Как умря Дойно Белев - българският Робин Худ
Арабаконашкият проход е стар разбойнически капан. Там, където през 1872 г. е обрана турската хазна, цар Борис III има вълнуваща среща с неколцина хайдуци. Горските пилета изскачат пред височайшия автомобил, с който монархът се връща от лов.
“Горе ръцете!”, реват мъжете. На задната седалка царят има чифте, но не посяга към него. Пита хладнокръвно: “Какво искате, юнаци?”
В този миг главатарят Дойно Белев познава особата. Застава мирно и долага: “Виноват, Ваше Величество! Ние сме разбойници и чакаме тук да оберем някой богат пътник, но Вас няма да обираме. Виноват!” Сетне изкомандва дружината: “За поо-чест!”
Този достоен мъж е българският Робин Худ, който 10 години шета из орханийските, врачанските и берковските гори. Родом от село Гурково, след Балканската война Дойно и братовчед му Найден обират богатия Паун от Осенов лаг. Трябвало да се издължат на лихвар. Със 7-годишна присъда двамата влизат в затвора. Започва Първата световна война и Дойно подава молба двамата да бъдат пратени на фронта.
Идва мирът и братовчедите получават хабер, че трябва да доизлежат наказанието. Спазаряват се с околийския началник да му плащат по 5000 лв. на месец, за да ги остави на мира. Парите обаче скоро свършват и Дойно Белев отново побива хайдушкия байрак.
Взема от богатите да раздава на сиромасите. Веднъж среща две говедарчета. “Колко пари ви плащат?”, пита харамията. “По 1500 лева на 6 месеца”, отвръщат момчетата. Разбойникът бърка в кесията си: “Ето ви по 2000 лева на човек! Закарайте още сега говедата в село и кажете на кмета, че Дойно Белев ви уволнява от служба.”
Друг път научава, че негов приятел дължи на Земеделската банка 20 000 лв. Отива му на гости, вади сумата и заръчва: “Ето тези пари да си платите борча на банката, а когато чуете, че бая ви Дойно е обесен, запалете една свещ и кажете: “Бог да го прости! Разбойник беше, но не бе толкова лош човек.”
През пролетта на 1924 г. в дирите на Дойно Белев влиза врачанската Обществена безопасност. Една вечер е заобиколен в къщата на Пена Димова в село Радотина. Дойно се качва на покрива, хвърля две бомби, но е ранен в главата и е заловен.
Делото е насрочено за края на юни, после е отложено за средата на юли. Подсъдимите са 23-ма, свидетелите - 213. Голямата зала на Първо углавно отделение на Софийския окръжен съд е претъпкана. Петнадесет стражари и още толкова войници охраняват главния подсъдим.
“Блед, подпухнал, около 50-годишен, с прошарени коси, бръснат и с ниско подстригани мустаци, Дойно Белев говори тихо, гладко и смирено, като че ли свещенодейства”, портретува го в. “Дневник”.
Разбойникът влиза в затвора със смъртна присъда, но и с твърдото убеждение, че цар Борис ще го помилва. Както той го е сторил на Арабаконак. Дворецът обаче мълчи.
В началото на 1926 г. Дойно е сломен от смъртта на жена си. Смазан е и физически от най-тежката верига, с която разполага тюрмата. Скоротечна туберкулоза дълбае гърдите му. Местят го в Александровската болница, където болестта го довършва. Свидетел на последните му дни пише:
“Той умря с убеждението, че за неговите разбойнически дела Бог не можеше да измисли по-жестоко наказание от това да го остави да умре като баба в леглото на една болница.”
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега