Изпитанието да спасиш и да бъдеш спасен
Когато искаш помощ, трябва да си открит и всеотдаен - показа ни го Маргарита Петкова. Инициативата “Надежда за Надежда” не e просто събиране на пари, а приятелство
ЦЯЛ свят дни наред следеше със затаен дъх операцията по спасяването на 12-те тайландски момчета и техния треньор, попаднали в капан в пещерата Луанг.
В. “Ню Йорк таймс” я нарече една от най-завладяващите през последните години. Идеята за спасение има толкова силна енергия, че всичко останало край нея става незначително, дори и жертвите, които тя изисква. Някак мимолетно премина информацията, че в началото на акцията в Тайланд загина професионален водолаз.
Животът отново ни поднесе сюжет, в който ще откриваме нови и нови пластове с всяко препрочитане. Те и досега не са никак малко: за стремежа да вкусиш непознатото, който върви ръка за ръка с риска; за драмата да си едновременно виновник и спасител; за отговорността да избереш най-правилното решение.
Съвсем друга сюжетна линия е какво ще се случи с всяко едно от тези деца в бъдеще. Светът не сваля поглед от тях, проследи с интерес и първата им публична проява след възстановяването.
Филм или филми без съмнение ще има. Дано търсенето на зрелищен ефект не измести фокуса от същинските въпроси – за задължителното “съучастие” на бедстващия в спасяването му и невъзможността едно спасение да се сравни по важност с друго.
Усилията, положени от всяко едно от тези момчета, основно помогна за собственото им оцеляване. Дори за зрели хора са сериозно изпитание дългата изолация, гладът, както и рисковото гмуркане в тесни тунели с кална мътилка.
Спасението не се нуждае от мотиви и аргументация. Силата му е именно в това, че често се случва напук на разума.
Който е посегнал веднъж на живота си, ще посегне пак – това беше фразата, която най-често чувахме с колегите от “24 часа”, когато започнахме инициативата “Да помогнем на Тони са стъпи в живота с нови крака”. 21-годишната Антония Спасова, израснала в сиропиталище, се хвърли под влак на бургаската гара през ноември 2017-а. Тя мина през дълго лечение и много трудности, а днес има своя среда, работа, както и възможност за социален живот.
Всеки ден от живота на Тони след черния 6 ноември си струва усилията на всички, които се обединиха, за да ѝ дадат шанс.
Но това нямаше да бъде възможно без нейното “съучастие”. И ако днес ходи на работа и участва в състезания по тенис на маса, го дължи първо на себе си.
Аз бях сред тези, които тв екип заедно с един от протестиращите пред парламента - Людмил Недев, с протеза на единия крак спря на входа на сградата с обяснението: “Да проверим щедростта на депутатите”.
Не извадих банкнота, за да му я подам. Въпрос на избор е дали да си съпричастен публично, или дискретно, но със сигурност това трябва да е осъзнато и осмислено действие.
В момента, в който започнах да разказвам на тв екипа и на Людмил за случая с Антония, усетих как излязох от пистата на предварителните очаквания. Не ме чуваха. А исках да споделя опит, че има начин той да получи ремонт на протезата си, без да протяга ръка пред входа на парламента.
Свързах се веднага с представители на сдружение “Национален алианс за интеграция и политики за здраве и активен живот след ампутации и протезиране”, които съдействаха на Тони, и получих тяхното уверение, че ще поемат логистиката.
Въпреки многото основателни критики към политиката спрямо хората с увреждания и при сегашните правила държавата поема ремонта на протезите всяка година.
Ще направя тази връзка и ще проследя всичко да се случи по възможно най-добрия начин, но Людмил трябва да поиска това. Може да го направи и през редакцията на “24 часа”.
Системата без съмнение има нужда от сериозно преустройство, но не пречи, даже е наложително, докато това се случи, да използваме всичките ѝ възможности.
Помощта не върши работа, ако е едностранен процес. Народният гений е вложил изстрадана мъдрост с поговорката “Не прави непоискано добро”.
Узряването за помощ е път, който трябва да извърви нуждаещият се. За него няма формула, нито фиксиран срок. За Маргарита Петкова и нейната дъщеря Надежда Огойска той бе две години – тежки и трудни, в които са се опитали да се справят сами.
Голямата поетеса показа как се иска помощ - открито, всеотдайно и достойно. В изпитанието тя създаде още едно вечно стихотворение - “След!”.
Затова инициативата “Надежда за Надежда” не е просто събиране на пари, а приятелство и изкуство. И не носи тъга - заради усмихнатите очи на снимките на младата жена, които публикува с информация за всяка стъпка от лечението си.
Най-четени
-
Трите български тайни на Ататюрк, станал президент преди 101 г.
Има версия, че Ататюрк, който е избран за президент на Република Турция на утрешния ден през 1923 г., е от български произход. Това е записано дори в енциклопедията на братя Данчови
-
Секретно Тайните на НДК: Противоракетно скривалище, етаж за Тодор Живков и Людмила, три аварийни изхода
Мит бил тунелът от двореца до резиденция “Бояна” Още в началото монтирали бръмбари, за да следят за сигурността на Тато Цял етаж за нуждите на Тодор Живков и Людмила Живкова
-
Галерия Почивай в мир, гадже, здравей, годенико!
Българската актриса Нина Добрев, известна с ролята си в сериала "Дневниците на вампира", се сгоди днес. Новината обяви самата тя в инстаграм профила си
-
Галерия Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
"Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград "Новото начало" взе Кърджали и Шумен Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково
-
Англичаните са крехка нация, в Пазарджик не се оправят
Когато отида в Пазарджик и срещна познат, обикновено първата реплика „ А, тук ли си? Хайде да се видим, искам да говорим нещо." И ако не си пазарджиклия, губиш разсъдъка си на момента, защото: Първо