Най-добрият преподавател на света
"БЯХ много притеснителна през първите години от работата ми като преподавател.
Изпитвах сценична треска всеки път, преди да ида на лекция с нова група. Всичките тези очи, обърнати към теб...
За мен беше много важно как ще ме възприемат студентите. Непрекъснато следях как реагира аудиторията на това, което преподавам, и се чувствах като театрална актриса - разказва младата Христина Николова, доктор в катедра "Икономика на транспорта" в УНСС. Тя е на преподавателската банка от 2005 г. На 20 май д-р Николова получава писмо от Международния биографичен център в Кеймбридж, в което я уведомяват, че е включена в класацията
ТОП 100
на преподавателите в света за 2010 г. - "Това бе невероятна изненада! Години наред работя по международни научни проекти в областта на транспорта, пиша за нюйоркски научни издания. Писмо от Кеймбридж получих още миналата година, но до последно не вярвах, че ще бъда отличена. За мен най-важна е работата ми със студентите. Научих се да овладявам тяхното внимание и да поднасям това, което преподавам, по артистичен и интересен начин!" "От малка бе много възприемчива и обичаше да преразказва приказките, които бе научила в училище - споделя бащата на Христина Лазар Иванов. - Има по-голям брат и когато той учеше стихотворения, тя вече ги бе запомнила и го поправяше. Караше ме да записвам приказките, които ми разказваше. Обичаше да се вживява в
ролята на разказвач
още от 4- годишна. Стана лектор..." - усмихва се 74-годишният бивш ревизор.
"От нас наследи дарбата на математик. И аз, и съпругът ми се занимавахме цял живот с търговска дейност в ТПК "Развитие" в Елин Пелин. Дадохме на Христина и на сина ми хубаво детство - грижих се за тях вкъщи, 10 години не съм ходила на работа. Не се разглезиха, Хриси винаги е била много самостоятелна..." - допълва майката Спаска Иванова, която и днес е усърдна къщовница и домът на семейство Иванови в Елин Пелин
свети от чистота
"Сама отиде на кандидатстудентските изпити в УНСС. Нали знаете, обикновено ходят с родителите си, после сверяват задачите, майките се вайкат... При Христина нямаше такова нещо. Винаги е била отличничка, а не сме є помагали" - категоричен е бащата на младата доцентка.
Веднага след като завършва икономика на транспорта в УНСС, Христина се явява на конкурсен изпит за асистент във ВТУ "Тодор Каблешков", който печели. Под насърчението на свои преподаватели начело с проф. Мутафчиев Христина Николова записва докторантура. "По отношение на българските студенти мога да кажа, че някои от тях всъщност не са готови да бъдат истински студенти. Понякога се държат като ученици и забравят, че са приключили с училището. Не искат да мислят самостоятелно и не работят достатъчно. Някои студенти искат просто по-бързо и по-лесно да минат, да завършат, да не си създават излишни усложнения... - изказва наблюденията си д-р Николова. - В Англия например студентите "живеят" в библиотеките с книгите и учебниците, без да се оплакват. На българските студенти често им липсва творчески подход и желание за нещо повече от минимума знания и диплома за висше образование."
Кариерата є се развива
главоломно
Специализирала е в Московския държавен университет по транспорт и в Института за транспортни изследвания в град Лийдс, Великобритания. Пише в съавторство с доцент Виолета Бакалова учебника "Железопътен транспорт", издаден в Ню Йорк. Биографията є е публикувана в престижното американско издание "Кой кой е в света 2010" като признание за значими научни постижения. "Младите хора трябва да избягват демагогията! Да са смели и да се изявяват, да не влизат в порочни схеми и да имат принципи. Промяната към по-добро в България зависи най-вече от самите нас. Всичко се постига с труд!" - категорична е кандидатката за доцент д-р Николова.
"Като тийнейджърка бе съвсем нормално момиче... Слушаше рок музика. Не се е затваряла само да учи, излизаше по дискотеки. В първи курс пътуваше до Елин Пелин, после отиде на общежитие в Студентския град. Това, което я отличаваше от другите момичета, бе, че много обича да е нагласена, да се облече хубаво" - разказва майката Спаска с гордост.
Доктор Николова и до днес държи на безупречния си външен вид и представя България на Вашингтонския форум за научни изследвания в областта на транспорта с интелект и красота. От миналата година става акредитиран член на престижното научно сдружение. Пише статии и студия за престижни оксфордски научни списания, а международните є научни публикации вече са
повече от 50
"Човек трябва да е здраво стъпил на земята, да е наясно къде се намира, какво може, за какво още трябва да се бори и как трябва да се развива. Важно е и да си оптимист, защото отчаянието не води нагоре - издава тайната на успеха Николова. - Докато бях на специализация в Англия, наблюдавах как работят англичаните. Там, когато някой е способен и се отличава с уменията си, около него се обединяват всички останали и му помагат, за да вървят заедно напред. В България нещата се случват по малко по-различен начин. Много хора у нас, когато виждат, че някой успява и се развива добре, никак не се радват. Индивидуализмът при нас, българите, е изключително неприятен. Колективният дух днес сякаш се смята за нещо порочно" - смята преподавателката в УНСС.
Напук
на българската завист тя е благодарна на своите преподаватели и колеги, а като специалист се развива като гост-преподавател в Икономическия университет за приложни науки във Виена.
"Събирам всичките й грамоти, награди, публикации... Христина е нашата гордост. Женени сме 41 години с Лазар, успехите на децата осмислят старините ни" - просълзява се Спаска Иванова и предлага домашна торта в чест на Христина. Гл. ас. д-р Николова пораства с още година на 23 юни.
"Целият клас идваше на рождените є дни вкъщи. Винаги е имала много приятели, но не знаем за първата є любов. Не сме я пазили или спирали за нищо. Съпругът є Николай е рядко качествен човек" - разказва чичо Лазар.
"Сватбата бе в ресторант "Чепишев", направиха и църковен брак. Ходиха 1 година, а 5 вече са женени. С дядото чакаме внуци. И Христина, и зетят са много амбициозни, а и времената са по-трудни... Дано доживеем, а и докато съм по-млада, да помагам" - прави планове леля Спаска. "Семейството винаги е било на първо място. Докато бях в Англия, ми предложиха да остана и да направя докторат там, но аз отказах и се върнах в България, защото Николай беше тук. Тогава още не бяхме женени, но не исках да живея без него - споделя голямата си любов младата жена с усмивка. - Домакинските задължения си делим, всеки прави по нещо... Няма да кажа кой хвърля боклука. Николай е финансист, и двамата
градим кариера
Запознаха ни общи приятели - една моя приятелка си беше "навила на пръста", че сме един за друг и направи всичко възможно да ни събере. Излезе права - един за друг сме. Съпругът ми ме подкрепя изключително много и е невероятен човек!" - доволна е Христина Николова.
Семейството е привлечено от най-южните селца по Черноморието и от планините. Често ходят на Витоша, в Стара планина, по Рила. В София предпочитат приятелските компании в заведения, тип френско бистро. Не отбягват и клубовете с жива музика.
"Ужасена съм от чалга ежедневието на някои хора! Избягвам "сблъсъците" с чалга музиката, тя
опошлява хората
и принизява техния живот. Плашат ме нарастващото насилие и липсата на морални ценности. Обществото ни е толкова концентрирано върху политиката и парите, че много малко внимание се обръща на това какво се случва в училищата. И така е твърде дълго време. Децата пият и се дрогират от съвсем малки. Общество, което пести от образование и възпитание, няма добри перспективи. Мечтая да имам дете, но се страхувам за бъдещето му!" - споделя преподавателката. "Имам малко време за почивка. Обичам музика, която ме кара да се отпусна и да помечтая. Заспивам с книгите на Алберто Моравия, Изабел Алиенде, Жоржи Амаду. Понякога чета и поезия, а напоследък слушам джаз. Никога няма да изневеря на рока обаче, дори съпругът ми в младежките си години е свирил такава музика..." Доктор Христина Николова наскоро е защитила успешно своята доцентура в катедра "Икономика на транспорта". Споделя, че я чака отново напрегнато лято като гост-преподавател в два университета в Австрия. Всяка година през летния семестър изнася лекции там. Покрай членството във Вашингтонския форум има и
нови покани
за лекторски курсове. Подготвя нов американски учебник в съавторство. "Много работа - преподаване, научни изследвания и Бог знае още какво! - усмихва се Христина. - Като съвсем малка исках да стана учителка, после лекар, а накрая - журналист, но никога не съм си представяла, че ще стана учен. Оказа се, че научната работа и преподаването ми пасват ужасно много. Точно това искам да правя" - категорична е Николова.
"Много е лъчезарна и усмихната - допълват родителите. - Като я види дете, се лепва за нея. Мисля си, че и студентите я харесват... За нас е добре, че е наблизо и често ни посещава.
Гордеем се
с красивото си момиче! Чудехме се какъв подарък да є направим за рождения ден - ето, разказахме за нея..." "Родителите ми са обикновени хора и се притесняват от вниманието около мен. И аз съм обикновен човек, не се възприемам като уникална. Ако не бях учен, щях да работя в сферата на транспорта - в спедицията или в консултантската дейност, свързана пак с транспорта. Това е моята сфера! Намерила съм своето място в България, а защо не и в света! Отличието на Кеймбридж ме мотивира, че се развивам в правилната посока" - казва в заключение една от 100-те най-изтъкнати преподаватели в света според класацията на Университета в Кеймбридж.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От