Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Тази седмица американският президент Джо Байдън ще посети Израел, Палестина и Западния бряг на река Йордан, както и Саудитска Арабия. Това е първото му посещение в Близкия изток след като влезе в Белия дом.

На 9 юли Байдън заяви пред „Вашингтон пост“, че тази обиколка е „изключително важна“ за сигурността на САЩ и като същевременно изтъкна, че страната му „ще спечели в конкуренцията с Китай“.

Азиатско-тихоокеанският регион е стратегически фокус на администрацията на Байдън от идването ѝ на власт и тя не е направила нищо значимо в политиката свързана с Близкия изток – иранските ядрени преговори са в застой, американските войски се изтеглиха хаотично от Афганистан, засили се недоволството срещу Вашингтон сред традиционните му съюзници като Израел и Саудитска Арабия. Всичко това показва, че ролята на Близкия изток в глобалната стратегия на САЩ намалява, коментира Радио Китай.

Същевременно, като ключов регион в инициативата „Един пояс, един път“ Близкият изток непрекъснато получава ползи от сътрудничество си с Китай. Например, за периода 2000-2021 г. търговският обем между Саудитска Арабия и САЩ е нараснал от 20,5 до 24,8 милиарда долара, докато този с Китай – от 3 до 67 милиарда. Инициативата „Един пояс, един път“ е свързана и „Визия 2030“ на Саудитска Арабия, създавайки възможности за развитието на тази държава.

Независимо дали ще убеди Саудитска Арабия да увеличи производството на петрол, дали ще подобри отношенията с тази ключова в Близкия изток държава или ще успее да я привлече в антикитайски блок, на Байдън няма да му бъде лесно да постигне нито една цел на предстоящата визита. Причината за това е, че никоя държава не е склонна да се откаже лесно от собствените си интереси и се превърне в пионка на САЩ, за да могат те да поддържат доминиращата си позиция в света. Така че е много вероятно обиколката на Байдън в Близкия изток да покаже за пореден път, че дните на американското глобално господство са преброени.