България е родината на страховития саблезъб тигър
България може да удари в земята всички футболни нации, като спокойно изрисува на герба си страховития саблезъб тигър, шествал по нашите земи преди 7,5 млн. години.
"Костите им се срещат единствено у нас и в Китай", коментира пред "168 часа" палеонтологът проф. Николай Спасов. Според учения те са били с големината на днешните леопарди, а зъбите им били дълги 5-6 см.
"Саблезъбите тигри всъщност не са нито тигри, нито лъвове, но така ги наричат", поясни професорът. Благодарение на българското откритие е описан нов вид за науката, срещан единствено у нас и в Китай.
Останалите футболни нации могат само да ни завиждат и за много мастодонти, живели преди 7-8 млн. години по нашите земи.
"Наистина имаме много запазени кости на древни животни, забелязваме голямо разнообразие от различни видове мастодонти", казва Спасов.
Отдавна е известно, че у нас са едни от най-големите находища от късния неоцен.
Футболните нации могат да ни завиждат и за леопардите, живели по нашите земи преди около 20 хил. години. Според учения те не са същите като сегашните, а отделен подвид.
У нас е било рай и за редица видове жирафи, антилопи, газели, маймуни, хиени, хоботни и носорози.
"Описали сме нови видове антилопи, диви кучета", разказва проф. Спасов.
Причината за всичко това е, че през неоцена преди 7-8 млн. години тук всъщност е било савана. Затова свидетелстват откритите растения, запазени във фосилно състояние. Затова съвсем логично и животните са били такива, каквито са характерни за днешна Африка.
По-късно заради настъпилите климатични промени саваната се "изнесла" на юг към Сахара, а с нея натам потеглили и редките за нашите земи видове.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г