Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Застудяването ще е най-съществено в събота и неделя, когато температурите ще паднат до -22 градуса.

Това каза Анастасия Стойчева, дежурен синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология към БАН в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка с очакваното понижение на температурите в страната през следващите дни.

"Понижението на температурите ще е най-съществено в събота и неделя, когато в Западна България тези валежи по Средиземноморския циклон, който очакваме да премине през Балканския полуостров или малко по-южно от него, ще отминат. След изясняване и стихване на вятъра ще се постигнат температури от порядъка на -20 до -22 градуса. В отделни райони, където е ясно през нощта на събота срещу неделя, пък и неделя срещу понеделник. може да се получат и по-ниски температури“, обясни синоптикът.

По думите ѝ това предстои да бъде уточнявано и до голяма степен зависи от режима на облачността и от режима на вятъра.

„Освен това в четвъртък и най-вече в петък максималните температури ще са доста ниски“, прогнозира Стойчева.

„Ако сутринта започнем от температури от -8 до -3 градуса за страната, към 14.00 часа температурите ще са по-ниски отколкото сутрешните. Т. е. в петък очакваме да има динамично нахлуване на студен въздух, така че температурите да са наистина доста ниски“, обясни синоптикът.

Тя добави, че в събота също дневните температури ще останат ниски.

„Максималните температури ще са в порядъка на минус 7 – минус 13 градуса“, добави тя.

Още в четвъртък ще започнат валежи от сняг. По думите ѝ тази нощ в отделни райони ще превали, но сериозните валежи се очакват в четвъртък по-късно през деня, през нощта срещу петък, и в петък. Стойчева уточни, че актуализирането на прогнозата ще става, след като се установи точния път, по който ще мине центърът на Средиземноморския циклон, който ще донесе валежите.

„Ако центърът му е в близост до южната ни граница, то в нашата страна, особено в Родопите, в последствие и в Източна България ще има значителни валежи от сняг“, обясни Стойчева.

Във връзка с това дали се очакват рекордно ниски температури синоптикът заяви, че в София на 6 януари през 1938 година и 7 януари през 1927 година са измерени най-ниски градуси съответно – 20,4 и – 22,9 градуса.

„Отсега наистина е трудно да се прогнозира това, но бихме могли да се доближим до тези екстремни стойности“, каза още Анастасия Стойчева.