В България е имало разтърсвания от 8-а и 9-а степен
Най-разрушителното земетресение в България се е случило на 18 септември 1858 г. в София. Тогава не е имало изследвания, но има запазени исторически данни, че е било с магнитуд около 9-а степен по Рихтер.
Научните наблюдения започват през 1892 г., когато е основана Сеизмологичната служба към Централната метеорологична станция (ЦМС) в София.
97 процента от територията на България е с висока сеизмична активност. Най-опасните са Пловдивско-Чирпанската, Тунджанската, Шабленската, Горнооряховската, Струмската и Софийската зона.
Въпреки това според сеизмолозите България не е толкова застрашена от катастрофални земетресения, колкото са Гърция и Румъния.
С магнитуд над 7-а степен по скалата на Рихтер са няколко. Две от тях са през март 1901 г. в Шабла и Калиакра. Три години по-късно трус разтърсва района на Кресненското дефиле два пъти. Силата е 7,1 и 7,8-а степен.
Именно второто се води като най-катастрофалното в Европа за последните 150 години.
На следващата година - 1905, земетресение удря отново долината на Струма, но с магнитуд от 6,4 по Рихтер.
През 1908 г. започват трусовете и в друг район - Велико Търново и Горна Оряховица с магнитуд 7,0 по Рихтер.
През 1909 г. земетресение със сила 5,9-а степен се стоварва върху Ямбол. Същата година е разтърсена и Горна Оряховица (магнитуд 7 по Рихтер). 4 г. по-късно, през 1913 г., тя отново преживява трус от 7-а по Рихтер.
След 1858 г. в София има земетресение чак на 18 октомври 1917 г., но този път по-слабо - 5,3 по Рихтер.
На 14 април 1928 г. е разтърсен Чирпан. Силата е 6,9 по Рихтер. Загинали са 114 души, има множество разрушения и дори минералният извор пресъхва за известно време.
В близост до Пловдив има земетресения на 18 и 25 април 1928 г. - до Поповица (7-а степен) и Гълъбово (5,6). Загиналите са над 120 души, ранени са 1000. При това една трета от града на тепетата е разрушен.
През 1942 г. земетресение от 7 степен се случва в Разград. Загиналите са 102-ма, много сгради са рухнали.
Шабленската зона се активизира отново на 30 юни 1956 г. Раздрусва района с 5,5 по Рихтер.
В България силно се усеща земетресението във Вранча на 4 март 1977 г., което е с магнитуд 7,2. Пораженията са главно в Свищов, където загиват 100 души.
На 28 февруари и 7 декември 1986 г. има трусове в Стражица (5,1) и Попово (5,7), където загиват трима и са ранени 80 души. Почти всички жилища в Стражица са разрушени и хората не могат да се върнат да живеят там.
В по-скоро време най-тежко беше земетресението край Перник през май 2012 г. Магнитудът му е 5,8-а степен.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха