Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Борисов пренарежда политиката

ДИПЛОМАЦИЯ: Борисов и Доган тепърва ще демонстрират висш пилотаж в политиката.
ДИПЛОМАЦИЯ: Борисов и Доган тепърва ще демонстрират висш пилотаж в политиката.

Бойко Борисов за първи път има шанса да пренареди изцяло политическото пространство - той може да избира партньорите си и да подготви почвата за следващата политическа формула, която ще управлява страната. Досега тази привилегия обикновено бе запазена за лидера на ДПС Ахмед Доган.
Въпреки възможността, Генерала е изправен пред сложна дилема и всичко зависи как ще изиграе картите си на президентските избори. Както и кой за Борисов ще е по-опасен конкурент - Георги Първанов или Сергей Станишев. Ако Генерала приеме предизвикателството на Сергей Станишев да се промени конституцията, за да се яви соцлидерът за президент, това ще означава, че Борисов подарява левицата на Георги Първанов. В столетницата са наясно, че ако Станишев се кандидатира, загубата му е сигурна. Затова кръгът около Станишев стиска палци този сценарий да не се реализира. Ясно е, че ако Станишев претърпи загуба на президентските избори, ще трябва да подаде оставка и от партийния пост. През януари приключва мандатът на Георги Първанов и той с радост ще се заеме с освободената от Станишев БСП. Нищо не може да му попречи да обедини АБВ със столетницата и да създаде нов ляв проект.
Дали Борисов ще направи подобен подарък на Първанов и срещу какво, тепърва ще се разбере. Всичко зависи от взаимните им договорки и доколко двамата ще искат да си партнират. Ясно е, че Борисов няма никакъв интерес от едно силно ляво, което да конкурира ГЕРБ на следващите избори.

Генерала ще играе

заедно с президента само при едно условие - ако се договорят за стабилни партньорски отношения и евентуално бъдещо управление. Ако на следващите парламентарни избори ГЕРБ спечелят 70-80 депутатски места, е ясно, че ще имат нужда от партньор. От имиджова гледна точка ще е много по-добре това да е едно ново ляво, както стана в Германия, отколкото с ДПС примерно.
Ако Борисов предпочете Станишев да остане начело на БСП, това ще означава, че за него той е по-предвидимият и удобен противник. В лагера на Генерала битува тезата, че премиерът може само да спечели от директни двубои със Станишев. Там смятат за много по-опасен и непредсказуем противник Георги Първанов. Така, колкото и да е странно, бъдещето на левицата зависи от премиера и бъдещите му планове.
Той има още една опция - част от десните и ДПС. Напоследък СДС играе все по-партньорски с управляващите, докато ДСБ се разграничава от тях максимално. Според някои политици вече текат сондажи доколко ГЕРБ, ДПС и СДС могат да основат таен

стратегически съюз

за партньорство по важни теми. Както и да наложат приемлива за тях кандидатура за президент.
ГЕРБ в рамките на няколко дни на два пъти игра с ДПС. Двете партии заедно избраха шеф на ЦИК и председател на Комисията за конфликт на интереси. Прави впечатление, че нито един министър на движението няма подобни проблеми със съдебната система като тези на БСП. За наблюдателите е ясно, че ГЕРБ трудно ще наложат свой човек за президент без подкрепата на ДПС. Ясно е, че у нас никога не се е избирал държавен глава без 500-те хиляди гласа на движението. Затова не бива да се изключва вариантът, че хората на Ахмед Доган ще подкрепят кандидата на ГЕРБ. Въпросът е срещу какво и дали евентуалната турска баклава няма да излезе през носа на ГЕРБ.
Дори да се стигне до задкулисна сделка за държавния глава, гласовете на Сокола съвсем не са сигурни, твърдят депутати. Те са впечатлени от подкрепата, която получи Касим Дал в крепостта на Доган - Кърджали. Близо 500 души, стотина от които от Турция, присъстваха на сбирката му. Според някои мнозина от ромските лидери са сред привържениците на Касим Дал и гласовете на хората им от ДПС ще преминат към него. Така може да се стигне до варианта ГЕРБ да сключи

сделка с ДПС

но да не получи от движението това, което очаква. Не за друго, а защото подкрепата им може да се стопи и да не осигурят обещаните гласове на ГЕРБ. Именно затова от самото създаване на движението на Касим Дал хората на Генерала демонстрират подкрепа за него. Един от най-доверените хора на Борисов - министърът на културата Вежди Рашидов, е близък приятел с Касим Дал. Той призна пред "168 часа", че заедно в една кола са отишли на откриването на завод.
Очевидно за да не допусне срив в подкрепата за ДПС, ръководството му поднови флирта със СДС. Повечето наблюдатели смятат, че консенсусният кандидат на сините Румен Христов и хора от десните редици могат успешно да си сътрудничат с ДПС. Някои дори прогнозират, че кандидатът на Мартин Димитров за президент може да получи част от гласовете на ДПС за изборите. Това е една от идеите Димитров да бъде освободен от опеката на Иван Костов. Депутати твърдят, че засега Командира бил единствената пречка към сближаването между СДС и ДПС. Отсега е ясно, че ако Доган подкрепи кандидата на Мартин Димитров за президент, лидерът на СДС ще стане силният човек вдясно. С гласовете на Сокола зад гърба си той може да управлява сините години наред.
Не случайно и Бойко Борисов се опитва да спечели на своя страна хората на Мартин Димитров. Генерала успешно се възползва от предизборната ситуация, която скара десните и започна да флиртува с кръга около Мартин Димитров.
Така се оказва, че ако Бойко Борисов си изиграе хитро картите, може да участва във формирането както на бъдещото ляво, така и на бъдещото дясно. Всъщност така може би се подготвя за бъдещата си роля на президент, който ще има много по-малка власт от премиерската, но много по-голямо влияние в целия политически спектър.

Сондажи за конституционни промени

ГЕРБ са започнали сондажи дали могат да съберат гласове за конституционни промени заради фискалния борд. Предложението на вицепремиера Симеон Дянков е в конституцията да се фиксира дефицит от 3 на сто и той да не може да бъде по-голям. Както и държавата да разпределя до 37% от брутния вътрешен продукт.
В момента дори сред управляващите има колебаещи се по този въпрос. Все още никой не е сигурен докъде ще стигне кризата и дали няма да се наложи по-голям дефицит. Сред останалите парламентарни групи също няма единно становище. Всички са наясно, че ако им се наложи да управляват, подобен фиксиран дефицит или ограничение на разходите до 37 на сто, могат да им изиграят лоша шега.

Видео

Коментари