожелая да бъдат спокойни, да се абстрахират от всякакви сравнения с преден ансамбъл и от високите очаквания към тях, а да се сплотят и да мислят за това, което могат да свършат по най-добрия начин.
- Не е лесно да се излезе от сянката на олимпийски шампионки.
- Много е трудна задачата им. Вярвам, че ще се справят. Това са едни много талантливи момичета и добри състезателки. Големият спорт е тежък.
- Очаква ли се именно Боряна и Стилияна да зашеметят конкуренцията на олимпийските игри в Париж?
- Имаме един отбор от много силни гимнастички в индивидуалното, което си беше една мечта и цел. Българската школа винаги се е отличавала със своя стил. Хореографиите ни винаги са добре направени, добре помислени. Най-хубавото е, че всяко следващо поколение става все по-добро. Както виждаме, и Елвира Краснобаева, и Ева Брезилева влизат в големия спорт и директно започват да печелят световни купи, което е страхотно. Развиваме се по възможно най-добрия начин.
И Боряна, и Стилияна, и Ева, и Елвира, дори бих казала - и Никол Тодорова са конкурентоспособни и могат да се борят за златни медали. Резултатите им през годината ще покажат кои две ще отидат на олимпиадата, вярвам, че ще се вземе най-правилното решение. Но е много хубаво, когато има такава силна вътрешна конкуренция. Виждаме всяка седмица как те стават все по-добри от това, че се надскачат една друга.
Разбира се, в същото време си помагат, все пак излизат да защитават името на България. Това е мой съвет също към тях - много е хубава вътрешната конкуренция, но нека се конкурираме със световната шампионка от Германия, с италианката и изобщо с пряката ни конкуренция в чужбина.
- Какви са прогнозите и целите за представянето на България в Париж?
- Златни медали, разбира се. Абсолютно постижимо е това, не са просто приказки. И в индивидуалното, и при ансамблите. Конкуренцията е много силна, не спи, виждаме нивото по купите, но това ще направи едно много хубаво състезание в Париж. И надявам се, че момичетата ще спечелят това, за което мечтаят.
- Вълнението в олимпийската година връща ли те към емоциите, които си изпитвала като състезателка? Липсват ли ти тези трепети?
- Не особено. Може би изненадвам с този отговор, но определено не ми липсват. Дълго време се задържах в големия спорт и емоцията в него. Разбира се, на олимпиадата се връщам от време на време чисто като атмосфера и чувство, което изпитах там, защото това е много, много различно състезание. Няма как да бъде описано с думи, то просто се изживява. Но като цяло не ми липсва да бъда на килима, много добре се чувствам от другата страна. Мисля, че се наиграх.
- С какво най-вече помниш олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г.?
- Изпитвах едно огромно удоволствие. За мен много по-трудно състезание беше предишната година световното, в което спечелих квотата. На самата олимпиада се чувствах толкова вдъхновена и облагородена. Играеше ми се. Дори предишния ден вечерта си мислех как утре по това време вече ще съм играла на олимпиада и всичко ще е свършило, а исках този момент да не приключва.
- Кой е най-безценният ти триумф? А най-горчивото разочарование?
- Всички победи са ми ценни. Може би най-безценното и най-разочароващото състезание са малко свързани. Горчиво беше за мен световното първенство в София през 2018 г., когато бях в много добра форма и в многобоя след първите два уреда се движех трета. Можех да взема медал, тогава това щеше да е много голям успех, но излязох да играя бухалки и сгреших около четири пъти. Не знам, даже скоро ги броях за пръв път. Накрая просто не исках да си изхвърлям бухалките, защото не исках повече да ги изпускам. Сега ми е смешно, но тогава въобще не беше. Имах да играя и лента след това, а аз изобщо не исках да се появявам. Беше ме срам от треньорката, от федерацията, от българските зрители. Тогава си спомням, че си казах: "Не мога повече, искам да се откажа."
Много беше тежко. Разбира се, не се отказах. Мина ми. Казах си, че няма как с това да спра, ще преодолея себе си и тогава ще се откажа.
Шест месеца по-късно на световната купа в Ташкент именно на бухалки станах втора. Тогава за пръв път успях да изиграя съчетанието, да се освободя психически и да повярвам отново, че мога да играя с бухалки. Спечелих сребърен медал, за което много ми помогна и Силвия Русева, която тогава беше мой личен треньор и беше плътно до мен. Имах чувството, че съм спечелила световна титла. Толкова важно беше за мен това преодоляване на себе си.
- Само преди пет години печелиш титлата в многобоя и ставаш първата Кралица на красотата на Световната купа в София. Чувстваш ли, че си се променила за тези пет години?
- Разбира се, че съм се променила. Вярвам, че в добра посока. Аз съм човек, който постоянно търси развитие и личностно усъвършенстване. Надявам се, че съм го постигнала, защото освен всичко много добре виждам нещата, върху които трябва да работя и се старая.
- Когато сложи край на кариерата си през 2020-а и получи предложение от Илиана Раева да станеш вицепрезидент на федерацията, поколеба ли се?
- Не. Това е предложение, което приемаш и после се чудиш какво да правиш, защото не е сигурно, че пак ще ти се даде този шанс. За щастие, аз лесно вземам решения, без да се замислям. Вярвам в интуицията си, тя не ме подвежда. В случая беше същото. Мисля, че в рамките на 3 минути се разбрахме.
- Учиш ли се от нея и на какво най-вече?
- Разбира се, че се уча. Това е човек, от когото можеш да научиш толкова много. Първо, тя е много силна жена, много постоянна, много добре и ясно знае какво иска и как да го постигне. Много често виждам как пренебрегва себе си и приема неща, които не харесва, в името на спорта и на успеха, което е много ценно. Затова и се получава. Много е дипломатична и знае как да комуникира на местно и на международно ниво. Доста мога да продължавам...
- С какво мислиш, че ти спечели нейното доверие?
- Смятам, че тя също видя в мен човек, който би пренебрегнал себе си в името на спорта и на успехите на България. Вероятно е видяла и други мои качества. В нашия спорт, както и в други, има много хора, които по-скоро мислят за личната си амбиция и развитие, което не е лошо, но когато се бориш за повече, трябва да гледаш по-отгоре на нещата. Като един от най-успешните спортове у нас, всички очи са върху нас, всичко се гледа под лупа. И трябва да сме перфектни. Слава богу, екипът на федерацията е страхотен.
- Чувстваш ли федерацията като второ семейство?
- Абсолютно. От ден първи. Всъщност основните хора, които работят всеки ден с мен в офиса, от самото начало ме накараха да се чувствам, все едно сме от десет години заедно. Много ми помагаха и продължават да ми помагат. Истински приятели, семейство. С удоволствие да идваш на работа.
- В личен план какво ти носи най-много хармония и удовлетворение?
- Любовта. В живота именно любовта ми носи спокойствие. Също така близките ми да са добре, да им обръщам повече внимание, да прекарвам повече време с тях, да знам, че са щастливи - това ме кара да се чувствам добре. Както и приятелите ми, имам немного като бройка, но много добри приятели, което е рядкост.
- Какъв трябва да е мъжът до теб, за да ти дава именно тази любов? Как може да бъде спечелено сърцето ти?
- За мен нищо не трябва в този живот, затова и нямам точни критерии. Тук отново залагам на интуиция и усещане. Добрина, човечност, грижа, разбиране, подкрепа, желание за развитие... и чувство за хумор - все качества, които ценя в най-близките хора около мен, и все неща, които и аз опитвам да им давам.
- Някога представяла ли си си какъв би бил животът ти, ако беше избрала друг професионален път?
- Замисляла съм се, защото като малка исках много да стана лекоатлетка. Чудех се между художествената гимнастика и леката атлетика. Добре че направих правилен избор. Според мен щях да съм една от последните ни лекоатлетки изобщо в България.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц